نحوه نوشتن قولنامه شفاف و محکم چگونه است؟

نحوه قولنامه خانه
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.6/5 - (7 امتیاز)

اطلاع داشتن از نحوه قولنامه خانه، یکی از حیاتی ترین مراحل و مسائل خرید خانه پس از بازدید و انتخاب ملک است. همچنین معمولا این مرحله از کار، توسط بنگاه های مشاور املاک و مستغلات صورت می گیرد و تنظیم و ثبت قولنامه در بنگاه معتبر و دارای پروانه کسب و توسط یک مشاور املاک با تجربه انجام می شود. در این قولنامه باید به موارد زیادی توجه داشت تا از بروز مشکلات قانونی در هنگام خرید و فروش ملک جلوگیری شود.

ما در این مقاله می خواهیم صفر تا صد نحوه قولنامه خانه و نکات حقوقی و قانونی در هنگام تنظیم آن را به شما آموزش داده و اینکه مراحل انتقال سند چگونه انجام می گیرد و نحوه فسخ یک معامله به چه صورت است را برای شما بازگو نماییم.

قولنامه خانه چیست؟

زمانی که دو نفر تصمیم به انعقاد یک قرارداد می نمایند، با امضای قرارداد نشان می دهند که با رضایت خود پایبند به انجام تعهدات خود نسبت به آن قرارداد می باشند. در هنگام خرید و فروش یک ملک، گاهی شرایط به گونه ای رقم می خورد که امکان انعقاد قرارداد وجود ندارد یا شرایط و مقدمات اولیه جهت تنظیم قرارداد فراهم نمی باشد، اما هر دو طرف معامله مایل به معامله با یکدیگر هستند.

 

شغل مشاور املاک و مستغلات

به عنوان مثال خریدار مقدار پول کافی برای خرید ملک به صورت نقدی را ندارد یا درخواست وام مسکن داشته اما هنوز با درخواست او موافقت نشده است. در چنین شرایطی یک قرارداد اولیه امضا می کنند که از آن به عنوان قولنامه یاد می شود.

در حقیقت قولنامه یک قرارداد اولیه مابین خریدار و فروشنده است که طبق آن، فروشنده متعهد می شود تا ملک را در ازای دریافت پول به خریدار واگذار نماید و شرایط این واگذاری باید در نحوه قولنامه خانه ذکر شود.

شرایط واگذاری و نحوه قولنامه خانه بستگی به توافق طرفین قرارداد دارد. به عنوان مثال ممکن است فروشنده، ملک را تنها در ازای وجه نقد به مشتری بفروشد، یا خریدار و فروشنده توافق می کنند که ملک را در قالب چندین قسط با ضمانت معتبر و در زمان مشخص معامله نمایند.

نحوه قولنامه خانه بدین صورت است که باید تمامی شرایط و جزئیات به دقت قید شود و اطلاعات مربوط به خریدار، فروشنده و سند ملک مورد نظر، به صورت مکتوب نوشته شود. سپس خریدار و فروشنده قولنامه را امضا کرده و تا اتمام مراحل انتقال وجه و سند قطعی و کامل شدن معاملات املاک و مستغلات، این قولنامه دارای اعتبار قانونی می باشد.

در ابتدای هر قرارداد معاملات املاک، قولنامه ای توسط مشاور املاک با تجربه و معتبر تنظیم می گردد. سپس با ثبت قرارداد در سامانه ثبت املاک کشور توسط مشاور املاک و دریافت کد رهگیری املاک برای قولنامه منعقد شده، از میزان اعتبار و صحت قانونی آن اطمینان حاصل می شود. با این کار، مقدمات انتقال سند قطعی و شرایط مقدمات خرید و فروش ملک از جمله پرداخت مالیات و عوارض، دریافت مفاصا حساب، دریافت گواهی پایان کار و موارد دیگر فراهم می شود.

مشاور املاک و مستغلات

تفاوت سند قولنامه و سند شش دانگ

شاید شما هم اسم خانه قولنامه ای را شنیده باشید که اکثر بنگاه های مشاور املاک و مستغلات، از این اصطلاح به وفور استفاده می کنند و برای شما سوال پیش آمده باشد که سند قولنامه ای چیست و چه تفاوتی با سند رسمی شش دانگ دارد؟

می خواهیم تا هر آنچه نیاز است در رابطه با ملک قولنامه ای و نحوه قولنامه خانه های دارای چنین شرایط را بدانید، برای شما شرح دهیم تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیرامون ملک قولنامه ای و نحوه قولنامه خانه به دست آورید.

تمام املاک و مستغلات، بنا به دلایل و شرایطی، قادر به انتقال قانونی سند نبوده و به اصطلاح به صورت قولنامه ای خرید و فروش می شوند. عوامل و شرایط بسیاری دست به دست هم می دهند تا صاحب ملک را مجبور به معامله قولنامه ای خانه خود کند.

از جمله این عوامل می توان به ساخت غیر قانونی یک واحد یا طبقه در آپارتمان، ساخت طبقات اضافه و غیر مجاز در ساختمان، قرار گیری ساختمان در طرح های توسعه شهرداری ها به دلیل قرار گیری در بافت فرسوده یا افزایش عرض خیابان ها و بسیاری موارد دیگر سبب شده است که مالک شرایط دریافت گواهی پایان کار را نداشته باشد.

در نتیجه مالک قادر به فروش ملک خود نبوده و اجازه انتقال سند به نام خریدار را ندارد. در چنین شرایطی صاحب ملک با قیمت کمتر از قیمت واقعی ملک در معاملات املاک و مستغلات، اقدام به فروش خانه خود به صورت قولنامه ای می کند.

نحوه نوشتن قولنامه

همانطور که در مقاله انواع سند مالکیت خانه مطرح شده است، سند قولنامه ای، یک سند عادی به شمار می رود و از نوع سندی که توسط دفتر ثبت اسناد رسمی منتقل می شود و اعتبار قانونی دارد، نمی باشد. در نتیجه می توان گفت که قولنامه سند و نوشته مکتوبی است که با توافق خریدار و فروشنده و با تنظیم مشاور املاک با تجربه، تعهد می شود در زمان مقرر و پس از فراهم آمدن شرایط و اقدامات لازم، قرارداد اصلی نوشته شود.

نحوه قولنامه خانه به این صورت است که باید توسط یک فرد سرشناس و معتبر تنظیم و به امضا برسد تا در مجامع قانونی و دادگاه ها، اعتبار قانونی داشته باشد تا در آینده برای فروش یا سند زدن ملک، دچار مشکلات قانونی و حقوقی نشوید. همچنین علاوه بر امضای دو طرف معامله، امضای دو نفر شاهد معتبر که مورد قبول هر دو طرف معامله است، در زیر امضای قولنامه ضروری می باشد.

از آنجایی که سند رسمی و قطعی برای املاک قولنامه ای وجود ندارد، اعتبار این اسناد نسبت به سایر اسناد تک برگی و رسمی شش دانگ کمتر است؛ بنابراین اگر مایل به خرید ملکی به صورت قولنامه ای هستید، باید حتما دقت لازم را در رابطه با جزئیات و وضعیت ملک داشته باشید تا در دام شیادان و کلاهبرداران دچار نشوید.

قابل اطمینان ترین روش برای استعلام وضعیت ملک قولنامه ای، مراجعه به شهرداری منطقه ملک مورد نظر می باشد. دریافت استعلام املاک قولنامه ای از شهرداری، به شما این اطمینان خاطر را می دهد که کسی نمی تواند در معاملات املاک و مستغلات، از شما سو استفاده نموده و سرتان کلاه بگذارد.

بنگاه های مشاور املاک و مستغلات

شما اطلاعات مهمی با استعلام وضعیت ملک از شهرداری به دست می آورید که شامل میزان بدهی های ملک، وضعیت تخریب ساختمان، سال ساخت، میزان تخلف و عوارض، وضعیت سند ملک و مجاز یا غیر مجاز بودن ساختمان می باشد. با در اختیار داشتن این اطلاعات، می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که میزان حداکثر ضرر و زیان خرید ملک قولنامه ای چقدر است و آیا می توان آنها را به کمترین مقدار ممکن کاهش داد یا خیر. همچنین با دریافت استعلام، از در رهن، وثیقه یا توقیفی بودن ملک مطلع می شوید.

جزئیات نحوه قولنامه خانه

قولنامه انواع مختلفی دارد و شما نمی توانید به هر کسی جهت تنظیم قولنامه اعتماد کنید. چرا که نوشتن نحوه قولنامه خانه، آداب خاصی دارد که باید قبل از نوشتن آن، باید حتما رعایت شود. با اینکه قولنامه ها متفاوت هستند، اما تا حدودی به هم شباهت دارند و قوانین کلی حاکم بر آنها نیز یکسان است.

نحوه قولنامه خانه بدین صورت است که از بخش های مختلفی تشکیل شده است. بخش های قولنامه خرید یک واحد مسکونی یا املاک و مستغلات، دارای جزئیاتی است که دانستن آنها باعث می شود که یک خرید آگاهانه و هوشمندانه داشته باشید. نحوه قولنامه خانه و تکمیل بخش های مختلف آن عبارتند از:

بخش اول: نوشتن موضوع و مشخصات خریدار و فروشنده

نحوه قولنامه خانه بدین صورت است که در بخش اول، تمامی اطلاعات شخصی طرفین معامله همراه با جزئیات و به طور کامل در قولنامه نوشته می شود. این قسمت از قولنامه پیچیدگی چندانی ندارد، اما باید در هنگام نوشتن و ثبت اطلاعات، نهایت دقت را به عمل آورد. چرا که اطلاعات شخصی، آدرس و شماره تلفن خریدار و فروشنده در صورت بروز هرگونه مشکلی، لازم و ضروری خواهد بود.

معاملات املاک و مستغلات

بخش دوم: موضوع و مشخصات ملک مورد معامله

این بخش از نحوه قولنامه خانه، به مشخصات و اطلاعات ملک مورد معامله می پردازد. قبل از ثبت اطلاعات، توصیه می شود تا وضعیت ملک استعلام گرفته تا مورد تایید خریدار و فروشنده بوده و با صحت و دقت هر چه تمام تر، این بخش از قولنامه تکمیل شود. همچنین باید تمامی مشخصات ملک از جمله مختصات جغرافیایی، متراژ ساختمان، متراژ بنا، آدرس ملک و موارد دیگر به طور کامل و با دقت ثبت گردد.

بخش سوم: مبلغ مورد توافق معامله

در بخش سوم تنظیم قولنامه، باید به مقدار مبلغی که خریدار به فروشنده بپردازد، به عدد و حروف نوشته شود. همچنین باید نحوه پرداخت این وجه که به صورت نقدی یا در قالب چند فقره چک خواهد بود، مشخص گردد. اگر پرداخت وجه به صورت چک باشد، باید زمان پاس کردن چک و بانک صادر کننده در قولنامه ذکر شود. توافقات قبلی و قاطعیت در این بخش از معامله املاک و مستغلات، یکی از مهم ترین نکات نحوه قولنامه خانه می باشد.

مشاور املاک با تجربه

بخش چهارم: شرایط و زمان انتقال سند مالکیت

در این بخش، خریدار و فروشنده برای تاریخ مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی جهت انتقال سند مالکیت، توافق می کنند و این تاریخ در قولنامه درج می شود. همچنین در این بخش، میزان جریمه در صورت پشیمانی هر یک از طرفین معامله نیز مشخص می گردد که اگر در هر مرحله از معامله، خریدار یا فروشنده از ادامه معامله و انجام به تعهدات خود سر باز زند، بایستی جریمه را به طرف دیگر معامله پرداخت نماید. این جریمه ها بر اساس توافق طرفین مشخص و در قولنامه ثبت می گردد.

بخش پنجم: شرایط تحویل ملک

ماده نوشته شده در قولنامه در این بخش، مربوط به شرایط و مسائل تحویل ملک از فروشنده به خریدار است. قوانین حقوقی که در این قسمت نوشته شده است از جمله بد قولی، باعث می شود تا فروشنده را موظف به تحویل ملک در موعد مقرر نماید. در صورت سرپیچی از این قوانین، با عواقب سخت این قوانین روبرو خواهد شد.

بخش ششم: آثار قرارداد

با امضای این قولنامه، ملک به خریدار فروخته شده و فروشنده حق هیچگونه فروش و انتقال ملک را به فردی به جز خریدار ندارد. در صورتی که این تخلف صورت بگیرد، خریدار حق فسخ معامله را خواهد داشت. به همین دلیل به خریداران توصیه می شود تا مشاوران حرفه ای املاک خود را موظف به ثبت قولنامه در سامانه ثبت املاک کشور نموده و با دریافت کد رهگیری املاک، از قانونی بودن معامله خود اطمینان حاصل نمایند.

نحوه قولنامه خانه

همچنین در این بخش قید شده است که فروشنده موظف است تا زمان تعیین شده برای تنظیم سند رسمی در دفتر ثبت اسناد رسمی، کلیه گواهی ها و مجوز ها را از سازمان های مربوطه تهیه نماید و بدهی های احتمالی ملک را تا زمان مقرر تسویه نماید. در صورتی که خریدار با عدم اجرای تعهدات فروشنده روبرو شود، می تواند به ازای هر روز تاخیر، مبلغی را به عنوان خسارت تا زمان انجام کامل تعهدات درخواست نماید.

بخش هفتم: میزان حق کمیسیون مشاور املاک

در این بخش میزان حق کمیسیون مشاور املاک محاسبه شده و پرداخت آن به صورت مساوی به عهده هر دو طرف معامله است که به موجب امضای قرارداد، باید پرداخت شود. همچنین در ادامه به مسئولیت های مشاور املاک اشاره شده و مهر و امضای بنگاه رسمی املاک لازم و ضروری می باشد.

نحوه قولنامه خانه مسائل و پیچیدگی های فراوانی دارد که از حوصله این مقاله خارج است. اگر شما به عنوان یک مشاور املاک تازه کار یا خریدار و فروشنده، مایل به آگاهی کامل از روند تنظیم و ثبت قولنامه می باشید، توصیه می شود که در دوره های آموزشی مقدماتی و پیشرفته مشاور املاک ابراهیمی شرکت نمایید.

دوره های آموزشی مقدماتی و پیشرفته مشاور املاک ابراهیمی از صفر تا صد نحوه قولنامه خانه را به شما عزیزان آموزش داده تا علاوه بر تنظیم صحیح یک قرارداد، اعتماد مشتریان خود را به دست آورده و کسب و کار خود را گسترش دهید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.6/5 - (7 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11598

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *