نحوه کار در مشاور املاک

نحوه کار در مشاور املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.4/5 - (8 امتیاز)

یک مشاور املاک به افراد یا شرکت هایی که علاقه مند به خرید و یا اجاره ملک هستند مشاوره می دهد. آنها نقش نماینده ی مشتری مدار را در بازار املاک و مستغلات دارند. نحوه کار در مشاور املاک به این شکل است که مشاورین استراتژی های قابل اعتمادی را به مشتری ارائه می دهند تا به مشتری در رسیدن به یک معامله ی پرسود یاری برسانند.

مشاور املاک برای خدماتشان هزینه ساعتی می گیرد. این هزینه با توجه به خدمات خاصی که ارائه می شود متفاوت است. برخی از خدمات از جزئیات بیشتر و درگیر کننده تری نسبت به سایر خدمات برخوردا هستند. از این رو، هزینه ساعتی این خدمات میتواند متفاوت و بیشتر باشد. علاوه بر این، مشاور املاک کمیسیون نیز از مشتری می گیرد.

یک مشاور املاک با ارزیابی نیازهای شما شروع به کار می کند. پس از آن پیشنهاداتی را برای شما روی میز می گذارند. این پیشنهاد همچنین شامل نرخ کارمزد و هزینه مشاوره نیز میباشد. به وسیله ی ارائه اطلاعات ملک و پیشنهادات موجود، متخصص املاک به دنبال شفافیت در تعامل با مشتری است.

علاوه بر این، نحوه کار مشاور املاک می تواند این اطمینان را به مشتری بدهد که خدمات مورد نیاز وی ارائه خواهد شد. پس از مدتی مذاکره، مشاور املاک و طرفین قرارداد، به توافق نهایی خواهند رسید. هنگامی که تمام مراحل کار مشاور املاک توسط وی به پایان رسید مشتری می تواند به ازای خدمات مشاوره ای که دریافت کرده است حق کمیسیون متخصص املاک را به ایشان پرداخت نماید.

مشاور املاک حرفه ای

مشاور املاک چه کاری انجام می دهد؟

متخصص املاک و مستغلات نقش منحصر به فردی در روند خرید یا فروش املاک دارند. به عنوان متخصص املاک و مستغلات، حقوق ثابت و یا نرخ خدمات ساعتی خود را تعیین می کنید و به ازای اين ساعات وقت خود را صرف مشتریان خود و يا انعقاد قرارداد مشاوره می کنید. برخلاف یک آژانس املاک و مستغلات سنتی، نحوه کار در مشاور املاک حرفه ای برای مشتریان اختیاری است.

با این حال، شما می توانید خدماتی از جمله مدیریت دارایی، تجزیه و تحلیل و يا مدل سازی بازار و مدیریت اجاره بهای املاک را به مشتریان ارائه دهید تا از طرف آن ها انتخاب شويد. هرچه مشاوره ی شما تخصصی تر و حرفه ای تر باشد افراد بیشتری مایل به مراجعه به آژانس املاک شما و انتخاب شما به عنوان متصدی امور محوله خواهند بود.

مشتریان شما ممکن است نه تنها خريداران يا فروشندگان بلكه از سرمایه گذاران فردی یا صاحبان مشاغل گرفته تا وام دهندگان مالی و واسطه های شخص ثالث نيز باشند. در نتیجه شما باید علاوه بر جذب خریدار یا فروشنده به فکر جذب افراد دیگری همچون سرمایه گذاران و غیره باشید.

مشاور املاک وظیفه مشاوره دادن به مشتریان را بر اساس موارد سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات را بر عهده دارد. او همچنین ممکن است صرفا به عنوان یک مشورت دهنده کار کند که به مشتریان در روند فروش و یا خرید ملک کمک می کند.

یک متخصص املاک ممکن است در یک سازمان به عنوان یک پیمانکار مستقل نیز کار کند. با این حال، او  باید بتواند با انجام تحقیقات آنلاین، شبکه سازی و ارسال نامه های درخواست از طریق پست الکترونیکی یا ایمیل، شروع كند به بازاريابی و جذب مشتری برای آژانس املاک.

بازار املاک و مستغلات

به عبارت دیگر، یک آژانس املاک حرفه ای کسی را به عنوان مشاور استخدام می کند که از راه مشورت دادن به مشتریان در رابطه با تصمیماتشان به خوبی آگاهی داشته باشد، زیرا در بیشتر مواقع، افراد مختلف و یا مشتریانی که به دنبال خرید محل اقامت برای زندگی یا ملکی برای سرمایه گذاری هستند به دنبال كسی هستند كه با اطلاعات جامع بتواند آن ها را به سوددهی بيشتر برساند.

خریداران و فروشندگان نیازمند مشاوره ی تخصصی در زمینه ی بازار املاک هستند چرا که مردم عادی آگاهی چندانی از وضعیت بازار و یا مسائل حقوقی و قانونی خرید و فروش املاک و یا اجاره ی آن را ندارند. نحوه کار در مشاور املاک مستلزم تحقیق و بررسی لیست املاک موجود و توجه به روند بازار، آمار جمعیتی و غیره است که بر روند خرید و فروش املاک و مستغلات تاثیر می گذارد.

همچنین بسیار مهم است که یک مشاور املاک با ایجاد و حفظ روابط سالم با مشتريان خود از طریق فعالیت های بین فردی مانند برقراری ارتباط با آنها در مورد نیازهای آنها، یادگیری در مورد علاقه ی شخصی مشتريان، کمک به آنها در مورد نگرانی های مالی و پاسخگویی به هر گونه سوالات، به مشتریان بهترين خدمات را ارائه دهد.

ممکن است در مورد فرآیند های خرید و همراهی آنها در سایت ها اغلب یا در صورت لزوم با مشتريان خود ارتباط داشته و به آن ها مشاوره دهد. به ویژه با همکاری متخصصان حقوقی مشاوره ی لازم را به مشتريان خود ارائه دهد.

اگر به دنبال شغل مشاور املاک هستید، استخدام کنندگان و کارفرمایان ممکن است از شما بخواهند مهارت ها و ویژگی های خاصی را داشته باشید، از جمله مهارت های ارتباطی کلامی و کتبی عالی، مهارت های قوی بین فردی و مهارت شنیداری، خوب مهارت های عالی مذاکره، مهارت های عالی حل مسئله و آشنایی با کلیه قوانین و مقررات املاک و مستغلات.

نحوه کار مشاور املاک به صورت گام به گام

پیمودن گام های زیر به شما کمک می کند که یک مشاور املاک موفق باشید:

برنامه ریزی

برای یک یک فعالیت های خود در طول روز برنامه روزانه داشته باشید. این کار به شما در تسریع و دقیق انجام دادن مسئولیت هایتان کمک می کند.

مشاور املاک و مستغلات

متخصص شدن در یک حوزه

ایجاد تخصص در حوزه ای خاص و منطقه ای مشخص به شما کمک می کند تا در کار خود حرفه ای باشید. این مسئله بدین منظور نیست که از مناطق دیگر و یا بازار املاک و مستغلات به صورت کلان دوری کنید بلکه به این معنی است که در حوزه ی خاص خود مثلا تجاری اداری یا مسکونی و منطقه ی آژانس خودتان اطلاعات کامل و با جزئیاتی داشته باشید.

فایل کردن و مرتب سازی پرونده ها

نوبت به پرونده های انباشته شده و متعدد می رسد. برای راحتی کار خودتان هم که شده دفتر کار منظمی داشته باشید. حتی اگر در ابتدای راه قرار دارید هم از همین اول سعی کنید پرونده ی املاک و مشتریان خود را مرتب کنید. تا بعد از مدتی دچار سردرگمی نشوید!

به روز رسانی فایل ها

در اینجا پرونده های موجود را فایل بندی کرده اید. اکنون نوبت به به روز رسانی فایل هایتان بر اساس قیمت است. خصوصاً آنکه امروزه با نوسانات شدید بازار املاک مواجه هستیم.

تبلیغات

از این مرحله غافل نشوید. دنیای امروز دنیای دیجیتال و ارتباطات است. پرونده ها را هرجایی که می دانید بازدیدکننده دارد تبلیغ کنید. از روزنامه ها و سایت های بازاریابی گرفته تا سایت شخصی خودتان و صفحه ای اینستاگرامتان. این گام به کار شما رونق می بخشد. شک نکنید!

مهارت های ارتباطی

از نوع کلام شما، لحنتان و یا حتی میمیک صورتتان گرفته تا نوع پرزنت کردن شما بر روی مشتری شما تاثیرگذار است. سعی کنید با آموزش های مهارت کلامی به نحوه کار در مشاور املاک خود جذابیت ببخشید و مشتریان را جذب خودتان کنید!

شغل مشاور املاک

تنظیم قرار کاری با طرفین قرارداد

هرچقدر هم که قیمت پیشنهادی فروشنده با جیب خریدار هماهنگی ندارد با تنظیم جلسات بین طرفین آن ها را به قیمت توافقی سوق دهید. شما قاضی شوید. وکیل شوید؛ و مهم تر از همه مشاور مشتریان خود باشید!

گذشته را فراموش کنید، اکنون تلاش کنید، به فکر آینده باشید

معاملات بسته شده به صفحه ی خاطرات پیوسته اند ذهنتان را دیگر درگیر آن ها نکنید. اکنون تلاش کنید و به فکر تنظیم قراردادهای جدید در آینده باشید.

چه نوع شرکت هایی مشاور املاک استخدام می کنند؟

مشاوران املاک و مستغلات عمدتا توسط آژانس های مشاوره یا شرکت های دلالی املاک استخدام می شوند. آنها همچنین می توانند فرصت های شغلی را در شرکت های ساختمانی، آژانس های توسعه املاک پیدا کنند یا تجارت خود را شروع کنند. نحوه کار در مشاور املاک موضوعی است که هر شخصی تمایل به استخدام شدن توسط آژانس املاک را دارد باید به آن توجه کرده و تکنیک های آن را فرا بگیرد!

ویژگی های لازم برای کار در مشاور املاک

  • برقراری ارتباط با فروشندگان و توسعه دهندگان

با فروشندگان و توسعه دهندگان املاک منطقه ای که آژانس شما در آنجا قرار دارد ارتباط برقرار کنید.

  • برقراری ارتباط با خریداران

با خریداران احتمالی ملاقات کنید، مصاحبه کنید، بررسی نمایید و شرایط لازم را پرس و جو کنید.

نحوه کار مشاور املاک

نمایش املاک را برای خریداران برنامه ریزی کنید و قرارهایی را تنظیم کنید که متناسب با برنامه مشتری شما باشد. املاک منتخب را به خریداران نشان دهید و جزئیات ملکی را که در طول تحقیق یا هنگام گفتگو با سایر نمایندگان آموخته اید، به آنها اطلاع دهید.

  • شبکه سازی با آژانس های املاک دیگر

با بنگاه های املاک منطقه ی خود در ارتباط باشید. لیست قیمت ها را با آن ها به روز کنید؛ و مشتریان خود را به یکدیگر معرفی نمایید. این کار به شما کمک می کند که اشراف کاملی برروی مشتریانتان و املاک منطقه ی خود داشته باشید.

  • مهارت های خود را توسعه دهید

شاید ادامه تحصیل لازمه ی ادامه در شغلتان نباشد اما باعث آن می شود که در شغل خود ارتقا یافته و به عنوان بهترین در این راه شناخته شوید.

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به آژانس املاک

بعد از اخذ دیپلم دبیرستان برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک هیچ الزامات آموزشی خاصی وجود ندارد، زیرا نحوه کار در مشاور املاک می تواند به صورت مستقل در آژانس املاک شخصی خودتان باشد.

بسیاری از افراد در این زمینه مجوز املاک و مستغلات خود را در شهر خود دریافت می کنند. شرایط عمومی شامل حداقل 18 سال بودن، شرکت در کلاس های املاک و مستغلات و گذراندن آزمون صدور مجوز است.

نحوه کار در مشاور املاک

مهارت های مورد نیاز

شما به عنوان یک مشاور املاک و مستغلات باید مهارت های بین فردی موثر داشته باشید، زیرا نحوه کار در مشاور املاک به صورت مشتری محور بايد باشد تا به موفقيت منجر گردد.

اگر در حال نوشتن رزومه یا CV  جدید هستید و در حال حاضر سمت مشاور املاک را در اختیار دارید یا قبلاً در آن سمت کار کرده اید، باید قسمت تجربه حرفه ای را به رزومه ی خود اضافه کنید. بخش حرفه ای یا تجربه کاری رزومه شما فرصتی برای نشان دادن موفقیت در انجام کار مشاور املاک است.

این اطلاعات می تواند بسیار ارزشمند باشد زیرا در واقع می تواند بر استخدام کننده يا کارفرما تأثیر بگذارد تا شما را به مصاحبه دعوت کند، خصوصاً اگر موقعیت جدیدی که به دنبال آن هستید، نیاز به داشتن تجربه کاری تخصصی با آژانس املاک حرفه ای دارند تا در کار موثر باشند.

جوانب مثبت کار در مشاور املاک

  • مشاور املاک و مستغلات شغلی است که بیشتر از آموزش رسمی به تجربه و تفکر تحلیلی متکی است.
  • انتخاب شغلی عالی برای افراد با اعتماد به نفس و قاطع با مهارت های ارتباطی خوب.
  • حقوق خوب که از سطح ابتدایی شروع می شود و تقریباً فضای نامحدودی برای رشد وجود دارد.

دردسرهای احتمالی کار در مشاور املاک

  • افراد حرفه ای معمولاً ملزم به کار در ساعات طولانی هستند و ممکن است ملزم به رعایت زمانبندی مشتری باشند.
  • از آنجا که تعامل زیادی با وکلا، توسعه دهندگان، مشتریان و غیره وجود دارد، این شغل می تواند استرس زا و پر مشغله باشد.
این مقاله برایتان مفید بود؟
4.4/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11619
مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *