آموزش حقوقی املاک

مشاور املاک و مستغلات
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.4/5 - (8 امتیاز)

اگر می خواهید مشاور املاک حرفه ای شوید آموزش حقوقی املاک نسبت به هرچیز دیگر از اولویت برخوردار است! بنابراین قبل از هرچیز باید با زیر و بم های حقوقی کار آشنایی کافی و لازم را داشته باشید. یکی از مهمترین آن ها مسائل حقوقی عقد قرارداد و انجام معامله است.

دوره های آموزش حقوقی مشاور املاک در این راستا کمک شایان توجهی را به افراد می کند. در اینجا ما برای شما ضمن چگونگی آموزش حقوقی املاک و دوره های آن مزایای یادگیری مسائل حقوقی را برای هرچه حرفه ای تر شدن کار شما می گوییم.

آنچه در اینجا حائز اهمیت است این است که مشتری به مشاور املاک خود نه به چشم دلال بلکه به چشم فردی که آگاهی لازم و کافی را از اصطلاحات حقوقی و روند کار اداری و حقوقی معاملات دارد نگاه می کند.

آژانس املاک

در نتیجه یکی از مستلزمات کار شما داشتن دانش لازم در این زمینه است! اسناد و معاملاتی که در آژانس املاک منعقد می گردد جزو اسناد حقوقی محسوب می شود و در دفاتر حقوقی و یا حتی دادسراها نیز قابل پیگرد میباشد در نتیجه جزئیات اسناد و تک به تک کلمات متن نوشته شده باید با دقت و براساس دانش حقوقی مشاورین مرقوم گردد.

چنین تصور غلطی که اگر در قراردادها و قولنامه ها موارد قانونی رعایت نشوند گریبانگیر مشتری است و نه مشاورین املاک، تفکر کاملا غیر حرفه ای است چرا که همیشه پای شما به عنوان نفر سوم در قراردادها گیر است. در نتیجه آموزش حقوقی املاک یکی از الزامات شغل شما محسوب می شود.

متخصص املاک حرفه‌ای کسی است که تسلط کافی را بر روی مسائل حقوقی قراردادها داشته باشد و در این راستا به مشتریان خود مشاوره ی لازم را بدهد. در نتیجه شما به عنوان یک مشاور نه تنها مسئول ضرر و زیان مشتریانتان هستید بلکه مسئول مسائل حقوقی و به دام دردسرهای حقوقی نیافتادن نیز می باشید!

بنابراین یکی از مزیت های آموزش حقوقی املاک توسط مشاورین می تواند اعتبار بخشی به متخصصین باشد. از آنجایی که مشتریان وقتی ببینند شما به عنوان مشاور آن ها اشراف کامل به مسائل حقوقی و روند کار دارید به شما هرچه بیشتر اعتماد کرده و از مشاوره ی خود هرچه بیشتر رضایت کسب می کنند و شما را نیز به دیگران پیشنهاد می دهند.

 

متخصص املاک حرفه ای

مواردی که نیازمند آموزش حقوقی املاک هستند

در اینجا ما برای شما حوزه هایی که نیاز به آموزش حقوقی املاک دارند را گردآوری کرده ایم و توضیح مختصری در رابطه با هریک برای شما ارائه نموده ایم:

انواع وکالت حقوقی

بیشتر اوقات ترجیح اشخاص حقیقی گرفته تا اشخاص حقوقی به دلیل نداشتن آگاهی لازم به امور حقوقی این است که معاملات خود را از ریز گرفته تا درشت به متخصصین امور محول نمایند و درواقع به این فرد وکالت بدهند! در اینجا مشاور املاک می تواند وکالت تام و یا محضری را از طرف مشتری دریافت نموده و کارهای حقوقی معامله را انجام دهد و یا حتی با صاحب ملک یا خریدار ملک مستقیماً در رابطه نباشد و با شخصی که از آن ها وکالت دارد در مراوده باشد؛ بنابراین در رابطه با وکالت مشاورین املاک نیازمند آموزش حقوقی املاک هستند!

سرقفلی

یکی دیگر از مواردی که نیازمند آموزش حقوقی املاک است آشنایی با اصطلاح سرقفلی است. سرقفلی را به املاک تجاری اتلاق می کنند و با مالکیت تفاوت شایان توجهی دارد و در واقع مرتبط با حق پیشه و کسب است و نه صرفا مالکیت یک مکان تجاری! می توان گفت سرقفلی ارزش افزوده پنهان برای مغازه هاست.

آموزش حقوقی املاک

سند عادی و رسمی املاک

تفاوت سند عادی با رسمی در تعریفی است که در آیین دادرسی مدنی گردآوری شده است. در این آیین شرایطی برای سند رسمی آمده که در صورت برخورداری از این شرایط اسناد رسمی تلقی می گردند و اگر این شرایط را نداشته باشند سند عادی محسوب می شوند:

شرط لازم رسمی بودن یک سند این است که در دفتر اسناد رسمی و یا در حضور مامور رسمی منعقد شده باشد به این منظور که تمامی قانون و مقررات تنظیم سند در انعقاد آن دخیل باشد. یکی از مسائلی که در اینجا مطرح می شود این است آیا اسناد عادی قابلیت تبدیل شدن به سند رسمی را دارند و یا خیر!

درنتیجه داشتن آگاهی از شروط و جزئیات گردآوری اسناد رسمی نیازمند آموزش حقوقی املاک است.

نحوه ی پرداخت در قراردادها

یکی دیگر از مسائلی که هم مشاور املاک و هم طرفین قرارداد با آن درگیر هستند نحوه ی پرداخت پول در قراردادهای املاک چه مسکونی چه اداری و چه تجاری است! این امر از پیچیدگی ها مخصوص به خود برخوردار است که اگر شما شغل مشاور املاک را برای خود برگزیده اید ناگزیر با مسائل حقوقی پرداخت بهای ملک و یا اجاره بها دست و پنجه نرم کرده اید که مستلزم آموزش حقوقی املاک است تا در دردسرهای پس از پرداخت گرفتار نشوید! چرا که نداشتن دانش کافی در رابطه با راه های پرداخت آن ها می تواند باعث به وجود آمدن دعوای حقوقی میان طرفین قرارداد شود و گریبان شما را نیز بگیرد!

دفتر اسناد رسمی

مراحل تنظیم سند و قراردادها

یکی از مواردی که نیازمند دانش حقوقی و آموزش آن است تنظیم اسناد به طور کامل و جزء به جزء است که رعایت کردن آن ها از توافقنامه گرفته تا سند زدن مسائلی است که باید رعایت گردد. اگر شما آموزش حقوقی املاک در رابطه با مراحل تنظیم اسناد را ندیده باشید قطعا در اینجا به مشکل بر خواهید خورد چرا که با اصطلاحات گوناگونی از جمله بنچاق، مبایعه نامه و غیره روبرو می شوید که نیازمند داشتن دانش کافی در این زمینه است!

تقسیم املاک مشاع

املاک مشاع و تقسیم آن از مباحث جنجال برانگیز است که اغلب گریبانگیر افراد و علی الخصوص مشاورین املاک می شود. مشکل از آنجایی شروع می شود که یکی از صاحبین املاک مبادرت به فروش یا تقسیم آن می کند. اینجاست که مشاور املاک باید آموزش حقوقی املاک این مسئله را از پیش دیده باشد تا به این مشکل فائق شود چرا که تعیین سهم مالک فروشنده کار دشواری است حال آنکه بخواهیم این سهم را نیز بین مالکین دیگر تقسیم نماییم.

تخلیه املاک مشاع

یکی دیگر از مشکلاتی که سر راه املاک مشاع قرار دارد تخلیه ی آن است. در اینجا مباحثی چون دعوی خلع ید به وجود می آید در دوره های آموزش حقوقی املاک می توان پیگیر آن ها شد!

مراحل دریافت سند المثنی

گم شدن اسناد جز جدایی ناپذیر شغل ماست چه این سند توسط فروشنده یا خریدار گم شود چه توسط خود مشاور املاک. در اینجاست که داشتن آگاهی از مراحل دریافت المثنی و آموزش حقوق املاک به کمک ما می آید! این مراحل شامل روند اداری و حقوقی است از ثبت آگهی گرفته تا درخواست برای در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور.

آموزش حقوقی املاک

سند ملک تک برگی

یکی از اسنادی که توجه همگان از جمله متخصص املاک حرفه ای را به خود جلب میکند اسناد ملک تک برگی است. به دلیل آنکه مواجهه با آن و تنظیم آن دارای قواعد و قوانینی است که نیازمند آموزش حقوقی املاک است. اسناد به سه گروه تقسیم می شوند: اسناد دفترچه ای یا منگوله دار، اسناد ملک تک برگی و سند مشاعی.

سند منگوله دار دفترچه ای است که مشخصات طرفین قرارداد در آن قید شده و دارای پلمپ سربی ثبت احوال است اما اسناد تک برگی دارای هولوگرام مخصوص به خود است تا به راحتی جعل نشود. تنظیم این اسناد به دلیل ایمنی بالا بعد از سال 1390 الزامی شد؛ بنابراین مشاورین املاک حرفه ای در خصوص سند ملک تک برگی باید آگاهی و دانش خود را از طریق آموزش حقوقی املاک ارتقا دهند.

سند اوقافی

یکی دیگر از انواع سند می تواند سند اوقافی باشد که مشاور املاک باید با نحوه ی برخورد با مشتریانی که در رابطه با اسناد اوقافی هستند بدانند و آموزش حقوقی املاک در رابطه با سند اوقافی را بدانند. سند اوقافی در واقع دارای تفاوت هایی با اسناد عادی و رسمی دیگر دارد؛ و مشاور املاک باید در رابطه با سند اوقافی آگاهی لازم را داشته باشد تا مشتریان وی در آینده به دردسر نیافتند.

سند اوقافی به املاکی اختصاص داده می شود که ملک توسط کسی وقف شده باشد و اداره ی اوقاف با قسط 99 ماهه این ملک را به کسی دیگر اجاره می دهد و مبلغ آن را هزینه ی امور خیریه می کند! در رابطه با جزئیات تصاحب ملک اسناد اوقافی پس از 99 سال مواردی حقوقی وجود دارد که مشاور املاک با گذراندن دوره ی آموزشی حقوقی املاک کاملاً بر آن ها اشراف خواهد داشت!

مشاور املاک و مستغلات

قوانین پیش فروش املاک

یکی از راهکارهای خانه دار شدن آن هم در اوضاع نا به سامان اقتصادی کنونی پیش فروش املاک است که به خریداران اجازه می دهد با مبلغ نسبتاً پایین صاحب خانه شوند و همین طور به فروشندگان نیز کمک می کند که هرچه سریعتر روند خانه سازی خود را به پایان برسانند.

البته این امر نیازمند داشتن دانش مسائل حقوقی پیش فروش است. یکی از موارد مهم رعایت ضمانت اجرایی است تا معامله بین طرفین کامل و بی نقص باشد. اگر مشاور املاکی در رابطه با آموزش حقوقی املاک دوره ای ندیده باشد ممکن است در دام شیادان این راه بیفتد و پس از آن درگیر دردسر شکایات خریداران بشود.

البته که در مورد پیش فروش املاک متخصصین املاک اجازه ی انجام معاملات و تنظیم اسناد را ندارند و حتی ممکن است اگر مبادرت به این کار ورزند تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند، تنها وظیفه ی مشاور املاک در این بین مذاکره ی ابتدایی بین طرفین است و معرفی طرفین به یکدیگر. تنظیم سند رسمی پس از مذاکرات باید در دفتر خانه های رسمی صورت پذیرد و تنظیم آن در آژانس املاک جرم است!

قرارداد مشارکت ساخت و ساز

مشارکت در ساخت به این منظور است که دو نفر یا بیشتر بر سر ساخت ملک یا املاکی به صورت توافقی با مشارکت مبادرت به این کار می کنند؛ بنابراین تنظیم توافق نامه یا قرارداد امری اجتناب ناپذیر و ضروری است. این مشارکت حتی می تواند نقدی و یا غیر نقدی باشد.

قوانینی در باب قرارداد مشارکت وجود دارد که یک مشاور املاک حرفه ای با گذراندن دوره های حقوقی املاک به خوبی بر آنها مسلط شده و پس از آن سعی بر تنظیم آن می کند تا در آینده شرکا با یک دیگر و یا با متخصص املاک به مشکل برنخورند! هم چنین فسخ قرارداد مشارکت نیز دارای مراحل قانونی است (همچون حق فسخ و غیره) که دانستن آن برای مشاورین املاک ضروری و الزامی است.

وظیفه ی مشاور املاک

انعطاف پذیری قراردادهای اجاره ای

یکی دیگر از مباحث سوال برانگیز آن است که یک قرارداد اجاره ای یا اجاره نامه در چه حد انعطاف پذیر است. بگذارید با یک مثال مبحث را روشن تر بیان کنیم. به عنوان مثال مستاجری با خرابی دستگاهی در منزل و یا خود ملک مواجه می شود.

به منظور راحتی خود مستاجر نیز که شده نیازمند تعمیر کردن فی الفور است، حال آنکه صاحب ملک این میان ذی نفع می شود. آیا هزینه ی این تعمیر می تواند از بهای اجاره بکاهد یا خیر؟ در این مثال و موارد مشابه یک مشاور املاک متخصص باید بر مسائل حقوقی اجاره نما احاطه داشته باشد تا مشکلاتی از این دست را بتواند حل و فصل نماید!

عرصه و اعیان و تفاوت بین این دو

کمتر صاحب بنگاه املاکی را می توانید پیدا کنید که تفاوت میان عرصه و اعیان را بداند. به غیر از مشاوران املاک حرفه ای که در کار کار خود تخصص لازم را کسب نموده و آموزش ها لازم را دیده اند.

موضوع وقتی پیچیده تر می شود که پای اسناد اوقافی نیز در میان باشد! اهمیت این امر زمانی مشخص می شود که موضوع خراب کردن ملک و انجام ساخت و ساز توسط صاحب عرصه پیش کشیده می شود و باید صاحبان اعیان برای مثال ساکنین واحدهای دیگر با این موضوع توافق خود را اعلام نمایند. در اینجاست که اهمیت دانش مشاور و آموزش حقوقی املاک خودش را نشان می دهد!

همه موارد ذکر شده در بالا و موارد دیگر حقوقی در رابطه با قراردادهای ملکی مستلزم آموزش حقوقی لازم توسط متخصصین است؛ و گذراندن دوره های آموزشی به تبدیل شدن مشاورین به متخصصین حرفه ای املاک کمک چشمگیری می کند.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.4/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11574

2 پاسخ

    1. سلام وقتتون بخیر
      لطفا شماره تماس خودتون رو در قسمت تماس با ما قرار بدید
      کارشناسان راهنماییتون می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *