املاک و مستغلات چه انواعی دارد؟

انواع املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.6/5 - (8 امتیاز)
به زمین و هرگونه سازه های دائمی متصل به آن، املاک و مستغلات گفته می شود. این سازه ها می توانند طبیعی باشند مثل جریان آب، درخت و یا سازه های مصنوعی دست ساز بشر باشند مثل انواع ساختمان ها، پل یا حصار. آشنایی با انواع املاک، برای هر فردی که به فعالیت حرفه ای به عنوان مشاور املاک علاقه مند است امری ضروری می باشد. در این مقاله به پاسخ این سوال که املاک و مستغلات چه انواعی دارد بهتر آشنا می شوید.

چرا آشنایی با انواع املاک ضروری است؟

انواع املاک، بسته به تعریف حقوقی و فنی خود در دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند. بار معنایی هر تعریف، تعیین کننده و عاملی مستقیما تاثیرگذار بر قیمت انواع املاک می باشد. هر مشاور املاک معمولا در فروش یکی از انواع املاک تخصص دارد. این تخصص شامل آشنایی با تیپ های شخصیتی رایج خریدار هر نوع ملک، توانایی پیش بینی تغییرات قیمت بازار آن ملک خاص، توانایی تنظیم قرارداد، قولنامه و سایر موارد حقوقی و تجاری مرتبط با هر نوع ملک خاص می باشد.

قیمت انواع املاک

آشنایی با این موارد حقوقی و تسلط بر آن ها، مهم ترین و پیچیده ترین قسمت کار هر مشاور املاکی است. هرچقدر بهتر با این موارد آشنا باشید، انعقاد قراردادهای مختلف را قطعی تر و بهتر انجام می دهد و تبعا درآمد بهتری هم از جانب آن قراردادها خواهید داشت. آکادمی آموزشی ابراهیمی به خوبی با اهمیت این مسئله آشنا است؛ از این رو مجرب ترین وکلای ملکی در کشور را گرد هم آورده است تا برای مشتاقان صنعت املاک و مستغلات، کلاس های آموزشی تخصصی برگزار کند.

کلاس های آکادمی آموزشی ابراهیمی می توانند به شما کمک کنند تا مسیر شغلی خود را به حرفه ای ترین شیوه ممکن دنبال کنید و پس از کسب آمادگی کامل، موفقیت خود را تضمین کنید.

انواع املاک و مستغلات کدامند؟

املاک و مستغلات انواع مختلفی دارند، املاک، زمین، ساختمان، حقوق هوایی بالای زمین و حقوق زیرزمینی زیر زمین تعدادی از موارد رایج در این حیطه می باشند. اصطلاح املاک و مستغلات به معنای اموال واقعی یا فیزیکی است. املاک در زبان انگلیسی معادل با Real Estate می باشد.

رئال از ریشه لاتین res یا things می آید. برخی دیگر می گویند که از کلمه لاتین “رکس” به معنای “سلطنتی” گرفته شده است، زیرا پادشاهان قبلاً مالک تمام سرزمین های پادشاهی خود بودند. اهمیت صاحب ملک بودن پیشینه ای قدیمی در تاریخ بشری دارد؛ مثلا قانون اساسی ایالات متحده در ابتدا حق رای را فقط به صاحبان انواع املاک محدود می کرد.

رایج ترین نوع املاک

انواع املاک و مستغلات به 4 دسته عام تقسیم می شود:

1.  املاک مسکونی

چرخش سرمایه در املاک مسکونی شامل هر دو روش ساخت و ساز ملک جدید و فروش مجدد خانه می باشد. رایج ترین دسته میان املاک مسکونی، خانه های تک خانواده است. همچنین آپارتمان ‌های مسکونی، تعاونی‌ ها، خانه ‌های شهری، دوبلکس، سه طبقه، خان ه‌های چهارگانه، خانه ‌های لوکس و با ارزش بالا، خانه ‌های چند نسلی و خانه ‌های مخصوص تعطیلات تعدادی دیگر از انواع املاک مسکونی به شمار می آید.

املاک مسکونی منطقه ای است که برای زندگی مردم توسعه یافته است. همانطور که توسط قوانین منطقه بندی محلی تعریف شده است، املاک مسکونی را نمی توان برای مقاصد تجاری یا صنعتی استفاده کرد. چنین قوانینی از مکانی به مکان دیگر متفاوت است و می تواند تعداد ساختمان های مجاز در یک بلوک و نوع خدمات شهری را به آن ساختمان ها محدود کند.

تعریف عمیق تر

املاک و مستغلات زمین به اضافه هرگونه ساختمان و منابع موجود در آن زمین است. انواع املاک و مستغلات ممکن است برای مقاصد تجاری، مانند راه اندازی یک فروشگاه یا اداره، یا برای مقاصد صنعتی، مانند راه اندازی یک معدن یا یک کارخانه استفاده شود. رایج ترین نوع املاک اما املاک مسکونی است که برای سکونت انسان استفاده می شود.

بازار املاک و مستغلات

مناطق مسکونی طیف وسیعی از خانه ‌های بالقوه را در بر می ‌گیرند، از خانه ‌ها گرفته تا قایق ‌های خانگی. از انواع محله ‌ها، از فقیرترین محله ‌ها تا ثروتمندترین بخش‌ های حومه شهر. تعریف قانونی است که وضعیت مالکیت را توصیف می کند: املاک مسکونی زمانی پدیدار می شوند که زمینی که برای استفاده مسکونی تحریم شده است توسط شخصی خریداری شود تا به ملک واقعی تبدیل گردد.

املاک مسکونی اغلب مهم‌ترین سرمایه‌ گذاری مالی است که یک شخص در اختیار دارد و ارزش املاک موجود در آن مستغلات در معرض تغییرات در بازار املاک و مستغلات است. برخی افراد املاک و مستغلات را به امید به دست آوردن پول می خرند، یا با فروش آن با سود یا اجاره دادن آن به دیگران و گرفتن کرایه از آن ها کسب درآمد می کنند؛ اما اکثر مردم به سادگی در دارایی خود زندگی می کنند.

خریدارانی که برای اولین بار املاک و مستغلات مسکونی خریداری می کنند، اغلب با وام مسکن، وامی که توسط بانک صادر می شود، تنها با هدف خرید خانه، هزینه خرید خود را تامین می کنند.

2.  املاک تجاری

املاک تجاری (CRE) اموالی را گویند که فقط برای اهداف تجاری و کاری استفاده می شود. اغلب، املاک تجاری برای انجام فعالیت های درآمد زا به مستاجرین اجاره داده می شود. این دسته گسترده از املاک و مستغلات می تواند همه چیز را از یک ویترین فروشگاه گرفته تا یک مرکز خرید بزرگ را شامل شود.

املاک و مستغلات صنعتی

املاک تجاری به همراه املاک مسکونی دو دسته اصلی املاک و مستغلات را تشکیل می دهند. املاک مسکونی شامل سازه هایی است که برای سکونت انسان در نظر گرفته شده است و برای استفاده تجاری یا صنعتی نیست. همانطور که از نام آن پیداست، املاک تجاری در تجارت استفاده می شود.

املاک و مستغلات تجاری بسته به عملکرد به طور معمول در چهار طبقه تقسیم می شوند:

  • فضای اداری
  • مصارف صنعتی
  • اجاره چند خانواده
  • خرده فروشی

3.  املاک صنعتی

انواع املاک صنعتی شامل ساختمان ها و املاک تولیدی و همچنین انبارها می شود. از ساختمان ها می توان برای تحقیق، تولید، ذخیره سازی و توزیع کالا استفاده کرد. برخی از ساختمان هایی که کالاها را توزیع می کنند، املاک تجاری محسوب می شوند. طبقه بندی مهم است زیرا منطقه بندی، ساخت و ساز و فروش هر دسته خاص از املاک متفاوت است.

املاک و مستغلات صنعتی برای حمایت از اقتصاد جهانی بسیار مهم است. این املاک به عنوان مکان های ضروری برای تولید، ذخیره و توزیع کالاها و محصولات مورد نیاز اقتصاد جهانی عمل می کنند؛ بنابراین، مستغلات صنعتی با موقعیت مناسب و باکیفیت، کلیدی برای حفظ اقتصاد جهانی است.

انواع املاک

املاک و مستغلات صنعتی گروه وسیعی از انواع املاک را شامل می شود که عبارتند از:

  • فضای فلکس-اداری که برای تحقیق و طراحی محصولات جدید استفاده می شود.
  • تاسیسات تولید سبک که محصولات متنوعی را برای مصرف کنندگان خرده فروشی و مشاغل تولید می کند.
  • تاسیسات تولید مواد غذایی که غذاها و نوشیدنی ها را برای رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی تولید و پردازش می کنند.
  • تجهیزات کنترل شده با دما (به عنوان مثال، انبار سرد) که برای ذخیره و توزیع محصولات غذایی و نوشیدنی در رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی استفاده می شود.
  • انبارها، مراکز تکمیل، مراکز مرتب‌سازی و ایستگاه‌های تحویل آخرین مایل برای توزیع کالاها در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و کسب‌وکارها و همچنین برای پشتیبانی از عملیات شرکت‌های تجارت الکترونیک

4.  زمین خالی

زمین خالی زمینی است که هیچ ساختمانی در آن وجود نداشته باشد و مورد استفاده قرار نگیرد. بسته به منطقه می توان آن را برای استفاده مسکونی، صنعتی یا تجاری منطقه بندی کرد.

خرید یک زمین خالی یا قطعه زمین می تواند یک استراتژی سرمایه گذاری بسیار مناسب باشد. زمین حتی ممکن است تعدادی فرصت را برای شما فراهم کند تا یک جریان ثابت درآمد ایجاد کنید. اگر زمین «درست» را بخرید، حتی ممکن است مجبور نباشید برای بازگرداندن سرمایه اولیه خود کاری با ملک انجام دهید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.6/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=14147

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *