مراحل انتقال سند زمین مشاع چگونه است؟

انتقال سند زمین مشاع
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.4/5 - (8 امتیاز)

آیا از مراحل انتقال سند زمین مشاع و چگونگی دریافت سند شش دانگ برای این املاک و مستغلات آگاهی دارید؟ شاید در هنگام خرید ملک یا زمین، نام ملک مشاع یا زمین مشاع زیاد به گوشتان خورده باشد و بنگاه های مشاور املاک و مستغلات بسیار از این اصطلاح استفاده کرده باشند؛ اما شما به خوبی از معنی دقیق آن با خبر نبوده و بدون توجه از کنار آن عبور کرده باشید.

باید توجه داشته باشید که اطلاع داشتن از بار حقوقی کلمه مورد استفاده در حوزه املاک و مستغلات می تواند منجر به جلوگیری از سوءاستفاده کلاهبرداران و فروشندگان سودجو باشد. ما در این مقاله می خواهیم معنی سند زمین مشاع و مراحل انتقال سند زمین مشاع را به طور کامل به شما شرح دهیم تا در آینده با ندانستن این اصطلاحات رایج، با مشکل مواجه نشوید.

سند زمین مشاع به چه زمینی گفته می شود؟

در لغت می توان کلمه مشاع را به مشترک و تقسیم نشده یاد کرد؛ اما در شغل املاک و مستغلات و بار حقوقی کلمه، می توان گفت که مشاع به معنی ملک یا سندی است که دو یا چند نفر آن را شریک باشند. به عنوان مثال، زمانی که یک ملک یا زمین به دو برادر به ارث می رسد، هر دو نفر به یک اندازه از آن ملک سهم خواهند برد. در این حالت می توان گفت که آن ملک یا زمین مشاع است.

مراحل انتقال سند زمین مشاع

این بدان معنی است که برای انجام هرگونه استفاده، اجاره، تصمیم به فروش ملک، ساخت و ساز یا تعمیر، تایید هر دو سهیم ضروری است و بدون اجازه دیگری، حق هیچ دخالتی از جانب یک نفر وجود ندارد. در واقع می توان گفت که هر دو نفر حق دخل و تصرف در مال را دارا نمی باشند.

در این حالت، سند ملک یا زمین مشاع با سند شش دانگ متفاوت است و در نتیجه مراحل انتقال سند زمین مشاع نیز متفاوت خواهد بود. در حقیقت سند شش دانگ سندی است که تمام بالا، پایین، چپ، راست، شمال و جنوب یک ملک، یعنی کل ملک یا زمین، به یک نفر تعلق دارد؛ اما سند مشاع سندی است که چند نفر مالکیت یک ملک یا زمین سهیم هستند اما میزان بخش مالکیت هر مالک به طور دقیق در سند قید نشده است.

باید توجه داشته باشید که مراحل انتقال سند زمین مشاع را با سند تفکیکی اشتباه نگیرید. چرا که بسیاری از افراد فکر می کنند که هر دو سند به یک معنا است و سند تفکیکی همان سند مشاعی است. تفاوت سند ملکی و مشاعی در این است که در سند تفکیکی ملک یا زمین بین مالکان تقسیم شده است و نواحی تقسیم شده هر یک دارای سند جداگانه می باشند اما در سند مشاعی تنها حق مالکیت افراد درج شده است و نه قسمت های تفکیک شده از ملک.

استعلام وضعیت سند ملکی

مراحل انتقال سند زمین مشاع

در این مقاله اشاره کردیم که مالکان ملک بدون اجازه تمام شرکا، حق دخل و تصرف در ملک را ندارند و اگر بخواهند برای دخل و تصرف در مورد ملک یا زمین خود تصمیم بگیرند، مثلا بخواهند که میزان سهم خود را به فروش برسانند، باید سهم خود را از ملک مشاعی مشخص کرده و اقدام به دریافت سند مجزا نمایند.

با درخواست یکی از مالکان، فرایند تقسیم زمین انجام می گیرد و با تفکیک سند مشاع، هر یک از مالکین سند جداگانه دریافت می نمایند. در نتیجه می توان گفت مراحل انتقال سند زمین مشاع و تقسیم و سند زدن زمین مشاعی به شرح زیر است:

  • اولین مرحله دادن درخواست تفکیک سند مشاعی به اداره ثبت اسناد رسمی و استعلام وضعیت سند ملکی می باشد.
  • پس از آن، باید میزان قدرالسهم هر یک از شرکا مشخص شود.
  • باید تقسیم نامه از سوی اداره ثبت و با نظر کارشناس مربوطه تنظیم شود.
  • مرحله مهم بعدی این است که باید صورت مجلس تفکیکی زمین که شامل مشخصات آن است، به صورت دقیق تنظیم شود.
  • ارائه اصل مدارک مورد نیاز برای تقسیم ملک مشاع و تقسیم نامه تنظیم شده به اداره ثبت اسناد رسمی الزامی است.
  • در این مرحله از مراحل انتقال سند زمین مشاع، سند مشاع قبلی زمین باطل شده و طبق تقسیم نامه، اسناد جدید برای هر مالک و بر اساس میزان سهم آنها صادر می شود.

پس از تفکیک اسناد ملکی، مالکین می توانند با در دست داشتن سند مجزای خود، می توانند به بنگاه های مشاور املاک و مستغلات مراجعه نموده و میزان سهم خود را به فروش برسانند.

 

مشاور املاک متخصص و باتجربه

بنگاه های مشاور املاک و مستغلات به خوبی از تمام مراحل انتقال سند زمین مشاع آگاهی دارند و اگر قصد خرید یا فروش ملک یا زمین مشاعی را دارید، بهتر است از یک مشاور املاک متخصص و باتجربه در این زمینه مشورت و راهنمایی بگیرید.

یک مشاور املاک متخصص و باتجربه به شما در تمامی مراحل خرید زمین مشاع کمک می کند و می گوید که در هنگام خرید ملک، می توانید یکی از مالکین آن زمین باشید یا می توانید با پرداخت سهم دیگر مالکین، صاحب تمام ملک شوید. در این وضعیت، مراحل انتقال سند زمین مشاع به دو صورت زیر امکان پذیر است:

  • در صورتی که زمین مشاع قبل از ثبت سند منتقل شود

طبق مصوبات آیین نامه قانون ثبت، اینگونه لحاظ شده است که زمانی که ملک یا زمین مشاعی از سوی مالکین، درخواست ثبت شده باشد و در چنین موردی یعنی قبل از ثبت، تمام ملک یا زمین به نام یک نفر منتقل شده باشد، با توجه و ذکر نام افرادی که در سند درج شده و انتقال داده شده است، به نام فرد منتقل الیه ثبت شده و پس از استعلام وضعیت سند ملکی، سند مالکیت به طور کامل به نام صاحب ملک صادر می شود.

  • در صورتی که زمین مشاع بعد از ثبت سند منتقل شود

صورت دیگری از مراحل انتقال سند زمین مشاع، طبق ماده 11 آیین نامه قانون ثبت، بدین صورت است که اگر تمام ملک یا زمین مشاعی در نتیجه فروش و نقل و انتقال سند زمین به نام یک نفر منتقل شود، سند مالکیت تمامی مالکین زمین باطل شده و سند شش دانگ جدید به نام فرد خریدار صادر می شود.

همچنین در ماده 583 قانون مدنی درج شده است که هر یک از مالکین می توانند بدون نیاز به رضایت سایر شرکا، میزان سهم خود را به صورت جزئی یا کلی به شخص دیگری منتقل نماید و هیچگونه مشکل حقوقی و قانونی از این جهت وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این، طبق ماده 104 قانون ثبت نیز آمده است که در زمان انتقال تمام یا قسمتی از ملک یا زمین ثبت شده یا واگذاری حق نسبت به عین ملک، در سند قطعی ملک توسط اداره ثبت اسناد رسمی ثبت شده و خلاصه ای از آن در دفتر ثبت املاک به عنوان زیر ثبت ملک ثبت می گردد.

برای اطلاع از جزئیات و تمام قوانین موجود در مراحل انتقال سند زمین مشاع، توصیه می شود در کلاس های آموزشی مقدماتی و پیشرفته مشاور املاک ابراهیمی شرکت نموده تا به عنوان یک مشاور املاک متخصص و باتجربه در زمینه خرید و فروش انواع ملک و زمین های مشاعی و تفکیک شده، از ویژگی های تخصصی بهره مند شوید.

اطلاع داشتن از قوانین حقوقی و قانونی موجود در معاملات ملکی، سبب تمایز شما با سایر مشاوران املاک خواهد شد و در نتیجه مشتری به این ویژگی شما پی برده و از اعتبار مخصوصی در بین مشتریان بهره مند خواهید شد. در نتیجه توصیه می شود کلاس های آموزشی مقدماتی و پیشرفته مشاور املاک ابراهیمی را از دست ندهید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.4/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11558

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *