اموال غیر منقول چیست؟

آشنایی با انواع اموال غیر منقول
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email

4.5/5 - (6 امتیاز)
شاید اصطلاح املاک و مستغلات و اموال غیر منقول برای اکثریت یک مفهوم کلی داشته باشد و به جای یکدیگر استفاده شوند، اما تفاوت های ظریفی بین این دو عبارت وجود دارد. درک این تفاوت ها می تواند به شما در درک تفاوت های زمینی که مالک آن هستید و نوع مالکیت آن کمک کند در اینجا با اعتماد به یک مشاور املاک متبحر و آموزش دیده می توانید به پاسخ خود برسید.

در حالی که مستغلات اغلب به زمین اطلاق می شود ولی اصطلاح اموال غیر منقول همه چیز را کمی فراتر می برد و برای شناخت انواع ملک باید با یک متخصص صنعت املاک و مستغلات صحبت کنید.

اموال غیر منقول چیست؟

تعریف حقوقی اموال غیر منقول شامل زمین و هر چیزی است که روی زمین ظاهر می شود، به آن متصل شده یا بر روی آن ساخته می شود. این اموال همچنین شامل ساختمان های ساخت بشر و  محصولات کشاورزی می شود. اموال غیر منقول به بهترین وجه به عنوان دارایی شناخته می شود که حرکت نمی کند یا به زمین متصل است. این برخلاف اموال و مستغلات شخصی است که می تواند به صورت فیزیکی جابه جا یا منتقل شود.

اموال غیر منقول چیست؟

اصطلاحات “املاک و مستغلات” و “اموال غیر منقول” را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد. همچنین، اموال غیرمنقول ممکن است نه فقط زمین، بلکه هر چیزی را که به طور دائم در داخل یا زیر زمین قرار دارد، شامل شود. این ممکن است شامل نفت، گازها و مواد معدنی موجود در زیر زمین باشد. اصطلاح دیگری که برای اموال غیر منقول استفاده می شود “املاک” است.

اموال غیر منقول اصطلاحی است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به این ترتیب، مفهومی است که کمتر قابل درک است. اموال غیر منقول اصطلاح گسترده تری است و شامل خود زمین و هرگونه ساختمان و سایر پیشرفت های مرتبط با زمین می شود. همچنین شامل حقوق کاربری و بهره مندی از زمین و همچنین هرگونه پیشرفت آن می شود.

ممکن است اجاره‌ دهندگان و مالکان حق سکونت در زمین یا ساختمان‌ها را داشته باشند به عنوان یک ملک غیر منقول اما آن چیزها املاک و مستغلات محسوب نمی‌شوند.

دارایی غیر منقول شامل املاک و مستغلات است و مجموعه ای از حقوق را اضافه می کند . این دسته از حقوق یک شامل مباحث گسترده است که برای سازماندهی حقوق مالکیت استفاده می شود، زیرا آنها به املاک و مستغلات مربوط می شوند. به طور خلاصه، به صاحبان املاک این امکان را می دهد که از اموال خود به نحوی که می خواهند استفاده کنند.

تفاوت بین املاک و مستغلات و اموال غیر منقول

قوانین و حقوق مربوط به اموال غیر منقول

 • حق تصرف، حق تصرف در ملک است.
 • حق کنترل، حق تعیین منافع و استفاده برای دیگران است.
 • حق برخورداری، حق استفاده از ملک، بدون دخالت خارجی است.
 • حق محرومیت، حق امتناع از منافع یا استفاده دیگران از دارایی است.
 • حق تصرف، حق تعیین چگونگی و چگونگی فروخته شدن یا اعطای مال به طرف دیگر است.

برخی استثناها و محدودیت های پیچیده دیگر نیز وجود دارد که با گذراندن دوره آموزشی مشاور املاک در آموزشگاه مشاور املاک ابراهیمی می توانید بر آنها مسلط شوید‌.

 تفاوت املاک و مستغلات با اموال غیر منقول چیست؟

به طور کلی، تفاوت بین املاک و مستغلات و اموال غیر منقول به گنجاندن مجموعه حقوقی خلاصه می شود. اموال غیرمنقول هم از اشیاء فیزیکی و هم از حقوق عرفی تشکیل شده است در حالی که املاک فقط از اشیاء فیزیکی تشکیل شده است.

اموال غیرمنقول صرفاً یک قطعه زمین به اضافه هر گونه پیشرفت طبیعی یا مصنوعی ساخته دست بشر است که پیوست یا اضافه شده است. پیوست های طبیعی بخشی از زمین هستند و شامل درختان، آب، ذخایر معدنی ارزشمند و نفت می شوند. پیشرفت های مصنوعی شامل ساختمان ها، پیاده روها و نرده ها می شود. املاک و مستغلات را می توان به دو دسته کلی مسکونی و تجاری تقسیم کرد.

اموال غیر منقول

انتقال املاک و مستغلات چگونه انجام می شود؟

اموال شخصی و اموال غیرمنقول هر دو قابل انتقال است. اکثر کشور ها قانون های مربوط به کلاهبرداری را دارند که در پی آن هستند که حتما تمام فروش های مربوط به اموال غیرمنقول به صورت کتبی را کاهش دهند.

از آنجایی که اموال غیر منقول را نمی توان از نظر فیزیکی از یک مالک به مالک دیگر «انتقال» داد، انتقال باید به صورت نمادین انجام شود تا از نظر قانونی قابل تشخیص باشد. این معمولاً از طریق مبادله سند مالکیت به زمین انجام می شود. انتقال سند کتبی باید در اداره ثبت شهرستان قید شود تا سابقه تغییر مالکیت وجود داشته باشد. این مراحل باید توسط یک مشاور املاک دوره دیده و کاملا مسلط به قوانین این حوزه انجام شود.

اموال غیر منقول به روش های مختلفی قابل انتقال است، از جمله:

 • باخرید و فروش
 • به عنوان هدیه از یک شخص به دیگری
 • انتقال از طریق سند وصیت نامه

مالکیت خصوصی در مقابل مالکیت عمومی چیست؟

مالکیت خصوصی معمولاً به اموال غیر منقولی اطلاق می شود که در مالکیت یک فرد یا گروهی از افراد است. در مقابل، اموال عمومی به اموال غیر منقولی اطلاق می شود که در مالکیت دولت است. قوانین مختلفی وجود دارد که بر حقوق مالکان خصوصی در رابطه با اموال عمومی حاکم است. به عنوان مثال، اگر دولت نیاز به تبدیل مالکیت خصوصی به دارایی عمومی داشته باشد، باید اخطار و همچنین غرامت به طرفین را اعمال کند.

مشاور املاک

آشنایی با انواع اموال غیر منقول

 • انواع املاک کشاورزی

ملک کشاورزی نوعی دیگر از زمین می باشد که عمدتاً مختص امور کشاورزی، تولید محصولات کشاورزی و پرورش دام می باشد.

 • مزرعه

زمین همراه با تولید محصولات و پرورش دام های چرا مانند گاو، گوسفند و غیره

 • زمین با درختان ویژه تولید الوار

ملکی است که پوشیده از جنگلی است که برای مصنوعات چوبی مناسب است.

 • باغات

باغ ملکی است که دارای درختان میوه کاشته شده است، مانند سیب، پرتقال، انگور و غیره.

 • کاندومینیوم

کانکس از نظر مالکیت همان آپارتمان است. کاندومینیوم‌ ها بسیار شبیه ساختمان‌ های آپارتمانی هستند، زیرا دارای عناصر مشترکی هستند، مانند آسانسور، سیستم امنیتی، استخر، زمین تنیس و سایر امکانات.

 • تعاونی

تعاونی یک نوع منحصربه‌فرد از مالکیت خانه است، به این معنا که وقتی سرمایه‌گذار ملکی را خریداری می‌کند، سهامدار شرکتی می‌شوید که مالک ملک است.

آشنایی با انواع اموال غیر منقول

 • املاک مسکونی

املاک با کاربری تبدیل یا خواص تبدیلی ساختمان هایی هستند که به کاربری مسکونی تبدیل می شوند. به عبارت دیگر، ساختمان ها می توانند انبارها، مدارس، کلیساها و انواع دیگر ساختمان هایی باشند که به صورت ملک مسکونی بازسازی می شوند.

 • فضای اداری

فضاهای اداری ملکی است که دارای فضایی است که امکان انجام فعالیت تجاری را فراهم می کند. به عنوان مثال، اتاق های جلسه.

 • مراکز خرید

مراکز خریدی که عمدتاً با خرده فروشی سروکار دارند.

 • املاک چند منظوره

دارایی با کاربری مختلط به عنوان مثال کاربری تجاری و مسکونی در یک ملک مشمول اموال غیر منقول است.

 • اموال با کاربری خاص

مانند مکان مذهبی، مدارس، کتاب خانه‌ ساختمان‌ دولتی، گورستان‌ و پارک‌

آشنایی بیشتر با املاک و مستغلات

افرادی که تمایل به فعالیت در صنعت املاک و مستغلات را دارند می توانند پس از گذراندن دوره ی مقدماتی املاک (vip) یا دوره آموزشی مشاور املاک مبتدی وارد دوره های آموزش های تخصصی و همچنین دوره ی پیشرفته‌ی املاک (دوره پریمیر) یا دوره آموزش مشاور املاک حرفه ای در آموزشگاه مشاور املاک ابراهیمی شده و با بیشترین بازدهی وارد صنعت املاک شوند. در این دوره های آموزشی شما از صفر تا صد نکات مربوطه را دریافت خواهید نمود.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.5/5 - (6 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=14207

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *