مشاوره رایگان  88484070
ورود | ثبت نام

املاک چیست و چگونه کار می کند؟

املاک و مست
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
5/5 - (8 امتیاز)

اگر به فعالیت در زمینه مشاور املاک علاقه داشته باشید یا جزو فعالین این صنف باشید، حتما بارها با عباراتی مثل املاک، املاک و مستغلات، ملک معمور و… برخورده اید. این اصطلاحات بسیار شبیه به هم هستند و ممکن است در نگاه اول برای مخاطب گیج کننده به نظر برسند. در این مقاله سعی شده تا با توضیح این اصطلاحات و نحوه کار مشاور املاک به این سوال پاسخ داده شود که اصلا املاک چیست و چگونه کار می کند؟

املاک چیست؟

املاک عبارت است از زمین به همراه هرگونه معمور دائمی متصل به زمین اعم از طبیعی یا ساخت بشر؛ شامل آب، درختان، مواد معدنی، ساختمان ها، خانه ها، حصارها و پل ها. املاک و مستغلات نوعی از املاک است. این دسته، با اموال شخصی تفاوت هایی دارد. وسایل و مواردی که متحرک هستند مثل وسایل نقلیه، قایق ها، جواهرات، مبلمان و … جزو اموال شخصی دسته بندی می شوند.

املاک زیرمجموعه ای از “املاک و مستغلات” است که شامل زمین و هر چیزی است که به طور دائمی به آن متصل است، چه طبیعی و چه ساخته دست بشر.

املاک چیست؟

پنج نوع اصلی املاک وجود دارد:

 • مسکونی
 • تجاری
 • صنعتی
 • زمین خام
 • کاربری ویژه

شما می توانید مستقیماً با خرید یک خانه، اجاره ملک یا سایر ملک ها، یا به طور غیر مستقیم از طریق یک سرمایه گذاری در املاک و مستغلات (REIT) در تجارت املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنید.

درک املاک و مستغلات

اکثر افراد معمولا از اصطلاحات زمین و املاک به جای یکدیگر استفاده میکنند، اما برخی تفاوت های کوچک بین آن ها وجود دارد.

 • زمین یا ملک به سطح زمین تا مرکز زمین و به سمت بالا به فضای هوایی بالای آن، شامل درختان، مواد معدنی و آب اشاره دارد.
 • املاک، در واقع همان زمین است که ساختنی های دست بشر روی آن قرار دارند. این ساختنی و افزودنی ها باید دائمی باشند. مثل خانه یا سایر ساختمان ها.
 • ملک شخصی که یکی از دو طبقه بندی اصلی اموال محسوب می شود شامل منافع، مزایا و حقوق ذاتی مالکیت املاک است.
 • به طور کلی، املاک شامل سطح فیزیکی زمین، آنچه در بالا و پایین آن است، آنچه به طور دائمی به آن ملحق شده است، به علاوه تمام حقوق مالکیت، از جمله حق تملک، فروش، اجاره و بهره مندی از زمین می باشد.

املاک و مستغلات معمولا بسیار با املاک شخصی اشتباه گرفته می شوند. ویژگی اصلی اموال شخصی این است که متحرک هستند. شامل وسایل نقلیه، قایق، مبلمان، لباس و تلفن های هوشمند.

مهم ترین ویژگی های اقتصادی زمین

ویژگی های فیزیکی املاک و مستغلات

زمین دارای سه ویژگی فیزیکی است که آن را از سایر دارایی های موجود در اقتصاد متمایز می کند:

1.  بی حرکتی: موقعیت جغرافیایی هر قطعه در زمین ثابت و غیر قابل تغییر است. این بی حرکتی از مهم ترین عوامل متمایز کننده زمین به شمار می آید.

2.  شکست ناپذیری: زمین بادوام و نابود نشدنی (دائمی) است.

3.  منحصر به فرد بودن: هیچ دو قطعه زمین نمی تواند دقیقاً یکسان باشد.

ویژگی های اقتصادی املاک و مستغلات

زمین همچنین دارای برخی ویژگی های اقتصادی متمایز است که بر ارزش آن به عنوان سرمایه گذاری تأثیر می گذارد:

 • کمیابی: زمین به طور صرف کمیاب نیست اما نوع ثبوت در اراضی سبب یکتا شدن آن می گردد.
 • عمران: هرگونه افزوده یا تغییر در زمین یا ساختمان که بر ارزش ملک تأثیر می گذارد، معمور نامیده می شود. بهسازی های خصوصی (مانند خانه ها و حصارها) به عنوان عمران کردن زمین شناخته می شوند. بهبودهای عمومی (مانند پیاده روها و سیستم فاضلاب) را معمورهای زمین می نامند.
 • ماندگاری سرمایه گذاری: پس از عمران زمین، کل سرمایه و نیروی کار مورد استفاده برای ایجاد معمور نشان دهنده یک سرمایه گذاری ثابت قابل ملاحظه است. اگرچه ساختمان را می توان با خاک یکسان کرد، اما معمورهایی مانند زهکشی، برق، آب و فاضلاب دائمی است زیرا نمی توان آن ها را از نظر اقتصادی حذف یا جایگزین کرد.
 • مکان یا منطقه ترجیحی: مکان ترجیحی به انتخاب ها و سلیقه افراد در مورد یک منطقه خاص، بر اساس عواملی مانند راحتی، شهرت و سابقه اشاره دارد. موقعیت مکانی یکی از مهم ترین ویژگی های اقتصادی زمین است که بر قیمت آن اثرگذاری مستقیم دارد.

انواع املاک

انواع املاک

پنج نوع اصلی از املاک وجود دارد:

1.  املاک مسکونی: هر ملکی که برای مصارف مسکونی استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به خانه های تک خانواده، آپارتمان ها، تعاونی ها، دوبلکس، خانه های شهرکی و اقامتگاه های چند خانواده با کمتر از پنج واحد مجزا اشاره کرد.

2.  املاک تجاری: هر ملکی که منحصراً برای اهداف تجاری استفاده می شود را می گویند؛ مانند مجتمع های آپارتمانی، پمپ بنزین ها، فروشگاه های مواد غذایی، بیمارستان ها، هتل ها، ادارات، امکانات پارکینگ، رستوران ها، مراکز خرید، فروشگاه ها و سالن های سینما یا تئاتر.

3.  املاک صنعتی: هر دارایی که برای تولید، توزیع، ذخیره سازی و تحقیق و توسعه استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به کارخانه ها، نیروگاه ها و انبارها اشاره کرد.

4.  زمین: شامل املاک توسعه نیافته، زمین خالی و زمین کشاورزی است. مثل مزارع و باغات.

5.  اهداف ویژه: املاک مورد استفاده عموم مردم مانند قبرستان ها، ساختمان های دولتی، کتابخانه ها، پارک ها، عبادتگاه ها و مدارس.

صنعت املاک چگونه کار می کند؟

با وجود بزرگی و پیچیدگی بازار املاک، بسیاری از مردم تصور می کنند که این صنعت صرفاً از دلالان و فروشندگان تشکیل شده است. با این حال در واقع میلیون ها نفر از طریق فعالیت در صنعت املاک و مستغلات، نه تنها در فروش، بلکه در ارزیابی، مدیریت اموال، تأمین مالی، ساخت، توسعه، مشاوره، آموزش و چندین زمینه دیگر امرار معاش می کنند.

شروع فعالیت در صنعت املاک

همچنین بسیاری از متخصصان و مشاغل از جمله حسابداران، معماران، بانک ها و بیمه ها، بنگاه های مشاور املاک، نقشه برداران و وکلا به صنعت املاک وابسته اند.

به عنوان مثال، املاک و مستغلات محرک مهمی برای رشد اقتصادی در ایالات متحده است. در واقع، تعداد پروژه های جدید ساخت و ساز مسکونی در هر ماه که توسط اداره سرشماری ایالات متحده منتشر می شود، یک شاخص اقتصادی کلیدی به شمار می آید.

سرمایه گذاران و تحلیلگران این آمار را به دقت زیر نظر دارند؛ زیرا اعداد و ارقام می توانند حس کلی جهت گیری اقتصادی را ارائه دهند. علاوه بر این، انواع مسکن جدید می تواند سرنخ هایی در مورد چگونگی توسعه اقتصاد ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر آمار نشان دهنده تعداد کمتر خانواده های تک نفره و تعداد بالای خانواده های چند خانواده باشد، می تواند نشان دهنده کمبود قریب الوقوع عرضه برای خانه های یک خانواده باشد که می تواند قیمت مسکن را افزایش دهد.

آکادمی آموزشی ابراهیمی، بهترین های صنعت املاک و مستغلات را گرد هم آورده است تا بتوانید از تجربه های ایشان بهره بگیرید. با آموختن زیر و بم های بازار از زبان متخصصان این حوزه، می توانید بهتر چگونگی کارکرد این صنعت را درک کنید و بدین ترتیب، با آمادگی بیشتری با مشکلات رو در رو شوید. پس اگر به شروع فعالیت در صنعت املاک علاقه مندید، شرکت در کلاس های آموزشی آکادمی ابراهیمی را فراموش نکنید.

املاک و مستغلات

نحوه سرمایه گذاری در املاک

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در املاک وجود دارد. برخی از رایج ترین روش های سرمایه گذاری مستقیم عبارتند از:

 • مالکیت خانه
 • خواص اجاره ای
 • عوض کردن خانه

با خرید ملک فیزیکی، دو گزینه برای کسب درآمد در اختیار شما خواهد بود. یکی از طریق اجاره دادن ملک و دیگری با افزایش ارزش آن. ارزش و سوددهی تجارت املاک و مستغلات تا حد زیادی به موقعیت آن وابسته است. موقعیت می تواند تاثیرات فراوانی بر ارزش ملک شما داشته باشد؛ مثلا در صورت وجود آمار بالای جنایت یا وجود ویژگی های مثبتی مثل نرخ بالای اشتغال، خدمات شهری، امکانات حمل و نقل، نزدیکی به مراکز درمانی و… می توانند ارزش ملک شما را پایین یا بالا ببرند.

همچنین می توانید به طور غیر مستقیم در املاک سرمایه گذاری کنید. یکی از رایج ترین روش ها برای انجام این کار، اعتماد سرمایه گذاری در املاک (REIT) است. این نوع سرمایه گذاری با واسطه شرکت هایی انجام می شود که دارای مجموعه ای از املاک تولید کننده درآمد هستند. چندین نوع REIT از جمله حقوق صاحبان سهام، وام مسکن و REIT های ترکیبی وجود دارد. REIT ها بر اساس نحوه خرید و فروش سهام آنها طبقه بندی می شوند.

این مقاله برایتان مفید بود؟
5/5 - (8 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=12562

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من