از اصطلاحات مشاور املاک چه می دانید؟

اصطلاحات مشاور املاک و مستغلات
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.5/5 - (8 امتیاز)
شغل مشاوران املاک و مستغلات یک صنعت بسیار سنگین و پیچیده است که شامل اصطلاحات مشاور املاک بسیاری است و اگر شما یک مشاور املاک مبتدی باشید یا به خوبی از این اصطلاحات آگاهی نداشته باشید، به سختی می توانید در این حرفه فعالیت کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید. چرا که این صنعت نیازمند کسانی است که به طور مداوم و مستمر مطالعه داشته و روز به روز دانش و اطلاعات تخصصی خود را افزایش می دهند.

در ادامه به تعریف کوتاه و جامعی از اصطلاحات مشاور املاک درباره هر یک از انواع موضوعات مسکونی، تجاری، کشاورزی خواهیم پرداخت که به شما در روند تصمیم گیری، رقابت با رقبای حرفه ای، افزایش آگاهی و دادن پاسخ صحیح به سوالات مربوط به املاک و مستغلات مشتریان خود در سال 1400 کمک می کند. پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید.

از رایج ترین اصطلاحات مشاور املاک چه می دانید؟

اصطلاحات مشاور املاک بسیاری وجود دارد که از اهمیت زیادی برخوردار است. برای هر مشاوری لازم است تا با آنها به خوبی آشنا بوده و در زمان لازم از آنها استفاده نمایند. چرا که این اصطلاحات به مشاوران کمک می کند تا منظور خود را به درستی به مشتری رسانده و در پیشرفت مذاکرات مشاور املاک و موفقیت در معاملات کمک کند.

یک مشاور املاک با تجربه و متخصص به خوبی با تعریف اصطلاحات مشاور املاک آشنا بوده و در مواقع لزوم آن را به مشتری توضیح می دهد. هنگامی که مشتری از اطلاعات و دانش مشاور املاک خود مطمئن شود، به او اعتماد کرده و می داند که بهترین ملک مورد نظر مشتری را پیدا می کند. آگاهی داشتن از تعریف این اصطلاحات، شما را به یک مشاور املاک حرفه تبدیل می کند.

آژانس های مشاوره املاک و مستغلات

استفاده از اصطلاحات مشاور املاک و ارائه تعاریف صحیح از آنها در حوزه کاری مشاوران املاک و مستغلات سبب می شود تا مشاوران از زبان مشترکی برای مشاوره به مشتریان خود استفاده کنند و درک صحیحی از مفاهیم این اصطلاحات داشته باشند. در این بخش از مقاله می خواهیم شما را با تعاریف صحیحی از اصطلاحاتی که مشاوران در زمینه ملک و زمین استفاده می کنند، آشنا کنیم.

اصطلاحات مشاور املاک مربوط به انواع ملک

آژانس های مشاوره املاک و مستغلات از اصطلاحات رایج فراوانی در زمینه ملک استفاده می کنند. این احتمال وجود دارد که تعاریف اصطلاحات به کار گرفته شده در کشور های مختلف متفاوت باشد اما یک سری مفاهیم اساسی وجود دارد که در تمام کشور ها یکسان بوده و تنها کلمه مورد استفاده در اصطلاح متفاوت است. در ایران اصطلاحات مشاور املاک گوناگونی وجود دارد که می خواهیم در ادامه به مهم ترین آنها اشاره کنیم.

ملک اکازیون

شاید کلمه اکازیون را بسیار از مشاوران شنیده باشید. این اصطلاح یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین اصطلاحات مشاور املاک است که در حوزه کاری مشاوران املاک و مستغلات استفاده می شود. عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا یک مشاور به آن ملک اصطلاح اکازیون را نسبت دهد. این عوامل عبارتند از:

  • اگر مبلغ پیشنهادی برای یک ملک، 20 الی 30 درصد کمتر از قیمت بازار باشد.
  • میزان کیفیت بالای مشاعات ساختمان
  • لوکیشن جغرافیایی ساختمان بسیار در اکازیون بودن ملک تاثیرگذار است. به طوری که هر چه تراکم جمعیت کمتر باشد، می گویند ملک اکازیون است.
  • میزان کیفیت سازه که شامل کیفیت مصالح مورد استفاده، معماری منحصر به فرد، نقشه کشی صحیح فضای داخلی و نداشتن فضای پرت
  • ساختمان های با مشکلات آپارتمانی کم و با مدیریت یکپارچه
  • داشتن فروشنده منصف و منعطف در هنگام دریافت وجه ملک و امضای قرارداد

مشاور املاک با تجربه و متخصص

ملک کلنگی

معمولا ملک کلنگی به ساختمان هایی گفته می شود که امکان سکونت در آن وجود ندارد یا قدمت بسیار طولانی داشته و فرسوده شده است. در این حالت تنها زمین خانه ارزشمند است.

واحد کلید نخورده

زمانی که ملکی نوساز باشد، مشاوران املاک از اصطلاح کلید نخورده استفاده می کنند و هنوز کسی در آن خانه سکونت نکرده است.

واحد نقلی

مشاوران این اصطلاح را زمانی به کار می برند که خانه یا واحد ساختمان متراژ بسیار کمی داشته باشد. معمولا به متراژ های زیر 60 متر خانه نقلی می گویند.

ملک سه نبش، دو نبش، یک بر و دو بر

از مهم ترین اصطلاحات مشاور املاک که باید درک صحیحی از آن داشت، می توان به اصطلاح ملک سه نبش، دو نبش، یک بر و دو بر اشاره کرد. در حقیقت ملک سه نبش به ساختمانی گفته می شود که سه ضلع ساختمان به کوچه مرتبط است و ملک دو نبش ملکی است که دو ضلع آن با کوچه در ارتباط است.

ملک یک بر در حقیقت، ملکی است که یک ضلع آن با گذر در ارتباط بوده و ملک دو بر یا دو کله به ملکی اطلاق می شود که از دو طرف ملک، به دو گذر موازی در ارتباط باشد.

اصطلاحات مشاور املاک

روف گاردن

این اصطلاح زمانی به کار برده می شود که یک فضای سبز در بام آپارتمان های مرتفع تعبیه شده باشد که به بام سبز نیز شناخته می شود. روف گاردن انواع مختلفی داشته و باید با نظارت کارشناس مربوطه طراحی شود.

اتاق مستر

بزرگ ترین اتاق خواب یک خانه را اتاق مستر می نامند. معمولا داخل این اتاق ها دارای حمام و سرویس بهداشتی بوده و در خانه های مجلل و لوکس دیده می شود. معمولا در این اتاق ها محدوده قرارگیری وسیله ها مشخص و ثابت است.

اصطلاحات حقوقی مشاور املاک

علاوه بر اصطلاحات مشاور املاک ذکر شده، یک سری اصطلاحات حقوقی نیز وجود دارد که علاوه بر مشاوران املاک، درک صحیح از این تعاریف برای هر کسی که می خواهد معامله ملکی داشته باشد، حائز اهمیت است. این اصطلاحات مشاور املاک عبارتد از:

گواهی پایان کار

گواهی پایان کار که از طرف شهرداری صادر می شود، یکی از مهم ترین گواهی های ساختمان محسوب شده که پس از اتمام ساخت و ساز ساختمان، پس از تایید نهایی بازرس شهرداری برای مالک ساختمان ثبت می شود. این گواهی به قدری اهمیت دارد که برای ثبت و یا انتقال سند، وجود آن الزامی می باشد. شما به عنوان یک مشاور املاک با تجربه و متخصص باید به خوبی با آن آشنا بوده و تمامی قوانین مربوطه را بدانید.

اصطلاحات مشاور املاک و مستغلات

سند تک برگ

سند های جدیدی که شهرداری به جای سند های منگوله دار قدیمی صادر می کند. این اسناد تنها یک برگ داشته و به گونه ای صادر می شود که امکان جعل نداشته و از اعتبار فراوانی برخوردار است. در این سند تمام اطلاعات ساختمان و مالک درج شده است و دارای هولوگرام می باشد.

مشاع

یکی از اصطلاحات مشاور املاک و مستغلات که بسیار شنیده می شود، مشاع یا مشاعات است. اگر ملکی دارای چند مالک باشد، بخش هایی از منزل که به طور اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرد مانند حیاط، پشت بام، راه پله و غیره، اصطلاحا مشاع گفته می شود.

عرصه و اعیان

شاید اصطلاح عرصه و اعیان به گوشتان خورده باشد اما معنی دقیق آن را ندانید. در حقیقت عرصه همان زمینی است که ساختمان در آن بنا شده است و به ساختمان در آن زمین اعیان گفته می شود.

اصطلاحات مشاور املاک و مستغلات ذکر شده در این مقاله تنها گوشه ای از اصطلاحات مهم و رایج آژانس های مشاوره املاک و مستغلات است. به شما به عنوان یک مشاور املاک تازه کار توصیه می شود تا با تمامی این اصطلاحات آشنایی کامل داشته باشید تا در زمان و مکان درست از آنها به بهترین نحو ممکن استفاده نمایید.

شما می توانید تنها با شرکت در دوره آموزش مقدماتی تا پیشرفته مشاور املاک، به راحتی تمامی اصطلاحات را فرا گرفته و نحوه استفاده درست از هر یک را بدانید تا در راستای افزایش تعداد مشتری و درآمد خود استفاده نمایید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.5/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11354

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *