انواع مختلف املاک و مستغلات

انواع املاک و مستغلات
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.7/5 - (6 امتیاز)

املاک و مستغلات شامل انواع مختلفی است که هر کدام بسته به ماهیت خود روش های خرید، فروش و سرمایه گذاری خاصی را می طلبد. بسیاری از افراد برای سکونت، سرمایه گذاری و… اقدام به خرید و یا اجاره املاک می کنند. به منظور شناخت انواع املاک و ویژگی های آن در ادامه به معرفی انواع املاک و مستغلات خواهیم پرداخت.

املاک مسکونی

از پرطرفدارترین انواع املاک و مستغلات، املاک مسکونی است و شامل کلیه املاکی می شود که با قصد و هدف سکونت مورد استفاده قرار می گیرد. از رایج ترین نوع در خرید املاک و مستغلات، املاک مسکونی است که تقریباً همه افراد جامعه با مفهوم آن آشنا هستند. سرمایه گذاری بر روی املاک مسکونی جز پرسود ترین و پربازده ترین انواع سرمایه گذاری است.

به طور کلی افراد برای هدف های مختلفی سراغ خرید املاک مسکونی می روند. هدف اول افراد از خرید ملک مسکونی، سکونت خود و خانواده است. هدف دوم خرید ملک به منظور سرمایه گذاری است و هدف سوم دریافت وام هایی است که بر اساس املاک به افراد تعلق می گیرد.

املاک و مستغلات

در ده سال اخیر ارزش بازار مسکن در ایالات متحده بیش از 50 درصد رشد داشته است. خرید و فروش ملک مسکونی بسته به هدف های گفته شده دارای سیاست ها و ظرافت های خاصی است که مشاورین املاک باید نسبت به آن مهارت و آگاهی داشته باشند.

املاک صنعتی

از دیگر انواع املاک و مستغلات، املاک صنعتی است. منظور از این نوع املاک، کلیه زمین هایی است که با قصد و هدف تولید، توزیع و یا هرگونه فعالیت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از املاک عمدتاً در شهرک های صنعتی قرار دارند و خارج از محدوده مناطق مسکونی هستند.

رونق املاک صنعتی وابسته به وضعیت اقتصادی و قدرت خرید مردم در هر جامعه است. این نوع از املاک مستقیم با تولید، توزیع و انبار کالا در ارتباط است و درصورتی که چرخه اقتصاد دچار رکود و یا آسیب شود، متعاقباً املاک صنعتی نیز دچار ضرر و زیان خواهند شد.

از انواع املاک و مستغلات، بخش صنعتی بنا بر صلاحدید قوانین و شورای سیاست گذاری، مجوز به فعالیت در منطقه ای از شهر هستند که فعالیت آنها خللی در بخش مسکونی وارد نکند و فاصله استانداردی با مناطق شهری داشته باشد. لازم به ذکر است بازده و سود املاک صنعتی بسته به نوع و مکان ملک و همچنین اقتصاد هر کشور متفاوت است.

پرطرفدارترین انواع املاک و مستغلات

یک مشاور املاک حرفه ای و کارکشته، با آگاهی از موارد حقوقی مربوط به ملک صنعتی و انواع املاک و مستغلات و همچنین تسلط بر روی سود آوری فعالیت های اقتصادی در هر منطقه، ضمن راهنمای صحیح مشتری، مدافع منافع او در فرایند خرید ملک محسوب می شود و از تضییع حقوق و سرمایه مشتری جلوگیری می کند.

املاک تجاری

از دیگر انواع املاک و مستغلات، املاک تجاری است که همان طور که از نام آن مشخص است، برای اهداف تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. مراکز تجاری، رستوران ها، هایپر استار ها، هتل ها و حتی پمپ بنزین از جمله مراکز تجاری هستند که همه ما با آنها و خدماتی که به شهروندان ارائه می کنند، آشنا هستیم. املاک تجاری انواع مختلفی را شامل می شوند که در ادامه اشاره ای کوتاه به انواع آن خواهیم داشت.

  • دفتر

شامل فضایی اداری به منظور فعالیت های دفتری و مدیریتی برای یک یا چند شرکت می شود و جز انواع املاک تجاری محسوب می شود. برخی از املاک کاربری های ترکیبی دارند. برای مثال مجتمع های اداری، تجاری از این نوع هستند که قسمتی از ساختمان به امور اداری و قسمتی دیگر به امور تجاری مشغول هستند.

املاک تجاری

  • خرده فروشی

منظور از خرده فروشی، خرده فروشی های سطح شهر هستند که اقلام و کالاهای مختلف را به صورت خرده و جزئی به مردم ارائه می دهند. مراکز خرید و پاساژ ها نیز در این دسته از املاک تجاری قرار دارند.

  • مجتمع های لجستیک

تجارت الکترونیک امروزه رشد سریع و فزاینده ای را به دنبال داشته است. رشد این تجارت باعث استقبال افراد از این روند شده است و به دنبال آن نیاز به گسترش املاک لجستیک همچون انبار ها، مراکز توزیع و پارک های لجستیکی به خوبی احساس می شود.

زمین

از دیگر انواع املاک و مستغلات زمین خام است. زمین به محوطه ای گفته می شود که بنایی در آن احداث نشده باشد. به طور معمول افراد زمین را تنها به دلیل سرمایه گذاری خریداری نمی کنند، بلکه افراد بیشتر با هدف ساخت و ساز اقدام به خرید زمین می نمایند.

در این بین افرادی هم به خرید زمین به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت و پر بازده نگاه می کنند؛ زیرا بسیاری از زمین ها مناسب برای کشاورزی، دامپروری، ایجاد کارگاه و کارخانه و دیگر کاربری ها هستند. علاوه بر این با خرید زمین، نگرانی درخصوص دزدیده شدن وسایل و تجهیزات، هزینه های تعمیر و نگهداری و… وجود ندارد.

سرمایه گذاری در بخش املاک

چرا همواره به املاک با دید سرمایه گذاری نگاه می شود؟

در سال های آینده و به دنبال افزایش جمعیت میزان تقاضا برای انواع املاک و مستغلات فزونی می گیرد. مسلم است که افزایش تقاضا بر قیمت ملک تأثیر بسزایی دارد؛ بنابراین سرمایه گذاری در بخش املاک همواره پر سود و پر بازده است و گزینه خوبی برای شروع یک سرمایه گذاری مناسب به حساب می آید. افراد هر زمان اقدام به خرید انواع املاک و مستغلات نمایند، درواقع آینده و سرمایه خود را تضمین کرده اند.

حوزه های اصلی صنعت املاک و مستغلات چیست؟

املاک و مستغلات دارای شش حوزه اصلی هستند که این حوزه ها همواره در حال ارتباط و تعامل با یکدیگر هستند. این شش حوزه عبارت اند از:

  • افرادی که زمین خام را خریداری کرده و سپس آن را به مشتریان نهایی می فروشند و یا اجاره می دهند.
  • شرکت ها و شعبه های فروش املاک که به فعالیت بازاریابی و فروش انواع املاک و مستغلات مشغول هستند.
  • کارگزاری های مربوط به املاک و مستغلات که با کسب مجوز در این زمینه به صاحبان املاک و سرمایه گذاران خدمات مشاوره و حقوقی انجام می دهند.
  • شرکت ها و شعب مدیریت املاک که با تعامل بین صاحب ملک و مستأجران، همکاری با صاحبان ملک و فروشندگان و نیز مدیریت مستأجران را انجام می دهند.
  • دسته دیگر وام دهندگان به خرید املاک و مستغلات هستند که وظیفه تأمین منابع مالی را برای خریداران و همچنین راهنمایی خریدار را برای دریافت مناسب ترین وام موجود بنا بر شرایط آنها را به عده دارند.
  • دسته آخر شامل ارائه دهندگان حرفه ای خدمات املاک از جمله حسابداران و برنامه ریزان مالی، وکلا، پیمانکاران و شرکت های معتبر می شوند.

انواع املاک و مستغلات

سخن نهایی

به عنوان یک مشاور املاک و مستغلات این مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت است که شما نسبت به مسائل مرتبط با املاک همچون وام های بانکی، مسائل حقوقی و موقعیت انواع املاک و مستغلات به خوبی آشنا باشید. ماهیت این شغل به گونه ای است که شما باید همواره خود را به روز نگه دارید و با مطالعه و شرکت در دوره های آموزشی، هماره یک گام از سایر همکاران خود جلوتر باشید.

آگاهی از این مسائل و ارائه راهنمایی صحیح و اصولی به مشتری، اعتبار شما را به دنبال دارد. رعایت این موارد باعث می شود در مدت کوتاهی افراد متوجه وجه تمایز شما با سایر همکارانتان شوند. به مرور زمان شما می توانید در شغل خود تبدیل به یک برند شوید که بسیاری از افراد برای خرید و فروش و همچنین سایر امور مربوط به املاک به شما مراجعه کنند.

فن بیان از جمله مهارت های الزامی برای یک مشاور املاک به حساب می آید. با آگاهی از اصول فن بیان و سخنوری، شما می توانید به نحو مؤثری با مشتری ارتباط برقرار کنید و متناسب با نیاز مشتری راهنمایی های لازم را انجام دهید. برای کسب مهارت فن بیان شما می توانید به آکادمی املاک ابراهیمی مراجعه کنید و دوره آموزشی مشاور املاک حرفه ای را زیر نظر بهترین اساتید املاک شرکت کنید.

در این دوره شما با بازاریابی چریکی و نورومارکتینگ، زبان بدن، فن بیان و پرسنال برندینگ آشنا می شوید و در این موارد به آگاهی و مهارت دست پیدا می کنید. با شرکت در این دوره و به کارگیری مهارت های کسب شده در آن، شما تبدیل به یک مشاور املاک حرفه ای خواهید شد.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.7/5 - (6 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=13998

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *