صنعت املاک چگونه کار می کند؟

کارکرد صنعت املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

5/5 - (1 امتیاز)
املاک و مستغلات سابقه ای به درازای تاریخ بشریت دارند. از زمانی که یک جانشینی رونق گرفته است، تقاضا برای زمین، خانه و املاک نیز شکل گرفته است. با افزایش روز افزون جمعیت انسان ها، جنبه های رقابتی این بازار پرسود نیز افزایش می یابد؛ اما دقیقا صنعت املاک چگونه کار می کند؟ اساس کارکرد صنعت املاک، بر همین تقاضا تکیه دارد؛ زیرا ارزش املاک تمایل به افزایش دارد و در نتیجه، افراد می توانند با خرید و فروش املاک سود ببرند.

مشاوران املاک و کارگزاران نیز بخشی از این سود را با فروش خدمات به افرادی که در معاملات املاک و مستغلات مشغول هستند، به دست می آورند. توضیح بالا شما را قانع نکرده یا به اندازه کافی روشن و واضح نیست؟ در ادامه با تفصیل بیشتری به پاسخ گویی به سوال اصلی می پردازیم

املاک چیست؟

املاک عبارت است از محدوده مشخصی متشکل از زمین، ساختمان های ساخته شده بر روی آن و هرگونه منابع طبیعی در محدوده آن ملک، مانند آب ها و محصولات زراعی. املاک را می توان به چهار نوع مسکونی، تجاری صنعتی و زمین طبقه بندی کرد.

خرید و فروش املاک

املاک مسکونی شامل سازه هایی برای سکونت خانگی مانند خانه های تک خانواده، آپارتمان، خانه های شهری، خانه های متحرک و مکان های در دسترس برای اجاره در تعطیلات است. املاک تجاری شامل ساختارهایی است که برای ایجاد درآمد استفاده می شود؛ مانند ادارات، فروشگاه ها، هتل ها، خدمات و مشاغل دیگر.

املاک صنعتی شامل ساختارهای مورد استفاده در تولید است، مانند کارخانه ها، انبارها و مراکز تحقیقاتی و مراکزی که به طور صنعتی یا تجاری برای تولید و توزیع کالا به کار می روند.

نمونه هایی از املاک و مستغلات

اکنون که چهار دسته اصلی را توضیح دادیم، بیایید چند نمونه خاص از انواع مختلف املاک را بررسی کنیم.

 • خانه تک خانواده: هر خانه ای که فقط برای یک خانواده طراحی شده باشد
 • خانه چند خانواده: هر گروه از خانه هایی که برای بیش از یک خانواده طراحی شده اند
 • پیوست: هر واحد متصل به دیگری که مستقل نیست.
 • آپارتمان: یک واحد جداگانه در یک ساختمان چند واحدی. مرزهای آپارتمان به طور کلی توسط محیطی از درهای قفل شده یا قفل پذیر مشخص می شود. اغلب ساختمان های آپارتمانی چند طبقه هستند.
 • کانکس (کاندو): ساختمانی با واحدهای فردی متعلق به افراد جداگانه.
 • خانه مستقل: یک ساختمان مستقل که به هیچ چیز دیگر متصل نمی شود.
 • خانه قابل حمل: خانه هایی که می توانند به وسیله کامیون جابجا شوند.
 • خانه متحرک: وسیله نقلیه ای روی چرخ که محل اقامت دائمی به آن متصل است.
 • کلبه: خانه ای که معمولاً از مواد اولیه مانند بامبو، گل و خاک ساخته شده است.

بازار املاک چیست؟

بازار املاک چیست؟

بازار املاک و مستغلات شامل تمام املاک موجود برای فروش در یک منطقه معین است. کارکرد صنعت املاک تحت تاثیر افت و خیزهای اقتصادی این بازار قرار دارد. به دلیل این عوامل ممکن است ارزش املاک بالا یا پایین رود.

بازار مسکن بخشی از بازار املاک است که فقط شامل املاک مسکونی است. روندهای بازار مسکن به دقت تحت نظر است زیرا میزان رفاه عمومی را تعیین می کند. از آنجا که بسیاری از املاک مسکونی متعلق به خانواده ها می باشد، اگر کارکرد صنعت املاک در زمینه مسکن خوب پیش برود، می توان فرض کرد که خانواده ها وضعیت خوبی دارند؛ زیرا دارایی خالص آن ها در حال افزایش است.

حوزه های تخصصی صنعت املاک و مستغلات

صنعت املاک را می توان به چندین حوزه مختلف تقسیم کرد که هر کدام نقش خاص خود را برای کارکرد صنعت املاک ایفا می کنند:

1.  توسعه

توسعه املاک و مستغلات فرآیندی است که شامل خرید زمین خام، تغییر مکان، ساخت و نوسازی ساختمان ها و فروش یا اجاره محصول نهایی به کاربران می باشد. توسعه دهندگان با افزودن ارزش به زمین با استفاده از ایجاد ساختمان یا بهسازی، تغییر مکان و غیره و ریسک تأمین مالی پروژه، سود می برند.

توسعه املاک و مستغلات

2.  فروش و بازاریابی

شرکت های فروش و بازاریابی با توسعه دهندگان برای فروش ساختمان ها و واحدهایی که می سازند، همکاری می کنند. این شرکت ها در ازای ایجاد کلیه مطالب بازاریابی و استفاده از نمایندگان فروش خود برای فروش موجودی واحدهای تکمیل شده، کمیسیون دریافت می کنند.

3.  کارگزاری

کارگزاری املاک و مستغلات شرکتی است که از تیمی از مشاوران استفاده می کند که به تسهیل معامله بین خریداران و فروشندگان ملک کمک می کنند. وظیفه آنها نمایندگی هر یک از طرفین و کمک به آنها برای خرید یا فروش با بهترین شرایط ممکن است.

4.  مدیریت املاک

شرکت های مدیریت املاک به صاحبان املاک کمک می کنند تا واحدهای ساختمان خود را اجاره دهند. مشاغل آنها شامل جمع آوری اجاره، نمایش واحدها، رفع نواقص، انجام تعمیرات و مدیریت مستاجران است. آنها به طور معمول درصدی از اجاره را از صاحبان املاک، در ازای خدمات خود دریافت می کنند.

5.  وام دادن به املاک

وام دهندگان نقش عمده ای در کارکرد صنعت املاک بازی می کنند؛ زیرا تقریباً همه املاک و توسعه از اهرم بدهی برای تأمین مالی مشاغل خود استفاده می کنند. وام دهندگان می توانند شامل بانک ها، اتحادیه های اعتباری، وام دهندگان خصوصی و موسسات دولتی باشند.

6.  خدمات حرفه ای

متخصصان املاک مختلفی وجود دارند که در این صنعت کار می کنند و به عملکرد آن کمک می کنند. متداول ترین مثال ها (غیر از موارد ذکر شده در بالا) شامل حسابداران، وکلا، طراحان داخلی، معماران، پیمانکاران عمومی، کارگران ساختمانی و تجار است.

کار مشاوران املاک دقیقا چیست؟

مشاوران املاک با ارائه مشاوره تخصصی در زمینه وضعیت بازار املاک محلی به مردم در خرید و فروش خانه ها کمک می کنند. مشاوران املاک باید با قوانین و مقررات املاک و همچنین جزئیات چگونگی کارکرد صنعت املاک آشنایی داشته باشند. تسلط بر فنون و قواعد مذاکره و ثبت قرارداد نیز از دیگر مهارت های ضروری برای مشاوران املاک می باشد.

اگر به مشاور املاک علاقه دارید و قصد دارید تا این زمینه را به عنوان حرفه شغلی خود برگزینید، آکادمی آموزشی ابراهیمی در کنار شما است. ما تمام آموزش ها و مهارت هایی که برای موفقیت در حیطه مشاور املاک نیاز دارید را با بالاترین کیفیت در اختیارتان قرار خواهیم داد.

کارکرد صنعت املاک

مشاور املاک نماینده افرادی است که به دنبال خرید ملک هستند. وی همچنین فهرستی از افرادی که به دنبال فروش ملک هستند را در اختیار دارد. مشاوران املاک این افراد را با مشتریان آشنا می کند و می کوشد تا روند خرید، رهن یا اجاره ملک مناسب، به خوبی و با حفظ جوانب قانونی، پیش برود. مدیریت یک معامله سریع و کارآمد که به نفع تمام طرفین معامله باشد از جمله مهم ترین وظایف مشاوران املاک می باشد.

مشاوران چگونه درآمدزایی می کنند؟

مشاوران املاک با دریافت حق کمیسیونی در ازای خدمات خود که معمولاً به عنوان درصدی از قیمت نهایی فروش ملک پرداخت می شود، درآمد کسب می کنند. این کمیسیون بین نماینده خریدار و فروشنده تقسیم می شود و فقط زمانی که فروش کامل شود پرداخت می شود.

کارکرد صنعت املاک دیکته می کند که کمیسیون متداول مشاوران املاک را معمولا 5 تا 6 درصد از مبلغ نهایی معامله تعیین شود، اگرچه برخی مشاوران املاک، یا تمام خدمات خود را با هزینه ثابت ارائه می دهند.

کمیسیون

کارکرد صنعت املاک در ایالات متحده

ایالات متحده یکی از پایدارترین بازارهای اقتصادی در جهان را در اختیار دارد. کارکرد صنعت املاک در این بازار و کسب درآمد بواسطه این شغل، یکی از محبوب ترین گزینه ها برای کسب موفقیت مالی به شمار می آید.

مراحل کلی کارکرد صنعت املاک در ایالات متحده به شرح ذیل می باشد:

 1. صاحب خانه و نماینده، فهرست قرارداد فروش خانه را منعقد می کنند.
 2. مشاور املاک، خانه را در خدمات فهرست چندگانه محلی (MLS) منتشر می کند.
 3. نماینده خریدار، خانه پیدا می کند و در مورد آن برای خریداران احتمالی استعلام می کند.
 4. مشاور املاک فهرست اطلاعات و نمایش را ارائه می دهد.
 5. لیست ها و نماینده خریدار برای فروش وارد مذاکره می شوند.
 6. خریداران و فروشندگان بر قیمت نهایی موافقت می کنند.
 7. نمایندگان از قانونی بودن فروش اطمینان می دهند.
 8. فروش بسته و کارمزد پرداخت می شود.

کارکرد صنعت املاک در کانادا

صنعت املاک و مستغلات در کانادا بسیار شبیه صنعت املاک در ایالات متحده عمل می کند، اما با یک تفاوت کوچک. کانادا از سیستمی به نام تسهیلات توزیع داده ها (DDF) استفاده می کند. این سیستم به شما این امکان را می دهد که ملک را برای فروش در سراسر کشور به بازار عرضه کنید و تنها به بازار محلی محدود نخواهید بود.

این مقاله برایتان مفید بود؟
5/5 - (1 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=12282

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *