املاک و مستغلات دقیقا چیست؟

املاک و مستغلات دقیقا چیست؟
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4/5 - (8 امتیاز)
صنعت مشاور املاک به خرید، فروش و سایر معاملات مادی و حقوقی درباره املاک و مستغلات آن می پردازد؛ اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشید که املاک و مستغلات دقیقا چیست؟

اصطلاح “املاک و مستغلات” برای توصیف زمین و هر چیزی که به طور دائمی به آن متصل است، اعم از طبیعی یا ساخته دست بشر، به کار می رود. نمونه هایی از پیوست های طبیعی ممکن است شامل پوشش گیاهی، آب و مواد معدنی باشد. نمونه هایی از ضمیمه های ساخته شده توسط انسان ممکن است شامل سازه هایی مانند خانه ها، حصارها، ساختمان ها، پل ها، جاده ها و سیستم های فاضلاب باشد.

مشاور املاک در مقابل املاک و مستغلات

در برخی موارد، ” ملک و املاک” و “املاک و مستغلات” به جای یکدیگر استفاده می شوند. با این حال، آن ها یک تفاوت ظریف و مهم دارند.

منظور از املاک سطح زمین است که تا مرکز آن امتداد یافته و به سمت بالا به فضایی در بالا می رسد. این توضیح شامل هر گونه آب، درختان، مواد معدنی و سایر اتصالات طبیعی یا مصنوعی در سطح زمین و همچنین آسمان و بی نهایت بالای آن است. اتصالات مصنوعی شامل خانه ها، ساختمان ها، سیستم فاضلاب و بسیاری دیگر است.

مشاور املاک در مقابل املاک و مستغلات

در همین حال، املاک و مستغلات به مزایا، منافع و حقوق موجود در مالکیت املاک اشاره دارد؛ به عبارت دیگر، املاک و مستغلات شامل املاک و مستغلات و کلیه حقوق مربوط به تملک آن ملک خاص می باشد.

هنگامی که اشیاء ساخته شده توسط انسان به زمین متصل شده اند، زمین را “معمور” و آن اشیاء را “معمور یافته” می نامند. زمین های معمور شامل پوشش گیاهی است که به صرف وقت، انرژی و هزینه خارجی نیاز دارد؛ مانند محصولات زراعی؛ اما اگر ملک مورد نظر فقط زمین خالی باشد، این نوع املاک “عمران نیافته” یا “زمین خام” می نامند.

املاک در مقابل اموال شخصی

در حالی که املاک اصطلاحی است که به اشیایی را که به طور دائمی به زمین متصل شده اند (بنابراین “بی حرکت” اند) اطلاق می شود، “اموال شخصی” اشیاء متحرک را نیز در تعریف خود پوشش می دهد. خودروها، تجهیزات، مبلمان، رایانه ها، لوازم خانگی و حتی مسکن قابل حمل اموال شخصی محسوب می شوند زیرا به زمین چسبانده نشده اند و می توانند با سهولت نسبی از مکانی به مکان دیگر منتقل شوند.

ویژگی های املاک چیست؟

با توجه به اینکه املاک شامل زمین است، ویژگی های فیزیکی آن با سایر طبقات دارایی متفاوت است. املاک دارای سه ویژگی فیزیکی است:

1.  بی حرکتی: توپوگرافی (چگونگی چیدمان ویژگیهای فیزیکی طبیعی و مصنوعی) زمین را می توان تغییر داد و برخی از قسمتهای آن را می توان حذف کرد، اما مکان برای همیشه دائمی است.

ویژگی های املاک چیست؟

2.  تغییر ناپذیری: زمین دائمی و بادوام است. هر چیزی که به آن متصل است در نهایت می تواند حذف شود یا تغییر کند، اما زمین همیشه باقی می ماند.

3.  منحصر به فرد بودن: در حالی که ممکن است شباهت هایی بین دو قطعه زمین مختلف وجود داشته باشد، اما آن قطعات زمین هرگز نمی توانند دقیقاً یکسان باشند. موقعیت جغرافیایی آن ها همیشه متفاوت خواهد بود.

همانطور که پیش تر اشاره شد، املاک و مستغلات شامل انواع متعددی از ملک و املاک می شود که هر کدام قوانین حقوقی مخصوص به خود را دارند. تسلط بر این قوانین و آشنایی با آن ها، برای تمام افراد شاغل در صنعت املاک و مستغلات یا هر شخص دیگری که قصد دارد تا مشاور املاک را به عنوان حرفه خود انتخاب کند، واجب و ضروری است.

شاید یادگیری این قوانین در نگاه اول کار بسیار دشواری به نظر برسد یا فکر کنید برای فراگیری آن ها، نیاز به داشتن تحصیلات دانشگاهی و تخصصی مرتبط با این زمینه دارید؛ اما در واقع چنین نیست.

از مهم ترین مزیت های صنعت املاک و مستغلات و مشاور املاک شدن، همین بی نیازی به مدارک تحصیلی خاص و سهولت در شروع کار است. آکادمی آموزشی ابراهیمی با فراهم کردن دوره آموزشی پیشرفته حقوقی مشاور املاک، در کنار شما است تا بتوانید موفقیت شغلی خود را تضمین کنید.

مدرس این دوره، دکتر محمد الماسی می باشند که یکی از 10 وکیل ملکی برتر ایران می باشند. ایشان تجربه تدریس انواع دوره های حقوقی در زمینه املاک و مستغلات را دارا می باشند و به شما کمک می کنند تا به هر ابزار و مهارتی که در طول مسیر به آن نیاز پیدا خواهید کرد، مسلط شوید.

دوره آموزشی پیشرفته حقوقی مشاور املاک

صفر تا صد مسائل حقوقی در این دوره آموزش داده می شود و پس از پایان آن، هیچ مسئله حقوقی در زمینه املاک باقی نمی ماند که شما با آن آشنایی نداشته باشید. در ادامه به صورت مختصر به گوشه کوچکی از این دسته بندی های قانونی اشاره می شود.

شش نوع اصلی از املاک وجود دارد:

  • املاک مسکونی

این املاک در درجه اول به عنوان اقامتگاه چه به عنوان فروش مجدد و چه به عنوان ساختمان جدید استفاده می شوند. خانه های تک خانواده متداول ترین طبقه املاک مسکونی هستند. خانه های چند خانواده تا پنج واحد مسکونی، خانه های شهری، خانه های لوکس، آپارتمان، مشارکتی، خانه های تعطیل و خانه های چند نسلی املاک مسکونی محسوب می شوند.

  • املاک تجاری

املاک تجاری منحصراً برای اهداف مربوط به مشاغل یا برای فراهم آوردن فضای کاری و نه به عنوان فضای زندگی استفاده می شود. مراکز خرید نواری، مراکز فروش، ساختمان های اداری، هتل ها و مدارس نمونه های رایج املاک تجاری هستند.

اگرچه از ساختمان های آپارتمانی برای اقامت استفاده می شود، اما اغلب آنها ساختمان تجاری محسوب می شوند زیرا چنین ساختمان هایی درآمد ایجاد می کنند. املاک چند خانواده با بیش از پنج واحد مسکونی به عنوان املاک تجاری طبقه بندی می شوند.

شش نوع اصلی از املاک

  • املاک صنعتی

به فضاها و بسترهای زمینی که برای تولید و ذخیره سازی کالا استفاده می شود، املاک صنعتی گفته می شود. سایر تاسیساتی که در این دسته قرار می گیرند، امکانات مورد استفاده برای تولید، ذخیره و توزیع کالا است. املاک صنعتی محدودیت های پهنه بندی، قوانین ساخت و فروش و فروش آن متفاوت از سایر انواع املاک تجاری است.

  • املاک کشاورزی

زمین و ساختمان هایی که به رشد و تولید مواد غذایی، کالاهای کشاورزی و محصولات اختصاص داده شده اند، املاک کشاورزی نامیده می شوند. این دست از املاک و مستغلات اغلب برای کشت محصولات زراعی، پرورش دام و توسعه کاربردهای جانبی در صنعت کشاورزی استفاده می شوند.

  • زمین خام

زمین خام برای ایستفاده و حفظ حقوق آینده منابع طبیعی مانند آب یا مواد معدنی خریداری می شود. مالیات بر زمین های خام و توسعه نیافته به دلیل عدم وجود دست کاری و بهبودهای انسانی در آن ها، حداقل است.

املاک و مستغلات دقیقا چیست؟

  • زمین کاربری مخصوص

این دسته از املاک و مستغلات که همچنین به عنوان “املاک با هدف خاص” یا “املاک با هدف خاص” یا “املاک مستعمل خاص” شناخته می شوند؛ املاک مورد استفاده عموم جامعه می باشند. این دست از ملک ها اغلب تحت اهداف خاصی قرار می گیرند، از جمله کتابخانه های عمومی، پارک ها، گورستان ها، مکان های عبادت، ساختمان های دولتی، مدارس دولتی و ایستگاه های حمل و نقل عمومی. املاک و مستغلات مختلط نیز املاک مستعمل خاص محسوب می شوند.

آنچه بیان شد تنها گوشه کوچکی از قوانین املاک و مستغلات بود. اگر به یادگیری بیشتر در این زمینه علاقه مند هستید یا قصد دارید مشاور املاک شدن را به عنوان حرفه خود انتخاب کنید، دوره حقوقی پیشرفته آکادمی ابراهیمی به شما کمک خواهد کرد تا به تسلط و دانش کافی دست یابید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=12262

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *