نخستین گام ها برای راه اندازی آژانس املاک

راه اندازی آژانس املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.7/5 - (6 امتیاز)

فعالیت به عنوان یک مشاور در زمینه خرید و فروش املاک می تواند بسیار سودآور باشد تا جایی که برخی از افراد از این شغل به عنوان شغل دوم استفاده می نمایند اما گام های راه اندازی آژانس املاک چیست؟ چگونه می توان فعالیت خود را به عنوان یک مشاغل حرفه ای و در عین حال قانونی و حقوقی شروع کرد؟

بسیاری از افراد به دلیل مزایای زیادی که مشاور املاک شدن با خود به همراه دارد نظیر ساعت کاری شناور، درآمد خوب و غیره به این شغل و حرفه روی می آورند. برای اینکه با روند قانونی راه اندازی آژانس املاک آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از راه اندازی آژانس املاک

قبل از تبدیل شدن به مشاور املاک نیاز است تا درباره این تصمیم به خوبی فکر کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید. از این رو به موارد زیر توجه کنید.

اقدامات قبل از راه اندازی آژانس املاک

ذهنیت درستی داشته باشید

سعی کنید ذهنیت درستی از این حرفه داشته باشید. برخی از افراد گمان می کنند که در این حرفه می توانند بدون سختی و تلاش به مقدار زیادی کسب درآمد کنند در حالی که این حرفه نیز سختی های خاص خود را دارد.

به اندازه کافی جستجو کنید

یکی از رایج ترین روش های جستجو، سرچ در اینترنت است اما علاوه بر این مورد می توانید درباره مراحل و گام های راه اندازی آژانس املاک، نحوه جذب مشتری، روش های کسب رضایت و غیره از دوستان و افراد باتجربه در این حوزه کمک بگیرید. افرادی که در این حرفه فعالیت داشته اند مطمئنا می توانند بهترین راهنما برای شما باشند.

پس انداز کنید

بسیاری از افراد ممکن است حتی تا چندین ماه اول پس از راه اندازی آژانس املاک، نتوانند معامله کنند. از این رو در واقع در این زمان حقوقی نخواهید داشت بهتر است کمی پس انداز کرده و سپس فعالیت خود را در این حرفه آغاز نمایید. از طرفی گذراندن مراحل قانونی و کسب پروانه ممکن است برایتان کمی هزینه در بر داشته باشد؛ بنابراین تمامی این موارد را در نظر بگیرید.

مراحل راه اندازی دفتر املاک و مستغلات

برنامه داشته باشید

برنامه به شما کمک می کند تا مطابق با اهداف خود پیش رفته تا به آنها برسید. اینکه میانگین کمیسیون دریافتی شما چقدر است و چگونه میخواهید آن را خرج کنید از اهمیت بالایی برخوردار است.

مراحل راه اندازی دفتر املاک و مستغلات

برای اینکه بتوانید دفتر املاک خود را تاسیس کرده و از این طریق کسب درآمد نمایید، نیاز است تا در ابتدا مراحل قانونی مربوط را طی کنید. بطور کلی موارد زیر از جمله گام هایی است که برای راه اندازی دفتر خود نیاز است تا آنها را مورد بررسی قرار دهید.

مرور و بررسی دستورالعمل های راه اندازی دفتر املاک

از آنجایی که هیچگونه نهاد نظارتی ملی برای مشاوران املاک وجود ندارد، هر ایالت دستورالعمل های متفاوت با قوانین خاص خود را برای دایر و تاسیس دفاتر املاک ارائه می دهند. از این رو اگر به فکر راه اندازی آژانس املاک خود هستید، بهتر است در ابتدا از دستورالعمل های موجود باخبر شوید. در این زمینه می توانید از افراد باتجربه در این حرفه کمک بگیرید.

گذراندن دوره های آموزشی

در برخی از شهرها و کشورها برای گرفتن مجوز املاک نیاز است تا دوره ای چند ساعته گذرانده شود. البته این قانون تنها در برخی از شهرها و کشورها فعال بوده و اجرا می شود. چنانچه شهر محل زندگی شما نیز دارای قوانینی است، ابتدا باید این دوره را گذرانده تا با اصول و مفاهیم و اولیه در این حرفه آشنا شوید.

امتحان مجوز املاک

از جمله مواردی که در این دوره به شما آموزش داده می شود می توان به حقوق مالکیت، مالیت بر مستغلات، قرارداد نویسی، ارزیابی و تجزیه و تحلیل بازار، کار با اسناد و قوانین می باشد.

در حقیقت این دوره برای آشنایی بیشتر شما با محیط کار و کمک به موفقیت شما در این مسیر می باشد. لازم به ذکر است که این دوره برای یادگیری مفاهیم پایه مناسب است. اگر قصد یادگیری عمیق تر و اصولی مطالب را دارید، می توانید در کلاس های خصوصی مشاور املاک شرکت کنید.

قبولی در امتحان مجوز املاک

پس از گذراندن تعداد ساعات مشخص و تعیین شده، نیاز است تا مطالب بازگو شده مورد ارزیابی قرار گیرند. معمولا این امتحانات آنلاین برگزار می شوند. بیشتر سوالات نیز از بخش قوانین و مقررات موجود در زمینه خرید و فروش املاک است. چنانچه بتوانید نمره قبولی را از این آزمون کسب کرده و تمام سوالات ممکن را پاسخ دهید، مجوز مشاور املاک برای شما صادر خواهد شد.

اقدام برای دریافت مجوز

پس از اینکه قبولی شما در آزمون برای راه اندازی آژانس املاکتان مورد تایید قرار گرفت، وقت آن است که برای دریافت مجوز اقدام کنید. برای اینکه مجوز شما صادر شود، نیاز است تا مدارک قبولی خود را به همراه برخی مدارک و اسناد دیگر به اداره مورد نظر تحویل دهید.

انجمن های املاک و مستغلات

به این ترکیب پس از گذشت چند ماه پروانه کسب راه اندازی دفتر املاک برای شما صادر می شود. این پروانه مهر تاییدی برای ثبت دفتر املاک به صورت قانونی می باشد. زین پس شما می توانید به راحتی و بدون هیچ مشکلی آژانس و دفتر املاک خود را داشته و از این طریق به صورت قانونی و زیر نظر دولت کسب درآمد نمایید.

پیدا کردن کارگزاری

در برخی از ایالات و شهرها، مشاوران املاک باید زیر نظر کارگزارن فعالیت داشته باشند. به صورت معمولا کارگزاران معاملات ملکی را انجام داده و تکمیل می کنند. سپس درصدی از سود حاصل از خرید یا فروش املاک را به صورت کمیسیون به مشاوران املاک می دهند.

سعی کنید بهترین کارگزار محلی را برای همکاری انتخاب کرده تا در کنار وی بتوانید مطالب جدیدتری یاد گرفته و از تجربیات وی نیز استفاده نمایید.

پیوستن به انجمن های املاک و مستغلات

پس از راه اندازی آژانس املاک، سعی کنید در انجمن های املاک و مستغلات عضو شده و در آنها به گفتگو بپردازید. پیوستن به انجمن های مشاورین املاک می تواند اولین برای عضویت در شبکه ها باشد. هنگامی که در شبکه های مشاوران املاک عضو باشید، املاک موجود برای خرید یا فروش به اطلاع شما میرسند. از این طریق می توانید از فایل های موجود مطلع شده و هرچه سریعتر نیاز مشتریان خود را برطرف نمایید.

راه اندازی آژانس املاک

دریافت مجوز کارگزاری

برخی از افراد تمایل دارند به جای فعالیت در حوزه مشاوری، تبدیل به یک کارگزار موفق شوند. به یاد داشته باشید که تمامی کارگزارن باید قبل از راه اندازی آژانس املاک خود، مشاور املاک بوده و زمانی را در این حرفه گذرانده باشند. کارگزاران نیز باید دوره هایی را گذرانده، امتحان داده تا مجوز دریافت نمایند.

همانطور که ذکر شد قبل از راه اندازی آژانس املاک، باید دوره هایی گذرانده شود. برای تکمیل مفاهیم این دوره و ورود به حوزه املاک به صورت جدی و حرفه ای تر، می توانید در دوره های مختلف آکادمی ابراهیمی شرکت نمایید.

به عنوان مثال یکی از دوره های این آکادمی، دوره حقوقی پیشرفته املاک می باشد. در این دوره صد تا صفر مفاهیم و مسائل حقوقی موجود در این حرفه که نیاز است پس از راه اندازی آژانس املاک به آنها مسلط بوده تا از حقوق مشتریان خود حمایت کنید، بازگو می شود.

از جمله این مسائل می توان به مبایعه نامه های فروش، اجاره نامه، عقد صلح، هبه، تفاوت چک و سفته و غیره اشاره نمود. لازم به ذکر است که این دوره توسط دکتر محمد الماسی یکی از برترین وکلای ملکی ایران در 3 جلسه 4 ساعته تدریس می شود. پس از اتمام دوره نیز مدرک مدیریت داوری در سازمان ها از وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور به شما عزیزان اعطا خواهد شد.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.7/5 - (6 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=12719

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *