از سند مالکیت خانه چه می دانید؟

اداره ثبت اسناد املاک کشور
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.4/5 - (7 امتیاز)

به طور معمول معاملات املاک و مستغلات همراه با به نام زدن سند مالکیت خانه صورت می پذیرد و شما در قبال پرداخت وجه برای خرید خانه، سند آن را به نام خود انتقال می دهید؛ اما سند مالکیت خانه انواع مختلفی دارند که یک مشاور املاک باتجربه باید به خوبی از آنها مطلع باشد.

قبل از انجام هر معامله ای، توصیه می شود حتما آنها را بشناسید تا در آینده دچار عواقب سخت ناآگاهی نشده و به مشکل کلاهبرداری اشخاص سودجو دچار نشوید. از این رو می خواهیم در این مقاله سند مالکیت خانه را به تفصیل شرح داده و انواع آن را برای شما بازگو کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

سند مالکیت خانه چیست؟

در حقیقت سند به نوشته ای مکتوب گفته می شود که در زمان دعوا می توان به آن استناد کرد و دفاع نمود. به طور کلی سند به دو صورت سند عادی و سند رسمی دسته بندی می شود.

اسناد املاک و مستغلات

تفاوت اصلی سند عادی و رسمی در این است که می توان نسبت به اسناد عادی ادعای انکار و تردید داشت اما در اسناد رسمی چنین چیزی امکان پذیر نمی باشد. چرا که اسناد رسمی توسط مقام های رسمی ثبت شده و از اعتبار حقوقی بالایی برخوردار است.

زمانی یک سند رسمیت می یابد که توسط ماموران رسمی و در حدود قوانین و مقررات تصویب شده، تنظیم و ثبت شده باشد. این اسناد در سه دسته کلی زیر جای می گیرند:

  • سند رسمی که در اداره ثبت اسناد املاک کشور تنظیم می شود و شامل سند مالکیت خانه، صورت مجلس تفکیکی، صورت مجلس تحدید حدود و سایر اسنادی که در محدوده وظایف و صلاحیت ماموران ثبت باشد.
  • اسناد رسمی که توسط دفاتر اسناد رسمی به ثبت می رسند، شامل اسناد انتقال قطعی ملک، وکالت نامه ها، صلح، اجاره نامه ها، مشارکت در ساخت، اقرارنامه، تعهد نامه، رضایت نامه، وصیت نامه، وقف، وثیقه، سند ازدواج، طلاق و سایر موارد است.
  • اسنادی مانند شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه و از این دست موارد، توسط ماموران رسمی مربوطه و در حدود اختیارات آنها ثبت می گردد.

همچنین می توان گفت که کلیه اسنادی که توسط مامورین با صلاحیت و در دفتر ثبت اسناد رسمی تنظیم نشده باشد، در دسته اسناد عادی جای می گیرند. همچنین اگر توسط مامورین دولت تهیه و تنظیم شده اما مامور صلاحیت تنظیم آن را نداشته باشد و یا سند طبق مقررات تنظیم نشده باشد، به رسمیت شناخته نشده و سند عادی تلقی می گردد.

در این بین سند مالکیت خانه که نشان دهنده مالک ملک می باشد، جزو اسناد رسمی در ایران شناخته شده و حتما باید در اداره ثبت اسناد املاک کشور و یا دفترخانه های ثبت اسناد رسمی و توسط ماموران دولتی دارای صلاحیت تنظیم شود.

در حقیقت می توان گفت که سند مالکیت خانه توافقنامه خریدار و فروشنده جهت معامله ملک است و شامل شرایط توافق شده میان طرفین معامله، مشخصات دقیق ملک و مالک، تصویر نقشه جغرافیایی ملک، ملاحظات حقوقی و قانونی ملک، محدودیت های نقل و انتقال سند همراه با جزئیات دقیق می باشد.

دفتر ثبت اسناد رسمی

معرفی انواع سند مالکیت خانه

شاید نام انواع سند مالکیت خانه به گوشتان خورده باشد اما تفاوت آنها و ماهیت معنایی و وجودی سند را به درستی درک نکرده باشید. شما به عنوان خریدار یا فروشنده باید بدانید که سند مالکیت خانه شما از چه نوعی بوده و آیا سند معتبری است یا خیر.

با توجه به اینکه شغل مشاور املاک و مستغلات یک حوزه تخصصی و پیچیده است، می بایست با مسائل حقوقی و قانونی، تفاوت اسناد املاک و مستغلات و همچنین میزان اعتبار قانونی هر یک از اسناد آشنا باشید. باید در نظر داشته باشید که اگر اطلاعات درست یا کافی در رابطه با اسناد املاک و مستغلات نداشته باشید، عواقب سختی گریبان گیر شما خواهد شد که برای حل آن باید به مراجع قضایی و قانونی مراجعه نمایید.

سند مالکیت خانه انواع مختلفی دارد که هر کدام قوانین حقوقی مختص به خود را شامل می شوند. از این رو می خواهیم در این مقاله انواع اسناد املاک و مستغلات را بررسی نموده و میزان اعتبار حقوقی آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پیشنهاد می شود این مقاله را از دست ندهید.

سند مشاع

مشاع در لغت یعنی شریک بودن و زمانی به یک سند مشاع گفته می شود که یک ملک دارای چندین مالک باشد. یا به طور عامیانه سند مشاع سند رسمی است که یک ملک بین چندین مالک به صورتی شراکتی تقسیم شده باشد.

می توان گفت که هر یک از شرکا قسمتی از ملک را مالک هستند و هر یک به طور جداگانه سند رسمی مشاع به نام خود در دست دارند. به طور کلی در سند مشاع همه مالکان صاحب ملک بوده و به صورت شریکی از آن استفاده می کنند. در هنگام معامله ملک، بهتر است به سند رسمی ملک توجه شود تا دچار دردسر نشوید، چرا که اسناد مشاع دارای پیچیدگی قانونی بوده و مسائل حقوقی سختی دارند.

آموزش مقدماتی مشاور املاک

سند شش دانگ

سند شش دانگ معتبر ترین و با ارزش ترین سند مالکیت خانه است که به صورت تمام و کمال شش جهت اصلی خانه یعنی بالا، پایین، شرق، غرب، شمال و جنوب یک ملک در اختیار تنها یک نفر صاحب خانه است. این سند تنها به نام یک نفر بوده و دارای قوانین حقوقی کمی نسبت به سایر اسناد رسمی است.

سند ملکی مفروز

کلمه مفروز تنها زمانی معنا می یابد که سند مشاع باشد. در حقیقت مفروز در تعاریف اسناد املاک و مستغلات کشور، به معنی این است که یکی از شرکا قصد جدا کردن سهم خود را از یک ملک یا زمین مشاع دارد.

اگر یکی یا چند نفر از شرکا بخواهند که سهم خود را از ملک مشاعی خود جدا کرده و به صورت تکی و جداگانه استفاده نمایند، باید ملک نسبت به سهم شراکت آنها افراز شود. به چنین سند مالکیت خانه سند مفروز گفته می شود که پیچیده ترین سند ملکی از نظر حقوقی است.

سند تک برگ

امروزه سند تک برگ جای سند های قدیمی و دفترچه ای را گرفته است. به عبارتی می توان گفت که سند ملکی تک برگ برای جلوگیری از جعل و سو استفاده کلاهبرداران توسط اداره ثبت اسناد املاک کشور طراحی و تنظیم شده است. برخلاف سند دفترچه و چند برگ، این سند تنها یک برگ بوده و به صورت کامپیوتری و در نهایت موازین قانونی و حقوقی چاپ می شود.

هر سند تک برگ تنها برای یک مالک صادر شده و مانند سند های دفترچه ای نیاز به نوشتن دستی نمی باشد. اگر ملکی به فروش برسد، پس از طی کردن مراحل انتقال سند، سند تک برگ جدید به نام مالک جدید صادر شده و به آدرس پستی او ارسال می شود.

در سند مالکیت خانه تک برگ، نقشه جغرافیایی ساختمان به صورت کروکی نمایش داده شده و تمام مشخصات ملک به صورت دقیق و با جزئیات ثبت شده است. مزیت این سند نسبت به اسناد قدیمی امنیت بالا، خوانایی، شفاف بودن اطلاعات و اصالت آن است. همچنین نگهداری این سند ملکی راحت تر است.

نکته قابل توجهی که نیاز است تا فروشنده ملک بداند، در صورتی که سند مالکیت خانه شما به صورت قدیمی و دفترچه ای باشد، باید قبل از انتقال سند، آن را تعویض نموده و به سند تک برگ تبدیل نمایید.

سند ملکی وقفی

سند وقفی به اسنادی گفته می شود که مالکان آن، ملک را وقف کرده و اداره اوقاف این املاک را به افراد یا سازمان ها اجاره داده و مبلغ اجاره بهای آن صرف امور خیریه و عام المنفعه می شود. مسئله حقوقی و قانونی سند ملکی وقفی به گونه ای است که هرگونه خرید و فروش املاک وقفی نیاز به مجوز رسمی اداره اوقاف و امور خیریه داشته و در صورت نداشتن مجوز، تخلف محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد.

همچنین اگر افراد با کسب مجوز از اداره اوقاف، ملکی را در زمین وقفی بسازند، تنها قادر به دریافت سند در اعیان خود هستند و اختیار سایر زمین وقفی را ندارند.

سند المثنی

اگر سند مالکیت خانه به دلایل مختلفی چون دزدی، آتش سوزی، سیل یا بلای طبیعی دیگر، دچار صدمات جدی شود یا مفقود شده باشد، مالک می تواند به دفتر ثبت اسناد رسمی املاک و مستغلات مراجعه نموده و با تکمیل مدارک ضروری، درخواست صدور سند ملکی المثنی نماید. مراحل قانونی فراوانی برای دریافت سند المثنی وجود دارد که با تکمیل روند آن، سند برای مالک صادر و ارسال می گردد.

سند مالکیت خانه

سند ملکی عرصه و اعیان

سند ملکی عرصه و اعیان برای کسانی که می خواهند واحد آپارتمان خریداری نمایند، بسیار آشنا است. شاید با خود فکر کنید که سند عرصه و اعیان یک سند است اما باید گفت که سند عرصه در حقیقت، سند مالکیتی است که مربوط به زمین آپارتمان بوده که ساختمان در آن بنا شده است و سند اعیان سندی است که به هر یک از واحد های آپارتمان ساخته در آن زمین اطلاق می گردد.

میزان سهم هر یک از مالکان واحد های آپارتمان از مقدار عرصه، به اندازه و متراژ اعیان هر یک از مالکان وابسته است. زمانی که ملک ورثه ای شود یا مالکان ساختمان بخواهند اعیان را تخریب نموده و نوسازی کنند، باید به شهرداری و ادارات مربوطه مراجعه کرده و سهم هر یک از مالکین از میزان عرصه شناسایی شود.

سند ورثه ای

سند ورثه ای زمانی صادر می شود که پس از فوت مالک، ملک به وراث می رسد و هر یک از وارثان می تواند به اداره ثبت اسناد املاک کشور مراجعه نموده و با ارائه مدارک مورد نیاز از جمله اصل سند مالکیت متوفی، گواهی انحصار وراثت، فرم مالیاتی 19 و مدارک دیگر، تقاضای صدور سند مالکیت خانه ورثه ای نمایند. سپس اداره ثبت پس از بررسی مدارک موجود و با توجه به میزان سهم هر یک از وارثان، سند مالکیت صادر می کند.

سند تفکیکی

سند تفکیکی مربوط به املاکی می شود که بین چندین نفر تقسیم شده باشد و هر یک از قسمت های ملک، در قالب یک سند از هم تفکیک شده باشد. اشتباه نکنید و سند تفکیکی را با سند مشاع یکی ندانید. این دو نوع سند از لحاظ حقوقی و قانونی بسیار متفاوت هستند.

اداره ثبت اسناد املاک کشور

سند وکالتی

سند وکالتی یکی دیگر از اسناد رسمی املاک در ایران است که به نام شخصی که به وکالت از مالک اصلی، معامله را انجام می دهد ثبت شده باشد. این سند مالکیت خانه زمانی تنظیم می شود که مالک به دلایل مختلفی امکان حضور در معامله را نداشته و شخص دیگری را به عنوان وکیل به نیابت از خود پای قرارداد و مذاکره می فرستد. در نتیجه سند به نام شخصی است که از مالک وکالت نامه دارد.

سند بنچاق

سند بنچاق در گذشته بسیار رواج داشته است و معمولا افراد با سواد و قابل اعتماد این اسناد را نوشته و مهر و امضا می نمودند. پس از اجرای قانون جدید، بنچاق به سندی گفته می شود که توسط دفتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده و پس از انتقال کامل سند صادر می شود. بنچاق حاوی تمام مشخصات و جزئیات ملک و مالک بوده و توصیه می شود تمام مشخصات و جزئیات وارد شده در سند بنچاق مورد مطالعه قرار گیرد.

سند منگوله دار

در واقع سند منگوله دار همان سند مالکیت خانه دفترچه ای و قدیمی هستند که به وسیله تکه ای نخ و قطعه ای سرب مهر و موم می شوند تا از اعتبار و صحت آن اطمینان حاصل شود. اگر بنا به هر دلیلی منگوله پلمپ شده سند دچار آسیب شود، سند فاقد ارزش و اعتبار قانونی خواهد بود.

اسناد رسمی املاک

سند رهنی

سند رهنی نیز یک سند رسمی است که در دفتر ثبت اسناد رسمی تنظیم می شود. این سند زمانی صادر می گردد که در زمان خرید ملک، از وام و تسهیلات بانکی استفاده شده باشد. در واقع سند رهنی توسط بانک ها برای تضمین پرداخت اقساط وام گیرندگان تنظیم می گردد و شخص وام گیرنده در قبال مبلغ دریافتی، ملک خود را به عنوان وثیقه به اصطلاح رهن بانک می کند.

پس از تسویه حساب با بانک، مالک می تواند تقاضای فک رهن کرده و سند خود را آزاد کند و در صورتی که مالک نتواند اقساط خود را در زمان مقرر تسویه نماید، بانک قادر است ملک را به نفع خود تصرف نماید.

شما می توانید با شرکت در کلاس های آموزش مشاور املاک مبتدی، با تمامی قوانین اسناد املاک و مستغلات آشنا شده و در جهت افزایش و حفظ مشتریان خود کوشش نمایید. امید است با افزایش مطالعه و دانش روز افزون، از سایر رقبای خود پیشی گرفته و درآمد خود را افزایش دهید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.4/5 - (7 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *