تعریف انواع ملک و تفاوت آن ها

مشاوران املاک تازه کار
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.8/5 - (6 امتیاز)
تعریف حقوقی ملک مفهوم پیچیده ای است که آشنایی و تسلط بر آن برای هر شخصی که قصد خرید ملک یا قصد فعالیت حرفه ای در صنعت املاک و مستغلات دارد، امری واجب است. آموزشگاه املاک ابراهیمی به شما کمک خواهد کرد تا با تعریف انواع ملک و تفاوت آن ها کاملا آشنا شوید و از دانش خود، در جهت پیشرفت در جایگاه شغلی مشاور املاک بهره بجویید.

ملک چیست؟

ملک عبارت است از آن چیزی که به شخص یا چیز دیگری تعلق دارد. مضمون این ماده عبارت است از یک یا چند جزء (و نه صفات) اعم از مادی یا غیر جسمانی از دارایی های یک شخص یا مواردی متعلق به یک شخص یا گروهی از مردم.

مالک می تواند یک شخص حقیقی یا حقوقی مانند یک شرکت یا حتی جامعه باشد. انواع ملک تنوع بسیار بالایی دارد و بسته به ماهیت دارایی، صاحب ملک حق مصرف، تغییر، تقسیم، تعریف مجدد، اجاره، رهن، گرو گذاشتن، فروش، مبادله، انتقال، واگذاری یا تخریب آن ها را دارد، یا اجازه دارد دیگران را از انجام این کارها محروم کند.

ملک چیست؟

 مالکیت و مفهوم آن

در اقتصاد و اقتصاد سیاسی، سه شکل گسترده از مالکیت وجود دارد: مالکیت خصوصی، مالکیت عمومی و مالکیت جمعی (که به آن مالکیت تعاونی نیز می‌گویند). اموالی که مشترکاً به بیش از یک طرف تعلق دارند، ممکن است به روش‌ های بسیار مشابه یا کاملاً متمایز، چه ساده یا پیچیده، چه به طور مساوی یا نابرابر، در اختیار یا کنترل شوند.

دارایی به عنوان هر چیزی، مشهود یا نامشهود تعریف می شود که به موجب آن یک رابطه حقوقی بین افراد و دولت، یک منفعت تملک یا عنوان قانونی را در آن چیز اعمال می کند. این رابطه میانجی بین فرد، دارایی و دولت، رژیم مالکیت نامیده می شود.

در جامعه شناسی و مردم شناسی، مالکیت اغلب به عنوان رابطه ای بین دو یا چند فرد و یک شی تعریف می شود که در آن حداقل یکی از این افراد مجموعه ای از حقوق را بر شیء دارند. تمایز بین “مالکیت جمعی” و “مالکیت خصوصی” به عنوان یک سردرگمی تلقی می شود زیرا افراد مختلف اغلب دارای حقوق متفاوتی بر یک شی واحد هستند.

معرفی اموال و انواع آن

انواع اموال شامل اموال غیرمنقول (ترکیب زمین و هرگونه اصلاح در زمین یا روی زمین)، اموال شخصی (اموال فیزیکی متعلق به شخص)، اموال خصوصی (اموال متعلق به اشخاص حقوقی، واحدهای تجاری یا اشخاص حقیقی فردی)، عمومی است.

صنعت املاک و مستغلات

دارایی (مالکیت دولتی یا عمومی و دارایی های موجود) و مالکیت معنوی (حقوق انحصاری بر خلاقیت های هنری، اختراعات و غیره)، اگرچه آخرین مورد همیشه به طور گسترده به رسمیت شناخته یا اجرا نمی شود. یک مال ممکن است دارای اجزای فیزیکی و غیر مادی باشد. عنوان یا حق مالکیت، رابطه بین اموال و سایر افراد را ایجاد می کند و تضمین می کند که مالکیت را به نحوی که مالک صلاح می داند، تصرف کند.

انواع مختلفی از اموال وجود دارد که می توان آنها را به موارد زیر طبقه بندی کرد:

  1. اموال منقول و غیرمنقول.
  2. اموال مشهود و نامشهود.
  3. اموال خصوصی و عمومی.
  4. اموال شخصی و غیرمنقول.
  5. اموال جسمانی و غیر جسمانی.

سه دسته از اموال بر اساس قانون وجود دارد. اکثر مردم دو نوع و برخی هر سه نوع آن را دارا می باشند.

اموال منقول شامل زمین و ساختمان است. هر کسی که صاحب خانه یا آپارتمان باشد، مالک ملک است. البته خانه متحرک جز انواع ملک واقعی طبقه بندی نمی شود زیرا فرد مالک زمینی نیست که وسیله نقلیه روی آن قرار دارد. اموال شخصی به دو دسته تقسیم می شود: دارایی شخصی نامشهود که شامل پول نقد و معادل های آن است. مثل وجوه متقابل، سهام، بیمه نامه، پس انداز و حساب های جاری.

مشاور املاک حرفه ای

دارایی های شخصی مشهود دسته بزرگی از دارایی های مردم و شامل هر چیزی است که بتوانید لمس کنید. جواهرات، مبلمان، لوازم خانه، لباس، خودرو، مجموعه های سکه و تمبر تعدادی از دارایی های شخصی مشهود هستند.

یک مشاور املاک حرفه ای هنگام انجام طرح ملک برای مشتری خود، فهرستی از تمام دارایی های واقعی و دارایی شخصی نامشهود مشتری را درخواست می کند. آشنایی با قوانین حقوقی مرتبط، برای تنظیم قراردادهای مالکیت و خرید یا فروش املاک برای افراد مشغول در صنعت املاک و مستغلات، بایدی غیرقابل تغییر است.

در مناطقی که به سرعت در حال رشد هستند، تخصص در قوانین مشاور املاک می تواند برای یک مشاور املاک سودآور باشد. آموزشگاه مشاور املاک ابراهیمی بهترین اساتید حقوق و وکلای ملکی ایران را گرد هم آورده است تا برای آشنا شدن شما با این دست از قوانین، کلاس های آموزشی برگزار کند. با شرکت کردن در این کلاس ها می توانید موفقیت شغلی خود را به عنوان یک مشاور املاک، تضمین نمایید.

انواع مالکیت شخصی و معنوی چیست؟

اشکال عمده مالکیت معنوی عبارتند از اختراعات، حق چاپ و علائم تجاری. برخلاف اموال شخصی مشهود (ماشین آلات، موجودی کالا) یا اموال غیرمنقول (زمین، ساختمان های اداری)، مالکیت معنوی بی شکل است.

قوانین مشاور املاک

انواع ملک و تفاوت آن ها

به طور کل سه نوع اصلی از ملک وجود دارد که عبارت اند از:

1.  املاک مسکونی

فروش انواع ملک مسکونی هم در بین مشاوران املاک تازه کار و هم کارآزموده‌ ها بسیار محبوب است. با توجه به سرشماری سال 2010 ایالات متحده نشان می دهد که بیش از 116 میلیون واحد مسکونی اشغال شده است. پس این اقبال برای تنظیم قراردادهای مسکونی، چندان تعجب آور نخواهد بود.

انواع ملک های مصنوعی شامل ساختمان های ساخت و ساز جدید، کاندومینیوم، خانه های مجزا، دوبلکس و املاک اجاره ای است. نوع دیگر این ملک ها شامل املاک متعلق به املاک و مستغلات (REOS) است که عموماً در مالکیت یک بانک، وام دهنده، آژانس دولتی یا بیمه گر وام، در نتیجه سلب حق اقامه دعوی و عدم فروش در مزایده سلب حق مالکیت است. انواع آن شامل خانه های با ارزش بالا، خانه و ویلاهای تعطیلات و غیره است.

برخی از مشاوران فقط در فروش املاک لوکس با قیمت بالا کار می کنند، در حالی که برخی دیگر در بازارهای خانگی، شامل انواع ملک با قیمت ارزان تر کار می کنند.

2.  املاک تجاری

ملک تجاری می تواند زمین خالی برای استفاده تجاری یا ساختمان یا ساختمان های تجاری موجود باشد. شامل ساختمان ‌های اداری، سوپرمارکت‌ ها، مراکز خرید، صنعتی، پمپ بنزین ‌ها و سایر انواع املاک تجاری.

مشاوران املاک تازه کار

ارزیابی و مدیریت فروش اموال تجاری به روش حسابداری پیچیده تری نیاز دارد که شامل پتانسیل درآمد ملک، درآمد تاریخی، جریان نقدی با حذف امتیازات مالک و موارد دیگر می شود. بهتر است بدون کسب تجربه گسترده ارزیابی کسب و کار، وارد خرید و فروش انواع ملک تجاری نشوید. اگر مشاور املاک تازه کار هستید، بهتر است ابتدا در زمینه ملک مسکونی یا توسعه نیافته کسب تجربه کنید و سپس به سراغ املاک تجاری بروید.

3.  زمین توسعه نیافته

زمین های خالی یا توسعه نیافته شامل قطعاتی از زمین با موقعیت جغرافیایی مشخص است که هدف استفاده از آن، ساختمان سازی یا استفاده مسکونی و تجاری نمی باشد. متخصصان فروش انواع ملک توسعه نیافته، اکثرا صنعت املاک و مستغلات کاملاً موفق بوده اند. درک نیازهای خاص خرید و انگیزه های خریداران و فروشندگان در فروش این دست از انواع ملک بالقوه مهم است. به طور کلی، اندازه و قیمت ملک بسیار بزرگ است، با کمیسیون مربوطه. پس حق کمیسیون مربوطه نیز، مبلغ بالایی است.

زمین های خالی در برخی از مناطق دارای درصد کمیسیون بالاتری هستند، اگرچه این تعداد دفعات در حال کاهش است. همانطور که قیمت و ارزش زمین افزایش یافته است، اعتبار کمی برای کمیسیون های بالاتر وجود دارد.

فرآیند فهرست ‌بندی و معامله به ‌طور قابل‌ توجهی ساده ‌تر است و هیچ بازرسی ساختاری، پلان طبقه یا مسائل بیمه‌ای وجود ندارد؛ بنابراین، کمیسیون ‌ها تا حد زیادی با سایر کمیسیون ‌های معاملاتی املاک برابری می‌ کنند. آموزش های تخصصی آکادمی ابراهیمی می تواند به شما در آشنایی بیشتر با جزئیات این دست معاملات کمک شایان توجهی بکند.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.8/5 - (6 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=14162

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *