هزینه های فروش ملک بر عهده چه کسی است؟

هزینه های فروش ملک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.6/5 - (9 امتیاز)

زمانی که ملک یا آپارتمان خود را به فروش می رسانید، مقوله اصلی که باید به آن پرداخت شود، نقل و انتقال سند ملک است. هزینه های فروش ملک و انتقال سند با استفاده از فرمول های ثابت و مشخص شده که در مصوبه سازمان ثبت اسناد کشور درج شده است، محاسبه شده و در دفتر ثبت اسناد رسمی دریافت می شود.

اگر می خواهید با میزان هزینه های فروش ملک و نحوه محاسبه آن برای نقل و انتقال سند ملک آشنا شوید، باید از ساز و کار قانونی آن مطلع بوده و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. به همین منظور در این مقاله به هزینه های فروش ملک که می بایست خریدار یا فروشنده پرداخت نماید تا مراحل قانونی نقل و انتقال سند به درستی انجام شود خواهیم پرداخت. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

هزینه های فروش ملک و نقل و انتقال سند چگونه است؟

برخی از سایت های ایرانی وجود دارد که می توانید هزینه های فروش ملک را با استفاده از آن به صورت اینترنتی محاسبه نمایید اما قبل از محاسبه اینترنتی هزینه های فروش ملک، بهتر است با مراحل نقل و انتقال سند آشنایی داشته باشید تا بتوانید هزینه ها را به درستی درک و مدیریت نمایید. در نتیجه با این کار، هیچ شخصی نمی تواند از شما بابت خرید یا فروش ملک، هزینه اضافی دریافت نماید و یا به اصطلاح سر شما را کلاه بگذارد.

مالیات نقل و انتقال املاک

معمولا پس از انتخاب و تصمیم گیری ملک مورد نظر، اولین مرحله، به توافق رسیدن خریدار و فروشنده و تعیین مبلغ مورد معامله است. پس از توافق، بایستی یک قولنامه یا مبایعه نامه بین طرفین معامله تنظیم شود. به طور معمول این کار در بنگاه های معاملات املاک و مستغلات توسط یک مشاور املاک با تجربه انجام می گیرد.

مشاوران املاک و مستغلات متخصص، در هنگام تنظیم و ثبت مبایعه نامه، نحوه پرداخت هزینه های فروش ملک و انتقال سند را همراه با جزئیات درج می کنند تا طرفین معامله در ادامه روند خرید و فروش ملک، دچار مشکلات ناشی از عدم پرداخت به موقع وجه و سهل انگاری نشوند.

تمام قرارداد های معاملات املاک و مستغلات باید در سیستم جامع ثبت املاک کشور ثبت شوند تا از اعتبار قانونی برخوردار شوند؛ بنابراین الزامی است که مبایعه نامه توسط مشاوران املاک و مستغلات متخصص در سیستم ثبت شود و کد رهگیری املاک برای معامله خود دریافت شود.

ثبت قولنامه در سامانه و دریافت کد رهگیری، جزو هزینه های فروش ملک می باشد که باید پرداخت شود. این کار نشان دهنده آن است که فروشنده نمی تواند یک ملک را به طور همزمان به دو خریدار و جداگانه بفروشد. در نتیجه ارزش هزینه پرداختی را داشته و از بروز مشکلات فراوان و کلاهبرداری های ملکی جلوگیری می شود.

پس از دریافت کد رهگیری، فروشنده باید جهت نقل و انتقال سند ملک به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نماید و با تکمیل مدارک مورد نیاز، با حضور طرفین قرارداد، سند ملک به نام خریدار صادر شود. می توان اذعان داشت که مهم ترین و بزرگترین هزینه های فروش ملک در این مرحله پرداخت می شود که در ادامه به طور مفصل به آنها اشاره خواهیم نمود.

مالیات بر درآمد املاک

مراحلی را که در هنگام انتقال سند ملک ذکر شده است، هر کدام هزینه های فروش ملک را در بر دارد. این هزینه ها در هر مرحله و به طور جداگانه پرداخت می شود؛ اما اینکه پرداخت هزینه های فروش ملک به عهده چه کسی است، باید گفت که این هزینه ها طبق توافق خریدار و فروشنده در نظر گرفته می شود.

معمولا برخی از هزینه ها به طور اختصاصی توسط فروشنده پرداخت می گردد و برخی دیگر به طور مساوی از دو طرف معامله دریافت می شود که در هر مرحله به آن اشاره خواهیم نمود. هزینه های فروش ملک در مراحل مختلف، شامل موارد زیر است:

هزینه دریافت کد رهگیری و مشاور املاک

هزینه های فروش ملک طبق تعرفه مصوب شده در اتحادیه مشاوران املاک، شامل 5 درصد ارزش ملک است که به عنوان حق کمیسیون مشاوران املاک و مستغلات متخصص محاسبه می گردد. دریافت این حق کمیسیون به طور برابر بین خریدار و فروشنده نصف شده و از هر یک 2.5 درصد دریافت می گردد.

شما می توانید این هزینه را در سایت های محاسبه آنلاین هزینه های فروش ملک حساب کرده تا از پرداخت وجه اضافه به بنگاه های معاملات املاک و مستغلات جهت ثبت و تنظیم مبایعه نامه ممانعت به عمل آورید. همچنین هزینه ثبت قرارداد در سامانه املاک دارای تعرفه ثابت است که می توانید برای اطلاع یافتن از آن، به سایت مربوطه مراجعه نماید.

معمولا هزینه ثبت معقول و بسیار کم است و از پرداخت مالیات معاف است. در نتیجه هزینه صدور کد رهگیری مبایعه نامه عموما به عهده مشاور املاک است. به عنوان مثال طبق آخرین به روز رسانی سیستم جامع ثبت املاک کشور، میزان هزینه صدور کد رهگیری برای خرید و فروش ملک، مبلغ 10 هزار تومان بدون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

مشاور املاک با تجربه

هزینه مفاصا حساب و شهرداری

قبل از انتقال سند قطعی، لازم است تا فروشنده به شهرداری مراجعه نموده و گواهی های لازم را دریافت نماید. به همین منظور، باید استعلام خلافی ساختمان، گواهی پایان کار و عوارض را از شهرداری دریافت نماید. اگر ملک مورد نظر دارای خلافی، عوارض و هزینه های مربوطه باشد تا زمانی که فروشنده آنها را تسویه نکند، مفاصا حساب صادر نمی شود.

در نتیجه فروشنده موظف است تمامی هزینه های مربوط به شهرداری از جمله هزینه های خلافی ساختمان، نوساز، عوارض شهرداری، دفع زباله و پسماند و همچنین کمک هزینه به آموزش و پرورش را پرداخت نماید. با پرداخت هزینه های فوق، گواهی پایان کار و مفاصا حساب پس از طی مراحل اداری و قانونی صادر می شود.

هزینه های مربوط به مالیات و دارایی

یکی از عمده ترین هزینه های فروش ملک، هزینه مربوط به مالیات و دارایی می باشد. برای نقل و انتقال ملک، فروشنده باید به اداره دارایی مراجعه نموده و مالیات آن را پرداخت نماید که این هزینه برابر با 4 درصد ارزش ملک است.

معمولا با شنیدن این قیمت، فروشنده ها از فروش ملک خود منصرف می شوند. چرا که متحمل پرداخت هزینه بسیار بالایی می شوند؛ اما باید گفت که ارزشی که اداره دارایی بر روی ملک می گذارد، با قیمت واقعی ملک بسیار متفاوت بوده کمتر است.

علاوه بر این، اگر ملک در اجاره مستاجر قرار داشته باشد، باید مالیات بر اجاره نیز پرداخت شود. با مراجعه فروشنده ملک به اداره دارایی و پرداخت هزینه مربوطه، مفاصا حساب صادر شده و با تکمیل مدارک، خریدار و فروشنده می توانند برای نقل و انتقال سند به دفر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایند.

هزینه های مربوط به دفترخانه

پس از طی کردن تمام مراحل نقل و انتقال سند ملک و تکمیل مدارک مورد نیاز، فروشنده به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نموده و با تسلیم مدارک، درخواست انتقال سند ملک را دارد. کارکنان دارای صلاحیت و مجوز، پس از گرفتن استعلامات مربوطه و اطمینان از صحت داشتن مدارک موجود، زمانی را برای حضور طرفین معامله جهت انتقال سند قطعی اختصاص می دهند.

خریدار و فروشنده باید در زمان تعیین شده در دفترخانه حضور داشته و جهت امضای برگه های نقل و انتقال و سند اقدام نمایند. هزینه های دفترخانه که به دو بخش حق التحریریه و حق الثبت تقسیم می شود، در صورتی که در قولنامه توافقی در این موضوع نشده باشد، این هزینه نصف شده و به صورت مساوی از دو طرف معامله دریافت می گردد.

هزینه حق التحریریه نسبت به ارزش ملک و فرمول های پیچیده دیگر محاسبه می گردد و به طور عمده این هزینه دریافتی بین 200 هزار تومان الی 2 میلیون تومان خواهد بود. شما می توانید با استفاده از سایت های آنلاین محاسبه هزینه های فروش ملک، هزینه دفترخانه را محاسبه نمایید.

نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال سند ملک

درآمد حاصل از مالیات در هر کشوری، بخش بزرگی از درآمد دولت است. به همین دلیل سران کشور ها با صدور قوانین مالیاتی، به وصول مالیات شهروندان می پردازند. در این میان، مالیات بر درآمد املاک یکی از مهم ترین موضوع ها است.

در تمام کشور های جهان موضوع مالیات بر درآمد املاک یک موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است که دولت مردان نگاه ویژه ای به آن دارند. کشور ایران نیز از این موضوع مستثنی نبوده و برای صنف ساختمان و املاک نیز مانند سایر صنوف، قوانین مالیاتی تصویب کرده است.

معاملات املاک و مستغلات

مالیات بر درآمد املاک به صورت های گوناگونی چون مالیات بر اجاره ملک، مالیات بر املاک و مستغلات خالی و مالیات بر نقل و انتقال ملک به شما تعلق می گیرد که ملزم به پرداخت آن هستید؛ بنابراین یکی از چالش های هزینه های فروش ملک، پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک می باشد. در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

مالیات بر اجاره املاک و مستغلات

منظور از مالیات بر اجاره ملک، مالیاتی است که از درآمد حاصله اشخاص حقیقی یا حقوقی بابت اجاره ملک خود، محاسبه می شود و تعلق می گیرد. این درآمد مشمول املاکی، طبق ماده 53 قانون مالیات ها، برابر است با میزان کل مال الاجاره پس از کاهش مبلغ 25 درصد از آن بابت هزینه های ساختمانی، استهلاک ملک و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره که موجر ملزم به پرداخت آن است.

مالیات بر املاک و مستغلات خالی

مالیات املاک و مستغلات خالی یکی دیگر از قوانین مالیاتی است که وضع شده است. طبق این قانون، مالیات املاک و مستغلات خالی به این گونه محاسبه می گردد که:

  • اگر ملک مسکونی در شهر های پرجمعیت با بیش از یکصد هزار نفر جمعیت طبق آمار ستاد ملی املاک و اسکان کشور داشته باشد، به عنوان ملک خالی شناخته شود، از سال دوم مشمول یک دوم مالیات بر اجاره خواهد بود.
  • اگر خالی بودن ملک تا سال سوم ادامه داشته باشد، شامل کل مالیات بر اجاره خواهد شد.
  • اگر چهار سال یا بیشتر، خالی بودن ملک تداوم داشته باشد، مالیات مربوطه معادل یک و نیم برابر مالیات اجاره خواهد بود.

هزینه های فروش ملک

مالیات نقل و انتقال املاک

مالیات حاصل از فروش املاک و مستغلات با توجه به ارزش معاملاتی املاک محاسبه می گردد که با توجه به میزان ارزش معاملاتی ملک مورد نظر، به نرخ 5 درصد آن، مشمول مالیات نقل و انتقال ملک خواهد شد. مبنای کار ارزش گذاری املاک، با توجه به تقویم ارزش گذاری ملک صورت می گیرد.

عوامل و پارامتر های مختلفی وجود دارد که ارزش گذاری ملک را نسبت به سایر املاک دیگر متمایز می کند که در نتیجه در تقویم مالیات نقل و انتقال املاک بسیار تاثیر گذار است. از جمله این عوامل می توان به مساحت عرصه و بنا، سال ساخت یا قدمت بنا، نوع اسکلت ساختمان، تجهیزات و تاسیسات به کار رفته در ساختمان، نوع استفاده و کاربری از ساختمان، نوع مالکیت بنا و منطقه و محل قرار گیری ملک اشاره نمود.

مالیات حاصل از فروش املاک و مستغلات که جزو هزینه های خرید و فروش ملک بوده و وظیفه فروشنده است تا آن را پرداخت نماید، بر اساس میزان درآمدی که از فروش ملک به دست می آید، محاسبه می گردد. سایت های بسیاری وجود دارد که این مالیات را به طور دقیق و به صورت آنلاین بر اساس پارامتر های گفته شده محاسبه می کنند تا شما به خوبی از این موضوع آگاه شوید و شوکه نشوید.

همچنین مالیات نقل و انتقال املاک، خود به صورت های مختلف تقسیم می شود که شامل موارد زیر است.

  • مالیات فروش املاک
  • مالیات انتقال حق واگذاری (سرقفلی)
  • مالیات ساخت و ساز املاک (نوسازی)
  • مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه

یک مشاور املاک تازه کار، باید به خوبی از هزینه های فروش ملک اطلاع داشته باشد تا بتواند به یک مشاور املاک با تجربه تبدیل شود و اعتماد مشتریان را به خود جلب نماید. به همین منظور به شما توصیه می شود تا در دوره های آموزشی پیشرفته مشاور املاک ابراهیمی شرکت کنید تا علاوه بر افزایش دانش و آگاهی، بتوانید مشتریان خود را افزایش داده و قرارداد های بسیاری ثبت نمایید تا درآمد خود را افزایش دهید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.6/5 - (9 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=11510

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *