تمام آنچه که نیاز است تا درباره کمیسیون مشاور املاک بدانید

فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.7/5 - (8 امتیاز)
شخصی که در حوزه کاری مشاوران املاک و مستغلات مشغول به فعالیت است، باید اصول کمیسیون املاک و مستغلات را درک کند و نحوه محاسبه کمیسیون مشاور املاک را به خوبی بداند، چرا که دانستن این موارد به نفع شما است و به اصطلاح سر شما کلاه نمی رود.

در حالی که برخی از آژانس های املاک به سمت ساختار مبتنی بر حقوق و دستمزد حرکت می کنند، اما اکثر بنگاه های املاک هنوز تحت یک سیستم مبتنی بر کارمزد فعالیت می کنند؛ بنابراین اطلاع داشتن از نحوه محاسبه کمیسیون مشاور املاک بسیار ضروری است. در این مقاله انواع حق کمیسیون های پرداختی و چگونگی پرداخت را به شما خواهیم گفت. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

حق کمیسیون چیست؟

شغل مشاور املاک و مستغلات می توانند بسیار سودآور باشند. مشاوران به جای دریافت نرخ ساعتی یا حقوق ثابت، از هر معامله املاک و مستغلات، حق کمیسیون دریافت می کنند. این کمیسیون در حقیقت مبلغ حق الزحمه مشاوران املاک است که نسبت به خدمات و مشاوره ای که به مشتری ارائه می شود، متفاوت است و براساس قوانین موجود تعیین می شود.

 

نداشتن درآمد ثابت می تواند کمی ترسناک به نظر برسد. در حقیقت، درآمد شما بازتاب مستقیم فروش شماست. ممکن است برای مبتدیان هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا با محاسبه کمیسیون مشاور املاک، به درآمد مورد نظر خود دست یابند. در نتیجه باید مدیریت مالی داشته باشید تا در زمان رکود بازار، دچار مشکل نشوید.

محاسبه کمیسیون مشاور املاک در معاملات مختلف، متفاوت است و بستگی به معیار هایی چون نوع معامله، ارزش ملک معامله شده و منطقه مورد معامله دارد و در نتیجه انواع مختلفی برای دریافت حق کمیسیون وجود دارد. حق کمیسیون را می توان درآمد مشاورین املاک از معاملات انجام شده توسط آژانس های معاملات ملکی تعریف نمود.

این بدان معنا است که طبق اصول کمیسیون املاک و مستغلات، شما می توانید با محاسبه کمیسیون مشاور املاک، میزان درآمد خود را تعیین و برنامه ریزی نمایید. هر چه تعداد مشتریان خود را افزایش دهید و بیشتر بفروشید، درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. شما می توانید بدون محدودیت، با افزایش پتانسیل خود، کمیسیون دریافتی خود را نیز افزایش دهید.

بنابراین هر چه میزان معاملات و ارزش ملک بیشتر باشد، درآمد حاصله نیز بیشتر خواهد بود. میزان این درآمد بسته به نوع معاملات مانند رهن، اجاره، خرید و فروش متفاوت بوده و شامل موارد زیر می باشد.

  • دریافت کمیسیون خرید و فروش ملک مسکونی
  • دریافت کمیسیون رهن ملک
  • دریافت کمیسیون اجاره مسکن و مغازه
  • دریافت کمیسیون ناشی از مشارکت در ساخت
  • دریافت کمیسیون معاوضه ملک
  • دریافت کمیسیون مشاوره در صورت فسخ قرارداد

 

حق کمیسیون مشاور املاک

یک مشاور املاک کارآزموده به خوبی با نحوه محاسبه کمیسیون مشاور املاک آشنا بوده و با شرکت در کلاس های آموزشی مقدماتی و دوره آموزش مشاور املاک حرفه ای دانش اولیه و اطلاعات خود را در این رابطه به روز نگه می دارد.

اگر می خواهید در حوزه کاری مشاوران املاک و مستغلات، به موفقیت دست یابید و یک مشاور املاک و مستغلات حرفه ای و متخصص تمام عیار شوید، توصیه ما به شما این است که حتما در این دوره های آموزشی شرکت نمایید.

نحوه محاسبه کمیسیون مشاور املاک چگونه است؟

طبق اصول کمیسیون املاک و مستغلات، بایستی مبلغ دستمزد مشاورین املاک مانند سایر مشاغل، در تمامی معاملات پرداخت شود و نحوه پرداخت آن نیز باید طبق مصوبه اتحادیه مشاوران املاک باشد.

همچنین حق کمیسیون مربوطه با توجه به فاکتور های خاصی محاسبه می شود. مشاوران املاک موظف هستند با توجه به تعرفه ابلاغ شده از مشتری کارمزد دریافت نمایند و اگر این مبلغ بیشتر از مصوبه اتحادیه مشاوران املاک باشد، مشمول جریمه خواهند شد.

هر کشوری روش خاص خود را در محاسبه کمیسیون مشاور املاک و مستغلات دارد. این رقم نه تنها به نوع و ارزش زمین ، بلکه به قوانین خاص شرکت ها نیز بستگی دارد. همچنین به این مبلغ باید هزینه مالیات بر ارزش افزوده را نیز اضافه کنید که از کارمزد دریافت می شود. نرخ مالیات بر ارزش افزوده از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و در نتیجه میزان حق کمیسیون نیز متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال در کشور اتریش میزان حق کمیسیون مشاور املاک و مستغلات 3.6٪ است که شامل 20٪ مالیات بر ارزش افزوده می باشد و آن را خریدار ملک پرداخت می کند. این هزینه توسط مقررات کارگزار املاک اتریش مشخص شده است که کارگزاران املاک را از دریافت بیش از حد مجاز قانون منع می کند.

اصول کمیسیون املاک و مستغلات

یا در کشور کرواسی کمیسیون 6 درصد است که به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود. همچنین در این کشور مالیات بر ارزش افزوده کمیسیون ها 25٪ است. کمیسیون های دریافت شده در معاملات عمده را می توان با توافق قبلی با آژانس ها کاهش داد.

حال این سوال پیش می آید که فرمول تایید شده در مصوبه اتحادیه مشاوران املاک در ایران چیست و در انواع معاملات چگونه محاسبه می شود. برای پاسخ به این سوال، بیایید جزئیات محاسبه کمیسیون مشاور املاک و مستغلات و چگونگی اطمینان از کسب سود در این حرفه را بررسی کنیم.

محاسبه کمیسیون مشاور املاک جهت خرید و فروش ملک

بر اساس تازه ترین مصوبه اتحادیه مشاوران املاک در تهران، محاسبه کمیسیون مشاور املاک به شرح زیر است. نرخ کارمزد خدمات برای مبایعه نامه های خرید و فروش، ساده شده و به صورت یک فرمول جامع محاسبه می گردد.

در این مصوبه آمده است که تمام معاملات شامل پرداخت حق کمیسیون معادل 5/0 درصد ارزش معاملاتی ملک است. هر یک از طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده، این کارمزد را به صورت نصف این درصد به مشاور املاک پرداخت می نمایند.

علاوه بر این، به کارمزد پرداخت شده مالیات بر ارزش افزوده نیز در حدود 9 درصد تعلق می گیرد که خریدار و فروشنده موظف به پرداخت آن می باشند. به عنوان مثال اگر ارزش یک ملک 1 میلیارد تومان باشد، میزان حق کمیسیون مشاور املاک شامل 25/0 درصد ارزش ملک، به علاوه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده برای هر یک از طرفین قرارداد خواهد بود.

محاسبه کمیسیون مشاور املاک جهت اجاره مسکن

طبق مصوبه اتحادیه مشاوران املاک، نرخ کارمزد مشاوران املاک برای اجاره های مسکن بدین صورت است که 25 درصد از مبلغ اجاره ماهیانه به عنوان حق کمیسیون در نظر گرفته می شود. این نرخ در صورتی است که هیچ مبلغی به عنوان پول پیش یا رهن ذکر نشده و ملک تنها به ازای اجاره بهای ماهیانه به مستاجر واگذار شود.

به عنوان مثال اگر ملکی به ازای ماهیانه 2 میلیون تومان اجاره داده شود، میزان حق کمیسیون مشاور املاک 25 درصد + 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده برای هر یک از دو طرف موجر و مستاجر خواهد بود.

محاسبه کمیسیون مشاور املاک جهت رهن کامل ملک

برای محاسبه نرخ کمیسیون مشاوران املاک در رهن کامل، بایستی در ابتدا مبلغ رهن به اجاره تبدیل شود. این امر بدین صورت است که برای هر یک میلیون تومان، مبلغ 30 هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود.

سپس از این مبلغ به دست آمده، 25 درصد به عنوان حق کمیسیون پرداخت می شود. همچنین 9 درصد میزان مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مبلغ افزوده می شود. به عنوان مثال برای رهن کامل یک ملک، مبلغ 70 میلیون تومان قرارداد بسته شود، میزان حق کمیسیون آن 572250 تومان می باشد که هر یک از طرفین ملزم به پرداخت هستند.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.7/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11327

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *