فرمول های ریاضی املا‌ک کدامند؟

فرمول های ریاضی املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.3/5 - (6 امتیاز)
املاک و مستغلات مانند هر سرمایه گذاری دیگری نیاز به دانش ریاضی در املاک دارد. چه یک مشاور املاک مبتدی باشید و چه یک فرد حرفه ای، به علت اهمیت ریاضی در مشاور املاک، برخی از مهارت های ریاضی احتیاج دارید.

اگر ریاضی نقطه قوت شما نیست نگران نباشید. با یادگیری فرمول های ریاضی املاک می توانید نیاز خود را برآورده کنید. فرمول های مورد نیاز مشاور املاک تعداد محدودی هستند و با یادگیری آن ها کار شما بسیار آسان خواهد شد.‌

چه میزان از ریاضیات در شغل املاک استفاده می شود؟

برای یادگیری دانش ریاضی در املاک نیازی به ثبت نام در کلاس های ریاضی ندارید. اغلب فرمول های ریاضی املاک برگرفته از مباحث پایه ای است که در دوران دبیرستان آموخته اید.

مشاورین املاک

ریاضیاتی که برای سرمایه گذاری و یا فروش املاک و مستغلات به آن نیاز دارید چندان دشوار نیست. شما احتمالاً از قبل با مفاهیم و فرایندهای اصلی آشنا شده اید. از جمله مباحثی که در فرمول های ریاضی املاک با آن ها سر و کار دارید عبارتند از: ضرب و تقسیم، درصد و نسبت ساده، مفاهیمی مانند نرخ بهره و غیره.

ریاضیات املاک و مستغلات فقط در مورد به کارگیری اصول پایه ای به روش های جدید است که در کنار استفاده از تعداد انگشت شماری از نسبت ها و فرمول ها می باشد و یاد گرفتن آن ها چندان دشوار نیست.

فرمول های ریاضی املاک و مستغلات

بنای ریاضیات املاک بر روی چند فرمول بسیار ساده استوار است. این لیست از فرمول های ریاضی املاک ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما گفتنی است که با استفاده مداوم از آن ها، یادگیری این فرمول ها بسیار آسان است.

فرمول بهره ساده

فرمول های ریاضی املاک مانند فرمول سود ساده به شما کمک می کند تا مبلغ نهایی وام را بر اساس اصل و نرخ بهره محاسبه کنید.

 • A = P (1 + rt)

متغیرها به شرح زیر تعریف می شوند:

 • A = مبلغ تعهدی
 • P = مبلغ اصلی
 • r = نرخ بهره در سال، به صورت اعشاری
 • t = زمان، بر حسب سال

وزش مشاور املاک

به یاد داشته باشید که برای تبدیل درصد به اعشار، شما فقط باید اعشار را دو مکان به سمت چپ حرکت دهید. به عنوان مثال: 50 = 0.5

زمان همیشه بر حسب سال بیان می شود، بنابراین اگر به عنوان مثال یک دوره زمانی شش ماهه را در نظر بگیرید، مقدار t شما ½ یا 0.5 خواهد بود. بنابراین اگر مبلغ اصلی وام 200،000 دلار، با نرخ بهره 10 درصد، به مدت شش ماه باشد، فرمول سود ساده A = 200،000 (1 + 0.10 * 0.5) می شود.

فرمول ضرب اجاره ناخالص (GRM)

ضریب ناخالص اجاره به سرمایه گذاران کمک می کند تا ارزش تقریبی یک ملک اجاره ای را تعیین کنند. قبل از کسر هزینه هایی مانند مالیات، تعمیر و نگهداری و غیره، این فرمول کمک می کند تا به سرعت در مورد قیمت ملک مطلع شوند.

 • GRM = قیمت ملک ÷ درآمد اجاره ناخالص سالانه

به عنوان مثال، اگر یک سرمایه گذار به خرید دوبلکس با قیمت 500000 دلار فکر می کند و کل اجاره هر خانه 3000 دلار در ماه (36000 دلار در سال) است، فرمول GRM به این شکل است: GRM = 500،000 ÷ 36،000، بنابراین GRM = 13.9 است.

GRM بر اساس ماه ها بیان می شود، بنابراین مالک هزینه خود را در حدود 14 ماه پرداخت می کند. با این حال، به یاد داشته باشید که این شامل هزینه های دیگر نمی شود، بنابراین کاملاً دقیق نیست. GRM نقطه شروع برای ملاحظات سرمایه گذاری است.

اهمیت ریاضی در مشاور املاک

فرمول مالیات بر املاک

محاسبه مالیات بر دارایی نیاز به یک سری کوتاه از فرمول های ساده دارد. فرمول مالیات بر دارایی به شرح زیر است:

ابتدا برای یافتن ارزش ارزیابی شده، ارزش دارایی را در درصد ارزیابی محلی ضرب کنید؛ بنابراین:

 • ارزش ارزیابی شده = ارزش دارایی × درصد ارزیابی

می توانید درصد ارزیابی را از سوابق عمومی، به صورت آنلاین یا با تماس با مرکز شهرستان خود پیدا کنید. بنابراین اگر یک دوبلکس 500000 دلار ارزش دارد و درصد ارزیابی محلی 10٪ است، ارزش ارزیابی شده شما  50.000 دلار است.

قانون 28/36 (معروف به قانون وام مسکن)

قانون وام مسکن یک فرمول ریاضی خوب برای املاک و مستغلات است. وام مسکن نباید بیش از 28 درصد درآمد و بیش از 36 درصد کل بدهی شخص باشد.

 • حداکثر وام مسکن = درآمد ناخالص 0.28 پوند

یا

 • حداکثر وام مسکن = درآمد ناخالص 0.36 پوند

نسبت وام به ارزش (LTV)

LTV یک فرمول نسبت است که وام دهندگان برای ارزیابی سطح ریسک ما از آن استفاده می کنند اما از مواردی است که سرمایه گذاران املاک نیز باید بدانند.

 • نسبت وام به ارزش = مبلغ وام مسکن تقسیم بر ارزش دارایی برآورد شده

اگر خریداری برای خرید یک خانه 150،000 دلاری به 130،000 دلار وام نیاز دارد، به عنوان مثال، نسبت وام به ارزش = 130،000 ÷ 150،000 که به 0.867 یا 86.7 می رسد. LTV توسط وام دهندگان برای تعیین نرخ بهره استفاده می شود: هرچه ریسک بیشتر باشد، نرخ بهره بالاتر است.

اهمیت ریاضی در مشاور املاک

 

فرمول کمیسیون

یکی از فرمول های ریاضی املاک، فرمول کمیسیون است. فرمول کمیسیون یک محاسبه درصد ساده است تا تعیین کند که چه میزان کمیسیون به نمایندگی در فروش تعلق می گیرد.

 • کمیسیون = قیمت فروش × نرخ کمیسیون

به عنوان مثال، اگر با یک املاک و مستغلات کار می کنید که 6 درصد کارمزد دارد و با هم ملکی به مبلغ 250،000 دلار می فروشید، محاسبه مبلغ دلاری کمیسیون نمایندگی شما به این صورت است: کمیسیون = 250،000 × 0.06 که برابر 15،000 دلار است.

فرمول های ریاضی املاک در اروپا

در کشورهای اروپایی برای شروع کار به عنوان یک مشاور املاک نیاز به گذراندن آزمون املاک است‌. مشاورین املاک برای موفقیت در این آزمون باید فرمول های ریاضی مشاور املاک را بیاموزند. این فرمول ها اغلب ساده و بر اساس مباحث پایه ای چون ضرب، تقسیم، جمع و تفریق است.

فرمول های ریاضی املاک

یادگیری فرمول های ریاضی نه تنها در آموزش مشاور املاک نقش مهمی دارد بلکه در موفقیت های آتی آن ها نیز بسیار موثر و تاثیرگذار است. با وجود اینکه در ایران اجباری برای گذراندن آزمون املاک و کسب مجوز نیست اما یادگیری فرمول های ریاضی املاک در رسیدن مشاورین املاک به جایگاه های بالاتر نقش مهمی دارد.

آموزش مشاور املاک مبتدی و حرفه ای

اگر به دنبال یادگیری تکنیک های مشاور املاک در مدت کوتاهی هستید، شرکت در دوره های آموزش مشاور املاک مهندس امید ابراهیمی یک گزینه عالی برای انتخاب است.

دوره های آموزشگاه املاک امید ابراهیمی توسط اساتید برتر و باتجربه حوزه املاک برگزار می شود. شما با شرکت در این دوره ها می توانید در کوتاه ترین زمان به یک مشاور املاک حرفه ای تبدیل شوید. این دوره ها در سطح های گوناگون و برای افراد مبتدی و حرفه ای برگزار می شود و تمامی مباحث از جزئی ترین مسائل تا موارد حرفه ای و فرمول های ریاضی املاک آموخته می شوند.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.3/5 - (6 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=12169

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *