3 نوع املاک و مستغلات کدام اند؟

املاک و مستغلات
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.4/5 - (9 امتیاز)
هنگامی که شخصی علاقه مند به سرمایه گذاری در صنعت املاک و مستغلات است، ممکن است سؤالات زیادی برای او مطرح شود. بسته به اینکه قصد سرمایه گذاری در کدام بخش از این صنعت گسترده را داشته باشید، نوع سوالات متفاوت خواهد بود. یکی از سوالاتی که در ابتدا مطرح می شود این است: دقیقاً در چه نوع ملکی می توان سرمایه گذاری کرد؟ آیا سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فقط در مورد خانه های بساز و بفروش است؟ 3 نوع املاک و مستغلات کدام اند؟

یافتن پاسخ صحیح برای هر سوال و داشتن آگاهی و شناخت کامل از مسیری که قرار است شروع کنید، امری ضروری است. اهمیت و ضرورت بالای این امر، کاملا منطقی است، زیرا مسائلی در سرمایه گذاری املاک و مستغلات وجود دارد که بسیار فراتر از آن چیزی است که شخص ممکن است در خرید ساده خانه خود با آن ها مواجه شود.

انواع اصلی املاک کدام اند؟

دسته های مختلفی از املاک وجود دارند که بسته به نوع کاربرد، موقعیت جغرافیایی، قیمت یا سایر ویژگی های حقوقی دسته بندی می شوند.

انواع اصلی املاک کدام اند؟

به طور کلی، سه دسته مختلف از املاک وجود دارد که می توان در آنها سرمایه گذاری کرد.

1.  املاک مسکونی

اساساً مکان ‌هایی که مردم به جای کار در آن زندگی می‌ کنند را املاک مسکونی به شمار می آورند.

انواع املاک موجود در این دسته عبارتند از کاندوها، خانه‌ های شهری و خانه ‌های مستقل و… با این حال، باید توجه داشت که گاهی اوقات یک ملک اجاره ای ممکن است بیش از چهار واحد باشد – که باعث می شود آن را آپارتمان در نظر بگیریم – و در این صورت ملک به عنوان املاک تجاری طبقه بندی می شود.

املاک مسکونی یکی از پرطرفدارترین انواع املاک و مستغلات برای سرمایه گذاری در صنعت املاک و مستغلات هستند. خرید، فروش، رهن یا اجاره هر کدام از موارد زیر می تواند به عنوان کسب درآمد از طریق تجارت اختصاصی املاک مسکونی به شمار آید.

 • خانه های تک خانواده
 • کاندومینیوم ها
 • خانه های شهری
 • مسکن تعاونی
 • خانه دوبلکس
 • خانه تریپلکس
 • خانه چهار بلکس
 • خانه های متحرک انفرادی

انواع املاک و مستغلات

املاک و مستغلات مسکونی نقطه شروع مشترکی برای سرمایه گذاران مشتاق املاک و مستغلات است، زیرا هزینه ورودی کمتری دارد و تامین مالی برای ورود به آن راحت تر از املاک تجاری، به دست می آید.

راه های سرمایه گذاری در املاک مسکونی

روش های بسیار متنوعی برای سرمایه گذاری در املاک مسکونی وجود دارد. برخی تصمیم می‌گیرند که ملک را وارد چرخه «بساز و بفروش» کنند. این افراد، بساز و بفروشی را به عنوان یک سرمایه‌ گذاری کوتاه ‌مدت در نظر می‌ گیرند که در آن با بازسازی و فروش خانه های قدیمی تر، ارزش افزوده شده به ملک را به عنوان کسب سود تلقی می کنند.

برخی دیگر سرمایه گذاری بلند مدت در املاک مسکونی را انتخاب می کنند، بدین طریق که با خرید ملکی نگهداری از آن به عنوان ملک اجاره ای، جریان نقدینگی بلند مدتی را برای خود فراهم می کنند.

این دو روش ذکر شده، در صنعت املاک و مستغلات رایج ‌تر هستند، اما راه ‌های دیگری نیز برای سرمایه‌گذاری در املاک مسکونی وجود دارد، از جمله خرید و اجاره خانه یا ویلا‌های تعطیلات، عمده ‌فروشی، تامین مالی جمعی یا اوراق رهنی.

صنعت املاک و مستغلات

علاوه بر این که می توانید یک ملک مسکونی را صرفاً به عنوان سرمایه گذاری بخرید، این گزینه نیز وجود دارد که با اجاره فضای اضافی مانند اتاق یا سوئیت فرعی، محل سکونت اصلی خود را به سرمایه گذاری تبدیل کنید. بسته به نوع وام و مدت اقامت شما در ملک، ممکن است بتوانید کل خانه را پس از نقل مکان به یک اقامتگاه اصلی جدید به ملک اجاره ای تبدیل کنید.

2.  املاک تجاری

املاک تجاری به صورت کلی شامل انواعی از املاک است که مشاغل در آن قرار دارند. این مکان ‌ها معمولاً مکان ‌هایی هستند که مشتریان می ‌توانند به طور منظم در آن جا رفت و آمد دارند، یا زمین‌هایی هستند که این نوع کسب ‌و کار می ‌تواند در آن قرار گیرد.

حتی اگر زمینی هنوز توسعه نیافته باشد اما پتانسیل تبدیل به مراکز تجاری یا شغلی را داشته باشد، در این دسته از املاک قرار می گیرد. همچنین همانطور که در بالا ذکر شد، واحدهای مسکونی چند خانواری (آپارتمانی) بیش از چهار واحد نیز در این نوع املاک قرار می گیرند.

راه های سرمایه گذاری در املاک تجاری

املاک تجاری به صورت کلی هر ملکی است که عمدتاً برای اهداف تجاری استفاده می شود و شامل موارد زیر است:

 • فضای اداری
 • هتل و اقامتگاه
 • املاک چند خانواده (به عنوان مثال، مجتمع های آپارتمانی).
 • دارایی‌های خرده‌فروشی (به‌عنوان مثال، مراکز تجاری، مراکز خرید، یا فضاهای خرده ‌فروشی فردی).
 • ساختمان های صنعتی (مانند انبارها، ساختمان های تولیدی یا مراکز داده)
 • امکانات مراقبت های بهداشتی (به عنوان مثال، بیمارستان ها، کلینیک ها، مطب های پزشک یا مراکز مراقبت از سالمندان)
 • ساختمان ها با اهداف ویژه (به عنوان مثال، کلیسا، کارواش، یا موزه)

اغلب، ملک تجاری گران تر از املاک مسکونی یا زمین های خالی است. برای سرمایه گذاران جدید املاک و مستغلات، وجود هزینه های اولیه بالاتر، می تواند سرمایه گذاری در املاک تجاری را به گزینه ای محبوب تبدیل کند. با این حال، راه ‌هایی برای سرمایه ‌گذاری در این بخش، حتی با پول کمتر، وجود دارد، مانند سرمایه گذاری جمعی یا سرمایه ‌گذاری در املاک و مستغلات.

قیمت گذاری برای املاک

راه های سرمایه گذاری در املاک تجاری

اکثر سرمایه گذاران این حیطه، املاک تجاری را برای ایجاد جریان نقدی از طریق اجاره دادن واحدها، خریداری می کنند. برخی از انواع املاک تجاری دارای چندین واحد اجاره ای هستند. به عنوان مثال، ساختمان های اداری چند واحدی، پاساژهای خرید، مراکز تجاری خرده فروشی، یا مجتمع های آپارتمانی چند خانواده. برخی دیگر املاک اجاره ای تک واحدی هستند؛ مانند یک ساختمان صنعتی، یک مهدکودک، یک دفتر اجاره تک واحدی یا یک فضای خرده فروشی.

مدیریت چند واحد اجاره ای می تواند پیچیده تر از مالکیت و مدیریت واحدهای مجرد باشد. در زیر برخی از روش های متداول سرمایه گذاران برای مشارکت یا سرمایه گذاری در املاک تجاری آورده شده است:

 • سرمایه گذاری در REIT
 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با سرمایه گذاری جمعی.
 • خرید و مدیریت یک ملک تجاری شخصی

REIT و تامین مالی جمعی شکل ‌های منفعل‌ تر سرمایه‌گذاری در املاک تجاری هستند، زیرا نیازی به مدیریت یا مالکیت مستقیم خود سرمایه‌گذار شرکت‌کننده ندارند. برای کسانی که زمان یا بودجه بیشتری در دسترس دارند، خرید، مدیریت و مالکیت ملک تجاری شما ممکن است یک گزینه باشد.

سرمایه گذاری در زمین

هر نوع املاک تجاری به شیوه ای متفاوت مدیریت، اجاره و تحلیل می شود. قیمت گذاری برای املاک بسته به درآمدی که تولید می کند متفاوت است و برخی از طبقات دارایی نسبت به سایرین بازده سرمایه گذاری بالاتری دارند. قبل از سرمایه گذاری در املاک تجاری، بررسی های لازم را انجام دهید تا هم نوع دارایی و هم پیچیدگی های سرمایه گذاری در آن طبقه دارایی را درک کنید.

آکادمی آموزشی ابراهیمی با در اختیار داشتن متخصصین باسابقه حیطه املاک و مستغلات، می تواند به شما در روشن کردن مسیر تجارت املاک و مستغلات کمک شایانی بکند. متخصصین آکادمی آموزشی ابراهیمی مشاوره و نظر تخصصی خود را درباره جزئیات هر روش، ریسک ها یا خطرات احتمالی با شما به اشتراک خواهند گذاشت و در تمام این مسیر همراه شما خواهند بود.

با داشتن اطلاعات کامل و همراه داشتن یک مشاور دلسوز و باتجربه، قادر خواهید بود تا از بازار تجارت پر سود املاک و مستغلات، در جهت پیشرفت مالی و حرفه ای خود بهره بجویید.

3.  زمین خالی

زمین های خالی شامل زمین های کشاورزی یا مزرعه ها و همچنین زمین هایی است که دارای هیچ گونه املاک تجاری یا مسکونی توسعه یافته ای نیستند. این دسته از سرمایه گذاری ممکن است شامل منابع طبیعی مانند مواد معدنی، آب یا حقوق هوا نیز باشد.

املاک و مستغلات

هزینه سرمایه گذاری در زمین بسته به اندازه، مکان و منطقه بندی یا استفاده مجاز از زمینی که می خرید، به طور چشمگیری متفاوت است. ارزش زمین خام معمولاً کمتر از زمینی است که تقسیم شده است یا در آن فرآیند توسعه برای ساخت املاک مسکونی – مانند توسعه شهری برنامه ریزی شده (PUD)، خانه های شهری، یا املاک تجاری – قبلاً آغاز شده است.

راه های سرمایه گذاری در زمین های خالی

زمین را می توان به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت، به این امید که ملک مورد توجه قرار گیرد، یا برای توسعه توسط سرمایه گذار دیگری، خریداری کرد. سرمایه گذاران همچنین می توانند زمین را برای توسعه شخصی خود خریداری کنند. عمده ‌فروشی یا تغییر زمین‌های خالی، یکی دیگر از استراتژی ‌های سرمایه‌گذاری محبوب است که معمولاً با افزودن ارزش به زمین توسعه نیافته، سود ایجاد می ‌کند.

همانطور که ذکر شد، راه های زیادی برای سرمایه گذاری در املاک وجود دارد که شامل انواع مختلف ملک و روش های مختلف سرمایه گذاری می شود؛ مانند هر سرمایه گذاری، قبل از خرید ملک، مهم است که در مورد فرآیند تجاری بر اساس نوع دارایی خاص آموزش ببینید و بررسی های لازم را انجام دهید.

هر کسی که علاقه مند به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است، می خواهد مطمئن باشد که دارایی اش در دستان فردی ماهر و قابل اعتماد است. آکادمی آموزشی ابراهیمی با گرد هم آوردن بهترین افراد حاضر در صنعت املاک و مستغلات ایران، می تواند به شما در تمامی این موارد کمک کند و لذت یک سرمایه گذاری امن و پرسود را برای شما به ارمغان آورد.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.4/5 - (9 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=14137

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *