استفاده از چک در معاملات املاک چگونه است؟

آژانس مشاور املاک و مستغلات
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.7/5 - (7 امتیاز)

خرید و فروش ملک با چک، یکی از بزرگترین دغدغه خریداران و فروشندگان حوزه املاک و مستغلات است. نگرانی اصلی فروشندگان املاک و مستغلات در این است که در زمان معامله ملک، خریدار به تعهد خود نسبت به پرداخت مبلغ ملک با صدور چک عمل می کند یا خیر.

در موارد بسیاری، به دلیل نداشتن اطلاعات حقوقی لازم در رابطه با فروش ملک با چک و دیگر اسناد تجاری، فروشندگان جهت تضمین وصول مابقی وجه پرداختی توسط خریدار، در قرارداد قید می کنند که باید خریدار برای باقی پول ملک، چک صادر نماید و چنانچه چک در زمان تعیین شده وصول نشود، معامله به طور خودکار فسخ می گردد. اگر چه با توجه به قوانین حقوقی املاک، فسخ قرارداد در چنین موقعیتی از لحاظ قانونی معتبر نمی باشد.

چنانچه با قوانین حقوقی خرید و فروش ملک با چک آشنایی نداشته و از معامله ملک خود با استفاده از چک نگران هستید یا به عنوان یک مشاور املاک تازه کار می خواهید از این قوانین اطلاع پیدا کنید، این مقاله بی نظیر را از دست ندهید.

فروش ملک با چک

نحوه صدور چک در معاملات املاک

معاملات املاک و مستغلات، مانند هر معامله دیگری، پیچیدگی های خاص خود را دارد که نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با آن، باعث بروز مشکلاتی می شود. برای جلوگیری از ایجاد چنین گرفتاری هایی، توصیه می شود تا قبل از انجام هرگونه معامله خرید، فروش، رهن یا اجاره ملک، از نکات حقوقی و قانونی آن آگاه باشید.

یکی از مسائل بسیار مهمی که در این معاملات اهمیت دارد، نحوه پرداخت پول در معاملات مسکن است. شما به عنوان خریدار یا فروشنده، جهت تنظیم مبایعه نامه به آژانس مشاور املاک و مستغلات مراجعه می نمایید. زمانی که مبایعه نامه تنظیم می شود، یک مبلغی را به عنوان بیعانه در هنگام امضای قرارداد پرداخت می نمایند.

نحوه فروش ملک با چک به اینگونه است که تمام مبلغ ملک در یک لحظه پرداخت نمی شود. بلکه در زمان طی کردن مراحل مربوط به تنظیم و انتقال سند و به مرور پرداخت می شود. یک مشاور املاک موفق و باتجربه می داند که باید نحوه پرداخت مبلغ ملک را در تمام مراحل با ذکر جزئیات در مبایعه نامه ذکر کند.

با انجام این کار، اطلاعات افراد در زمینه حقوقی و نحوه صدور چک افزایش می یابد و بسیاری از پرونده های حقوقی ملکی که در دادگاه ها و دستگاه های قضایی تشکیل می شود، عملا تشکیل نخواهد شد.

روند پرداخت پول در معاملات ملکی

متاسفانه در ایران مانند سایر کشور های پیشرفته دنیا، قانون خاصی برای نحوه پرداخت مبلغ ملک وجود ندارد و بر اساس توافق طرفین معامله در هنگام امضای قرارداد انجام می شود. با این وجود، روش هایی نیز وجود دارد که از امنیت بالاتری برخوردار بوده و به عنوان عرف در جامعه در امر خرید و فروش ملک شناخته می شوند.

مشاور املاک متخصص و باتجربه

از جمله این روش ها در گذشته، می توان به استفاده از پول نقد یا صدور چک معمولی اشاره نمود؛ اما این روز ها روش های بسیار دیگر و امن تر برای پرداخت مبلغ ملک در معاملات دیده می شود. در ادامه به مراحل فروش ملک با چک اشاره خواهیم کرد.

همانگونه که قبلا گفته شد، نحوه پرداخت مبلغ ملک در هنگام خرید و فروش ملک، بدین گونه است که مقداری از مبلغ ملک پس از توافق دو طرف و تنظیم مبایعه نامه، به عنوان بیعانه پرداخت می شود که در حدود یک سوم یا 20 درصد مبلغ کل معامله املاک و مستغلات می باشد. البته مقدار مبلغ پرداختی بستگی به شرایط خریدار و فروشنده دارد.

مرحله دوم فروش ملک با چک و پرداخت وجه هنگامی است که مراحل اولیه انتقال سند انجام گرفته است و خریدار و فروشنده تاریخی را برای تحویل کلید و ساختمان تعیین می کنند. در زمانی که کلید واحد مسکونی به خریدار تحویل داده می شود، فروشنده مابقی وجه معامله را در قالب چک یا روش های دیگر تحویل می گیرد. به طور معمول این کار در آژانس مشاور املاک و مستغلات و در حضور دو شاهد صورت می گیرد تا در آینده از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود.

آخرین مرحله خرید و فروش ملک با چک، زمانی است که در دفتر ثبت اسناد رسمی، تمامی مراحل انتقال سند به درستی انجام شده و فروشنده با انتقال سند قطعی ملک به نام خریدار، میزان مبلغ باقی مانده را دریافت می کند.

باید این نکته را در نظر داشت که روش های مختلف پرداخت وجه، متفاوت است اما رایج ترین روش پرداخت با استفاده از چک می باشد. چک انواع متفاوتی دارد که برخی از آنها از اطمینان خاطر بالاتری برخوردار بوده و به طور متداول در معاملات املاک استفاده می شود.

نحوه پرداخت مبلغ ملک

یکی از انواع چک ها در فروش ملک با چک، استفاده از چک معمولی است. منظور از چک معمولی، چک هایی است که صاحب حساب برای خرید به نام شخص فروشنده یا در وجه حامل صادر می کند. این چک ها اعتباری ندارند و اعتبار آنها از جانب صاحب حساب می باشد. با توجه به قوانین جدید چک، امروزه استفاده از چک در وجه حامل از ارزش و اعتبار قانونی برخوردار نمی باشد.

نکات مهم در زمان فروش ملک با چک

قبل از اقدام به هرگونه خرید و فروش ملک با چک، پیشنهاد می شود تا از قوانین حقوقی آن به طور کامل اطلاع داشته باشید. در این بخش می خواهیم نکات مهم و ضروری که باید در زمان صدور یا دریافت چک در معاملات املاک رعایت شود را به شما یادآور شویم تا از بروز عواقب سخت آن جلوگیری شود.

  • توصیه می شود برای جلوگیری از جعل و ادعای جعل چک، در زمان صدور چک، صاحب حساب به طور شخصی با دست خط و قلم خود اقدام به صدور چک نماید و تمام متن آن توسط صاحب حساب جاری نوشته شود.
  • در ابتدا متن چک نوشته شود و سپس آن را امضا نمایید و هرگز چک را سفید امضا در اختیار افراد قرار ندهید.
  • در صورت امکان از امضا های ساده که به راحتی قابل جعل هستند، در زمان صدور چک استفاده نکنید.
  • در زیر امضا، حتما نام، نام خانوادگی و تاریخ صدور چک ذکر شود.
  • در زمان فروش ملک با چک، حتما از یک مشاور املاک متخصص و باتجربه کمک بگیرید و در حضور دو شاهد چک را تحویل دهید تا جایی برای ادعای فروشنده باقی نماند.

آژانس مشاور املاک و مستغلات

  • دقت داشته باشید که آخرین مبلغ چک در دفتر ثبت اسناد رسمی و هنگام تنظیم سند پرداخت شود.
  • اگر تعداد خریداران ملک بیش از یک نفر باشد، بهتر است صدور چک در آژانس مشاور املاک و مستغلات انجام شود و چک صادر شده متعلق به یکی از خریداران باشد. در این هنگام نیاز است تا خریداران دیگر نیز پشت چک را به عنوان ضمانت امضا کنند.
  • هیچگاه چک را در وجه حامل صادر نکنید و حتما نام شخص دریافت کننده را درج کنید چرا که چک در وجه حامل دارای اعتبار قانونی نمی باشد.
  • شماره چک هایی که در زمان فروش ملک با چک، بین خریدار و فروشنده تبادل می شود را حتما در متن قرارداد درج کنید تا از کلاهبرداری و سوءاستفاده های مالی پیشگیری شود.

تمامی نکات گفته شده و پیشرفته قانون چک در معاملات املاک و مستغلات، در کلاس های آموزشی مقدماتی مشاور املاک ابراهیمی، به طور مفصل تشریح شده است. شما می توانید با شرکت در کلاس های آموزشی مقدماتی مشاور املاک، در کمترین زمان ممکن به یک مشاور املاک متخصص و حرفه ای تبدیل شوید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.7/5 - (7 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11543

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *