اصطلاحات حقوقی املاک

اصطلاحات حقوقی املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.5/5 - (8 امتیاز)

در قراردادهای املاک از کلمات تخصصی و اصطلاحات حقوقی املاک استفاده می شود که برای هر کسی آشنا نیست. آشنایی با این اصطلاحات حقوقی املاک نیاز به دانش و آگاهی لازم را دارد خصوصا آن که اگر درباره ی این لغات چیزی ندانیم فروشنده، مستاجر و یا حتی خود صاحب مشاور املاک و بنگاه های املاک متحمل ضرر و زیان غیر قابل جبران شوند.

اصطلاحات حقوقی املاک

در این مقاله به برخی از اصطلاحات حقوقی املاک و مستغلات پرداخته شده است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مال

هر آن چیز که بتوان برای آن ارزش اقتصادی در داد و ستد قائل شد را مال می گویند.

مال منقول و غیرمنقول

اموال منقول خاصیت جابه جا شدن دارند؛ یعنی اگر آن ها را از جایی به جای دیگر انتقال دهید هیچ ضرری متوجه این مال نخواهد شد؛ مانند خودرو. ولی در تضاد و تقابل با اموال منقول، مال غیر منقول مالی نیز وجود دارد که جابجایی آن غیر ممکن است و سبب آسیب به خود آن مال یا محل آن می شود.

اصطلاحات مشاور املاک

عین و منفعت

انواع اموال را اگر بخواهیم در یک گروه دسته بندی شده قرار دهیم به دو قسمت عین و منفعت می توان تقسیم کرد. مال عین، مالی است که ماهیت مستقلی برای خود دارد و وجود آن نیاز و وابستگی به مال دیگری ندارد مانند میز و صندلی ولی منفعت دارایی ای است که به آرامی از عین مال دیگری بر می خیزد و وابستگی به مال دیگری دارد و به طوری که می توان گفت از آن حاصل می شود. به عنوان مثال مسکن عین است و سکونت در مسکن منفعت است.

ملک

ملک در واقع مکانی است که در آژانس های املاک مورد معامله ی فروش یا اجاره قرار می گیرد اما در اصطلاحات حقوقی به هرچیزی که کسی صاحب آن باشد ملک می گویند.

عرصه و اعیان

کلمات عرصه و اعیان از جمله کلماتی می باشند که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و دانستن آن لازم می باشد. منظور از عرصه، زمین است و منظور از اعیان تمامی آثار غیر منقولی است که آدم در روی زمین به وجود می آورد مثلاً خانه یا درخت.

مشجر

منظور از مشجر در حقیقت زمینی است که در آن درخت دارد به بیانی دیگر مشجر هم معنی باغ است.

ملک جاری

ملک جاری به ملکی اطلاق می شود که سابقه ثبت شدن در دفاتر املاک را دارا نمی باشد.

اصطلاحات مشاور املاک موفق

ملک ثبت شده

ملک ثبت شده به ملکی گفته می شود که دارای سابقه ثبت در دفتر املاک را دارد.

ملک مجهول المالک

ملک مجهول المالک در اصطلاحات حقوقی املاک جایی است که طبق قانون آن را به ثبت عمومی گذاشته اند و این ثبت مدت معینی دارد اما در این زمان تعیین شده کسی اقدامی در این راستا نکرده است. حتی اگر مالک این ملک مشخص باشد.

در واقع املاک غیر منقولی است که هیچ گونه تقاضایی برای آن در جایی ثبت نگشته است. حتی اگر در اظهار نامه اسم مالک نوشته شده باشد تا زمانی که این اظهار نامه به اداره ثبت ارجاع نگردد به این ملک مجهول المالک گفته می شود.

ملک موروثی

ملک موروثی در واقع ملکی است که مالک آن فوت کرده است و آن ملک به ورثه انتقال داده شده است که در چنین حالتی  وراث می توانند با نشان دادن مدارک مشخص همچون فرم مالیاتی و یا سند مالکیت کسی که ملک را به ارث برده است و همچنین گواهی انحصار وراثت از اداره ی ثبت بخواهد که سند برایشان صادر شود.

 

مشاور املاک خوب

ملک بازداشتی

به ملکی که به امر و حکم مراجع و محاکم قضایی و به علت های مشهودی مثل بدهی توقیف شده است ملک بازداشتی می گویند که در چنین وقتی تا هنگام رفع بازداشت امکان خرید و فروش و انتقال به غیر برای آن امکان پذیر نمی باشد.

اظهارنامه

اظهارنامه نوشته ای است برای بیان اظهارات کسی به دیگری. در اصطلاحات حقوقی املاک، متنی است که کسی خواسته ی خود را مبنی بر قانون در آن درج می کند و بعد از طی کردن مراحل قانونی، متن نوشته شده (اظهارنامه) از طرف مامور واحدهای قضایی به طرف دیگر ابلاغ می گردد.

حق عینی

حق عینی در واقع رابطه ای است بین شخص و یک جسم خارجی مانند حق مالکیت. به عنوان مثال شما مالک یک مغازه هستید یعنی یک حق مالی بین شما و این جسم خارجی به وجود آمده که این حق همان حق مالکیت می باشد.

اعراض

اعراض در اصطلاحات حقوقی املاک در حقیقت ملغی نمودن حق عینی است به عنوان مثال زمانی که من حق عینی در برابر این مغازه دارم و آن را آتش بزنم و از بین ببرم در حقیقت از حقی که نسبت به این مغازه داشته ام منصرف شدم و به اصطلاح اعراض کرده ام.

مشاور املاک موفق

عقد بیع املاک

معنی و منظور ما از این اصطلاح، قرارداد خرید ملک می باشد که در آن خریدار در ازای پرداخت بهای ملک، مالک آن می شود.

مبیع

در آژانس های املاک ملکی که به فروش می رسد و یا مورد معامله قرار می گیرد را مبیع می گویند؛ یعنی فروخته شده!

بایع

در قراردادهای که در املاک نوشته می شود بایع به کسی گفته می شود که ملک خود را به فروش گذاشته است در حقیقت  به فروشنده، بایع می گویند.

عوض

چیزی که خریدار به ازای ملک به فروشنده میدهد را عوض می گویند. در واقع وجه پرداختی عوض محسوب می گردد.

ثمن

به ارزش ملک که خریدار به بایع یا همان فروشند پرداخت می کند ثمن گفته می شود.

عقد اجاره املاک

منظور از این کلمه عقدی است که به وسیله آن منافع ملک در مقابل عوض و ارزشی معلوم شده (اجاره بها) به عهده ی شخصی که به آن مستاجر گفته می شود تملیک می گردد.

اصطلاحات حقوقی املاک

خیار

به اختیار فسخ معامله خیار گفته می شود که در عقود و برگه های معاملات لازم به کار می رود. عقود لازم در مقابل عقود جایز عقودی می باشند که هیچ یک از دو طرف قرارداد حق و اجازه ی فسخ یک جانبه آن را دارا نیست و حقیقتا زمانی می‌تواند آن عقد را فسخ کند که یا طرف مقابل معامله نیز راضی به فسخ شده باشد و یا اینکه به دلیل قانون مشاور املاک او دارای حقی باشد که به اصطلاح به آن خیار گفته می شود یا همان اختیار فسخ معامله هست.

خیارات از قبل پیش‌بینی شده در قانون مدنی انواع مختلفی دارند که برای عنوان می توان به خیار غبن و خیار تأخیر و یا خیار حیوان و خیار ثمن اشاره کرد. عقد بیع و عقد اجاره که در رابطه با املاک منعقد می شود از جمله عقود لازم می باشند که هیچ یک از دو طرف در آن قادر نیستند بدون رضایت طرف مقابل آن را به صورت یک طرفه فسخ کنند و صرفاً در صورتی که دارای حق خیار باشد قادر است آن معامله را بدون نیاز به رضایت طرف دیگر فسخ کند.

در این مقاله سعی کرده ایم اصطلاحات حقوقی مشاور املاک که لازم است طرفین قرارداد و همچنین مشاورین املاک بدانند با قید ضروری ترین آن ها گردآوری کنیم، البته اصلاحات ملکی دیگر نیز وجود دارند.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.5/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11457

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *