مهم ترین وظایف مشاور املاک چیست؟

مسئولیت های مشاور املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

5/5 - (2 امتیاز)
وظایف مشاور املاک خوب دارای ابعاد بسیار متفاوتی است که همین امر باعث می شود این شغل در بین مشاغل پیچیده جای بگیرد؛ اما در ایران بیشتر افراد به این مسئولیت ها توجه نداشته یا اطلاعات کافی ندارند، در نتیجه حضور مشاور املاک را در پای قرارداد ها و معاملات سودمند نمی دانند؛ اما اصل ماجرا خیلی متفاوت تر و پیچیده تر از چیزی است که ما تصور می کنیم.

یک مشاور املاک خوب، برخلاف باور عموم مردم، نقش منحصر به فردی در روند خرید یا فروش ملک ایفا می کند. یکی از وظایف مشاور املاک و مستغلات که از وظایف اصلی این شغل به شمار می رود، این است که به مشتریان خود کمک کند تا در طول مراحل خرید یا فروش املاک به اهداف مورد نظر خود برسند.

این کمک می تواند شامل تجزیه و تحلیل روند صنعت فعلی و سرمایه گذاری های احتمالی از جمله پرتفوی مالی متنوع باشد. هر زمان مشتری به ملکی علاقه مند باشد، مشاور می تواند شرایط فعلی و مقایسه ای را برای تعیین ارزش آن ارزیابی نماید.

حیطه کاری مشاوران املاک بسیار متنوع و گسترده است. به گونه ای که شما باید برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک و مستغلات حرفه ای و متخصص، در مورد الزامات اصلی، وظایف، مسئولیت ها و مهارت هایی که باید در شرح شغل مشاور املاک وجود داشته باشد، اطلاعات جامعی کسب نمایید. در ادامه به شرح وظایف مشاور املاک خوب خواهیم پرداخت تا بیشتر با این حرفه پر درآمد آشنا شویم. پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

اصلی ترین وظایف یک مشاور املاک خوب

درباره یک مشاور املاک خوب چه می دانید؟

مشاور املاک و مستغلات یک متخصص حرفه ای است که به مشتری کمک می کند تا ملک مناسب مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کند. وظیفه مشاور املاک و مستغلات حرفه ای و متخصص، اطمینان از برآورده شدن الزامات مربوط به املاک مشتریان وی است. این مشاوران دانش عمیقی از صنعت املاک و مستغلات داشته و از این رو می توانند بهترین مشاوره را به مشتری که به دنبال یک ملک تجاری یا مسکونی است ارائه دهند.

مشاوران املاک مشتری را در تمام مراحل فرآیند خرید، تسویه حساب پولی، تشریفات قانونی و تشریفات ساخت و ساز یک ملک راهنمایی می کنند. همچنین آنها پس از تجزیه و تحلیل دقیق شرایط و روند بازار، مشاوره سرمایه گذاری در املاک را به مشتریان خود ارائه می دهند. این مشاوران ماهر عملی ترین و مقرون به صرفه ترین روش را برای کمک به مشتریان در دستیابی به اهدافشان مشخص می کنند که می تواند فرآیند خرید یا ساخت ملک را تسریع بخشد.

علاوه بر این، مشاوران املاک خدمات ارزشمندی را ارائه می دهند و نقش اساسی در صنعت املاک و مستغلات دارند. آنها می توانند با مشتریان مختلفی از جمله شرکت های ساخت و ساز ساختمانی، صاحبان مشاغل مربوط به ساختمان یا سرمایه گذاران شخص ثالث همکاری کنند و مشاوره های تخصصی در حوزه ساخت و ساز را در اختیارشان قرار دهند.

از آنجا که این صنعت پیمایش بسیار پیچیده ای داشته و پر از اطلاعات نادرست و روزنه هایی است که مشتری ممکن است دچار سردرگمی و اضطراب شود، به یک مشاور املاک اعتماد می کنند تا بهترین مشاوره را به آنها ارائه دهند؛ بنابراین، وظیفه مشاور املاک و بنگاه های مستغلات اعتماد سازی است. آنها در حیطه کاری املاک و مستغلات به یک شخصی که از این صنعت اطلاعات کافی ندارد و نمی تواند به راحتی به هر کسی اعتماد کند، کمک می کنند.

به طور کلی حیطه کاری مشاوران املاک را می توان به چهار بخش کلی قسمت فروش، خرید، معاملات دو طرفه و کارگزاران معاملات تقسیم بندی نمود. بخش اول مشاورانی هستند که در فرایند فروش ملک و اجاره راهنمایی می کنند. بخش دوم مشاورانی هستند که به خریداران در امر خرید مسکن و مستغلات مشاوره می دهند.

مشاوران معاملات دو طرفه که در بخش سوم قرار می گیرند، هر دو مسئولیت مشاوره خرید و فروش را بر عهده دارند و در نتیجه وظیفه مشاور املاک در این بخش سخت تر خواهد بود. چرا که مشاور موظف است به اشخاص هر دو طرف معامله صادقانه مشاوره دهد تا هیچ کدام از افراد طرف معامله دچار ضرر و زیان نشوند.

بخش آخر شامل کارگزاران معاملاتی است که این افراد نمایندگان قانونی خریداران یا فروشندگان بوده و بدون در نظر گرفتن هرگونه منافع طرفین، اقدام به انجام معاملات می نمایند تا هر کدام از دو طرف رضایت خاطر داشته و به سود مورد نظر خود برسند.

البته باید این نکته را در نظر داشت که کارگزاران املاک و مستغلات را نباید با آژانس های املاک و مستغلات اشتباه گرفت. اگرچه هر دو به دانش مشابهی نیاز دارند و عمدتا وظایف یکسانی را انجام می دهند، اما هدف یک آژانس املاک و مستغلات کمک به مشتری و دادن مشاوره به آنها است در حالی که کارگزاران املاک به معاملات ملکی و فروش آنها می پردازند.

همانطور که هر یک از مشاوران املاک و مستغلات به شما می گویند، وظیفه اصلی مشاور املاک فروشنده بودن ملک نیست، بلکه به عنوان مشاور در کنار مشتری بودن است. برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک و مستغلات حرفه ای و متخصص، شخص باید یک برقرار کننده ارتباط عالی باشد و باید بتواند بر اساس تحلیل های متنوع بخش املاک و مستغلات، پیش بینی های خوبی در این حوزه انجام دهد.

اصلی ترین وظایف مشاور املاک خوب

املاک و مستغلات یک بخش در حال رشد در یک کشور در حال توسعه محسوب می شود. خریداران املاک از جمله نمایندگان و توسعه دهندگان بزرگ شهری و همچنین مشتریان فردی به مشاوره و پیشنهادات متخصص در مورد محل سرمایه گذاری و نحوه مدیریت مشاغل و دارایی خود نیاز دارند. در اینجا نقش و وظیفه مشاور املاک بسیار مهم می شود.

مشاوران املاک و مستغلات این مزیت را دارند در صنعتی کار می کنند که دستمزد خوبی می دهد و زمینه خوبی برای رشد فراهم می کند. با توجه به اینکه شهر های بیشتری برای توسعه برنامه ریزی شده در ایران به نسبت سایر کشور های توسعه یافته در نظر گرفته شده اند، زمینه خوبی برای مشاوران املاک و مستغلات فراهم شده است تا در ازای خدمات و تخصص خود بازده خوبی کسب کنند. در ادامه وظایف مشاور املاک را بررسی خواهیم نمود.

1. ارتباط مناسب با مشتری و حفظ اخلاقیات کاری

اولین و شاید مهم ترین وظیفه مشاور املاک، رعایت اخلاق کاری و برخورد مناسب با مشتری است. برای حفظ روابط درست و سالم مشاوران املاک با مشتریان، باید به فاکتور های اخلاقی و انسانی از جمله عدالت، صداقت و راستگویی، امانت داری و رازداری بسیار توجه شود تا منافع و احترام هر یک از افراد پایمال نشود.

2. احراز هویت طرفین معامله

یک مشاور املاک کارآزموده وظیفه دارد تا هویت و سمت هر یک از دو طرف معامله را احراز نموده و از درستی اطلاعات اطمینان حاصل نماید تا دچار مشکلاتی از قبیل کلاه برداری و پولشویی نشوند. به طور خلاصه وظیفه مشاور املاک تایید هویت و اطلاعات مشتریان است تا اثبات شود که طرفین معامله از لحاظ قانونی حق اعمال و اجرای معامله را دارند یا نه.

بررسی ملک و بازرسی جزئیات آن مانند سال ساخت، متراژ ساختمان، بررسی سند و موارد دیگر از دیگر وظایف مشاور املاک است که بایستی کنترل شده و این اطلاعات در اختیار خریدار قرار بگیرد. همچنین یک مشاور املاک با تجربه می تواند در زمان قیمت گذاری با فروشنده همکاری نموده تا قیمت نهایی ملک به درستی و بر اساس ارزش واقعی ملک قیمت گذاری شود.

3. ایجاد یک پایگاه داده جامع

این وظیفه مشاور املاک است که یک پایگاه داده مناسب و مرتب فراهم کند تا در هنگام نیاز مشتری، به راحتی به تمامی اطلاعات دسترسی کامل داشته باشد. به تمام مشاوران املاک، چه در سطح مبتدی و چه در سطح پیشرفته، توصیه می شود تا هنگام مشاوره، متناسب با نیاز مشتری، نمونه های گوناگونی در اختیار او قرار داده شود و آنها را بررسی و مقایسه نماید تا فرایند تصمیم گیری را برای مشتری آسان کند.

مسئولیت های مشاور املاک

4. برنامه ریزی و مدیریت زمان عقد قرارداد

همچنین انجام مذاکرات برای شرایط قرارداد و مبلغ آن، جزو وظایف مشاور املاک حرفه ای قلمداد می شود تا توافق حاصل شده و معامله بین مشتری و صاحب ملک انجام بگیرد. علاوه بر این، برنامه ریزی جهت عقد قرارداد و مذاکرات طرفین نیز بر عهده مشاور املاک می باشد و کنترل جلسه را به دست بگیرد.

مدیریت زمان را در هنگام جلسه در دست داشته باشد و موجب اختلاف و درگیری بین مشتری و مالک نشود. همچنین مبلغ بیعانه را که از سمت مشتری به مالک داده می شود را به مالک تحویل دهد.

5. قرار دادن آگهی های تبلیغاتی

امروزه با افزایش بازاریابی دیجیتال، از دیگر وظایف مشاور املاک متخصص، تهیه تصاویر مناسب از املاک، قرار دادن آگهی های املاک در فضا های مجازی محسوب می شود. یک مشاور املاک حرفه ای باید بتواند عکس های مناسب از ملک را تهیه نموده و در آگهی های تبلیغاتی قرار دهد.

یکی دیگر از وظایف مشاور املاک حرفه ای، صرف کردن مقدار قابل توجهی از وقت خود برای یافتن و جذب مشتری است. این امر ممکن است شامل فعالیت هایی مانند تماس با مشتریان، قرار دادن و پیگیری آگهی ها در فضای مجازی، بازاریابی دیجیتال و ارائه ایده های تجاری به شرکت های سرمایه گذار و طیف وسیعی از گروه های علاقه مند دیگر باشد.

6. تحلیل شرایط بازار و همکاری با سایر مشاوران

مشاوران املاک و مستغلات برای ارزیابی موثر املاک و تعیین پتانسیل آنها برای مشتریان باید از توانایی های تحلیلی عالی برخوردار باشند. در ترکیب با توانایی های تحلیلی عالی، برای مدیریت کلیه جوانب توافق نامه مشاوره نیز به افزایش توجه و دقت به جزئیات نیاز خواهید داشت.

شما به عنوان یک مشاور حرفه ای املاک و مستغلات باید مهارت های موثر بین فردی نیز داشته باشید، زیرا در یک نقش مشتری محور کار خواهید کرد. در نتیجه توصیه می شود برای موفقیت در شغل مشاور املاک و عمل به وظایف یک مشاور املاک خوب، دوره آموزشی مشاور املاک را در کنار اساتید مجرب فرا بگیرید.

از مسئولیت های مشاور املاک می توان به توسعه و تداوم روابط خوب کاری با مشاور حقوقی و سایر مشاوران املاک، بازرسی املاک با مشتریان و انجام نظرسنجی ها برای بدست آوردن داده ها اشاره نمود. همچنین شما باید به عنوان یک مشاور املاک بتوانید مشتریان را به درستی از شرایط و روند بازار آگاه سازید تا خدمات بهتر و بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهید.

اصلی ترین وظایف یک مشاور املاک خوب

دیگر وظایف مشاور املاک

  • کمک به مشتریان برای تصمیم گیری صحیح در خرید ملک.
  • یافتن مشتریانی که از طریق تماس، تبلیغات و ارائه کار های تجاری به خدمات مشاوره ای نیاز دارند.
  • تجزیه و تحلیل روند بازار و آمار جمعیتی برای شناسایی بیشترین مناطق مورد جستجو و سودآور.
  • مشاوره با مشتریان برای شناسایی نیاز ها، ترجیحات و نگرانی های مالی آنها.
  • نگهداری یک پایگاه داده گسترده از کلیه آژانس های مشاور املاک.
  • تدوین استراتژی هایی برای افزایش ارزش املاک برای مشتریانی که قصد فروش دارند.
  • انجام مذاکرات با نمایندگان املاک و مستغلات.
  • برقراری ارتباط با مشاور حقوقی برای تهیه اسناد فروش و اجاره.

مسئولیت های نام برده شده، تنها گوشه ای از وظیفه های مشاور املاک است. برای موفقیت در حیطه کاری مشاوران املاک، باید پیش قدم باشید و در جریان آخرین تحولات قوانین مالیات و دارایی قرار بگیرید. در نهایت، یک مشاور املاک و مستغلات حرفه ای و متخصص باید بتواند مهارت های مذاکره موثر را نشان دهد و بهترین معاملات املاک و مستغلات را برای مشتریان تضمین نماید.

شما با شرکت در دوره آموزشی مشاور املاک که از مبتدی تا پیشرفته به صورت تخصصی در 4 بخش مقدماتی، پیشرفته، حقوقی پیشرفته و بیزینس کوچینگ ارائه می شود، به یک مشاور املاک حرفه ای و متخصص تبدیل شوید و از تمامی وظایف مشاور املاک، اطلاع یافته و در مشاوره خود به کار ببرید. با فراگیری این دوره آموزشی مشاور املاک می توانید به راحتی مشتریان فراوانی را به خود جذب کرده، معاملات را به پای عقد قرارداد رسانده و درآمد حاصل از مشاوره خود را افزایش دهید.

همچنین شما می توانید با ثبت نام در کلاس های دوره آموزشی مشاور املاک، به صورت تخصصی نحوه بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ املاک در حوزه فضا های مجازی مانند اینستاگرام و چگونگی تولید محتوا و نحوه ساخت پیج از صفر تا صد را با ترفند های جذاب و کاربردی بیاموزید. با شرکت در این دوره های آموزشی در هزینه و وقت خود صرفه جویی کرده و مطابق با متد های جدید و روز دنیا فعالیت نمایید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
5/5 - (2 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=10905

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *