دانش ریاضی در مشاور املاک

ریاضیات در مشاور املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.6/5 - (8 امتیاز)
وجود ریاضیات یکی از موضوعات پایه در هر شغل و جایگاهی است. ریاضیات در مشاور املاک نیز راه پیدا کرده و به یکی از عناصر مهم در موفقیت در این شغل تبدیل گشته است. تا جایی که شما در صورت عدم تسلط بر مفاهیم مورد نیاز، قادر به انجام معاملات نخواهید بود.

از آنجایی که برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک، مدرک تحصیلی اهمیت چندانی ندارد بسیاری از افراد بر این باورند که با هر سطح از دانش می توان در این حرفه موفق شد. از همین رو در این مقاله به بررسی اهمیت ریاضیات در مشاور املاک پرداخته شده است.

مشاوران مسکن چگونه از ریاضیات در مشاغل خود استفاده می کنند؟

میتوان با اطمینان گفت که ریاضیات پایه و اساس هر شغلی است و برای موفقیت در همه امور دانش ریاضیات کاربرد دارد. در مشاور املاک نیز تسلط بر ریاضی اهمیت بالایی دارد چرا که هر معامله نیازمند حساب و کتاب و بررسی موارد مختلف است.

اگرچه برای اخذ مدرک و پروانه کسب راه اندازی یک بنگاه املاک در ایران، به میزان تحصیلات شما اشاره نمی شود اما همه افراد قادر به تاسیس نخواهند بود چرا که یکی از شاخصه های اصلی در موفقیت این حرفه، توانایی در محاسبه ارقام بزرگ است.

پروانه کسب راه اندازی یک بنگاه املاک در ایران

این در حالی است که افراد برای تاسیس بنگاه های املاک در خارج از کشور مجبور به گذراندن امتحانات مربوط به ریاضیات در مشاور املاک بوده تا بتوانند مدرک مورد نظر را دریافت نمایند. در این امتحان تمامی مسائلی که ممکن است یک نماینده املاک با آن مواجه شود در نظر گرفته شده و امتحان گرفته می شود. با توجه به این موارد می توان به اهمیت ریاضیات در مشاور املاک پی برد.

از آنجایی که املاک به صورت میلیونی و بیشتر به فروش رسیده و معامله می گردند، نیاز است تا به خوبی قادر به محاسبه ارقام بزرگ بوده و بتوانید به طور صحیح معاملات را مدیریت نمایید. در صورتی که دانش کافی در این زمینه نداشته باشید، ممکن است دچار مشکل شده و اعتماد مشتریان خود را از دست دهید.

نمایندگان املاک برای محاسبه قیمت یک ملک در ابتدا متراژ خانه مورد نظر را حساب کرده و بنابر قیمت هر واحد، مبلغ نهایی را اعلام می کنند. از طرفی این افراد باید قادر به محاسبه نرخ بهره نیز بوده تا بتوانند سود حاصل از هر معامله را مشخص نمایند؛ بنابراین حداقل دوره تحصیلی برای انجام ریاضیات در مشاور املاک، سطح دبیرستان است.

کدام مفهوم ریاضیات در مشاور املاک کاربرد بیشتری دارد؟

یک مشاور املاک نیاز به درک ریاضیات دارد. در حالت عادی 4 عمل جمع، تفریق، ضرب و تقسیم از جمله پرکاربردترین مفاهیم ریاضیات در مشاور املاک هستند اما قاعدتا انجام معاملات با اعداد و ارقام بزرگ نیازمند دانش و اطلاعات بیشتر در این حوزه است.

رایج ترین محاسبات در املاک

در کنار نیاز به مفاهیم ابتدایی و پایه ریاضیات در مشاور املاک، باید کار با درصد، اعشار و کسرها و نحوه تبدیل هر یک از آنها به یکدیگر را نیز بلد باشید. همچنین باید بتوانید واحدهایی نظیر مایل، یارد، مترمربع، فوت و غیره را به یکدیگر تبدیل کرده و اندازه گیری های مشابه را انجام دهید.

یکی دیگر از مواردی که به نقش ریاضی در شغل املاک اشاره دارد، محاسبه نرخ بهره است. نرخ بهره و محاسبه سود و زیان یکی از رایج ترین محاسبات در املاک است. اگرچه می توان تمام این محاسبات را با ماشین حساب و برنامه های رایانه ای نیز انجام داد اما باید به طور دستی نیز انواع نرخ بهره و نحوه تغییر مقادیر مختلف معادلات را محاسبه نمایید.

همچنین انواع مختلفی از نسبت ها نظیر نسبت وام به ارزش و نسبت بدهی به درآمد نیز باید مدنظر قرار گیرد. بطور کلی ریاضیات در مشاور املاک را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

  • جبر (برای مقایسه متغیرها)
  • هندسه (برای تعداد و اندازه اتاق)
  • آمار (برای تجزیه و تحلیل بازارها و روندها)
  • علوم کامپیوتر (برای بازاریابی و ارتباطات)
  • حساب دیفرانسیل (برای ابزارهای سرمایه گذاری تمام پولی که به دست می آورید)

علاوه بر انجام معاملات و ریاضیات در مشاور املاک، نیاز است تا فرد بتواند نتیجه معاملات ملکی را تفسیر نماید. تفسیر و بررسی موجب می شود تا علاوه بر شما، مشتریان و فروشندگان نیز بتوانند درک کنند که اقدام چیست و فروش یا خرید ملک مورد نظر برای آنها سودی داشته و یا خیر؟

نقش ریاضی در شغل املاک

شما به عنوان یک مشاور املاک باید میزان عرضه و مدت زمان حضور خانه ها در بازار را بررسی نمایید. چرا که این امر می تواند بر سرعت فروش خانه ها تاثیر بگذارد. به عنوان مثال هنگامی که اعلام می شود نرخ بهره تا دو درصد کاهش یافته این به چه معناست؟

این بدان معناست که خریداران و متقاضیان خرید ملک به اندازه 20 درصد بیشتر قدرت خرید دارند؛ بنابراین با همان قیمتی که باید با سود 4 درصد پرداخت می کردند، 20 درصد خانه بیشتری دریافت می کردند. در صورتی که قیمت پیشنهادی فروشنده خیلی بالا باشد، دیرتر به فروش رسیده و برای مدت بیشتری در بازار خواهد ماند. انجام و نحوه محاسبه این معامله که نرخ جذب نام دارد به عهده نمایندگان املاک است.

نمایندگان املاک باید بتوانند در سریعترین زمان ممکن املاک و خانه های موجود را به فروش برسانند. از طرفی اگر قیمت خریدار نسبت به قیمت مدنظر فروشنده اختلاف زیادی داشته باشد، نماینده باید با توجه به معامله نرخ جذب، طرفین را راضی ساخته و به قیمت معقولی رسیده که فروشنده دچار ضرر نشود.

بطور کلی ریاضی در شغل املاک پیچیده نیست. در صورتی که قادر به محاسبه موارد ذکر شده نبوده و نمی توانید محاسبات و معادلات ذکر شده را انجام دهید توصیه می شود که دوره کوتاهی گذرانده و سپس برای راه اندازی و تاسیس بنگاه املاک خود اقدام نمایید.

ریاضیات در مشاور املاک

دانش ریاضیات در مشاور املاک به شما کمک کرده تا پس از فروش املاک بتوانید کمیسیون متخصص به خود را از مبلغ فروخته شده جدا کرده و سهم خود را بردارید در غیر این صورت ممکن است افرادی در این راه از عدم دانش شما سواستفاده کرده و به نفع خود از این شرایط استفاده نمایند.

مسائل حقوقی و ریاضیات در مشاور املاک از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افرادی که در این حوزه تازه وارد هستند از مسائل حقوقی موجود در این حرفه آگاه نبوده و به همین دلیل در برخورد با افراد و موقعیت های مختلف دچار مشکل می شوند.

یکی از دوره های بسیار پرکاربرد که به مسائل حقوقی و پایه مشاور املاک می پردازد، دوره حقوقی پیشرفته املاک آکادمی ابراهیمی است. این دوره توسط دکتر محمد الماسی که یکی از 10 وکیل برتر ملکی ایران و مدرس انواع دوره های حقوقی در زمینه ی املاک است، تدریس می شود. از جمله موارد و مسائل حقوقی که در این دوره تدریس می شود می توان به مبایعه نامه های فروش، موارد مربوط به اجاره نامه، مشارکت در ساخت، عقد صلح، هبه و غیره اشاره نمود.

علاوه بر این موارد در این دوره مسائل دیگری نظیر تفاوت چک و سفته نیز به علاقه مندان این حوزه آموزش داده خواهد شد. تنها کافی است که در این دوره شرکت کرده تا بر تمامی مسائل حقوقی و پایه اطلاع یابید. لام به ذکر است که این دوره به صورت ۳ جلسه‌ی ۴ ساعته در ۳ روز متوالی برگزار می گردد.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.6/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=12036

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *