چرا سرمایه گذاری در املاک و مستغلات خطرناک است؟

خطرات سرمایه گذاری در املاک
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی email
4.2/5 - (5 امتیاز)

خطرات سرمایه گذاری در املاک اغلب یکی از موارد نگران کننده برای افراد است‌. املاک و مستغلات به طور معمول یک سرمایه گذاری مناسب و پرسود در نظر گرفته می شود و سرمایه گذاران باهوش می توانند از درآمد بالا و بازده عالی آن بهره مند شوند. با این حال، درست مانند سایر انواع سرمایه گذاری، نکات منفی سرمایه گذاری در املاک نیز قابل چشم پوشی نیست.

چرا سرمایه گذاری در املاک و مستغلات خطرناک است؟

سرمایه گذاری در املاک می تواند سودآور باشد، اما درک معایب سرمایه گذاری در املاک و مستغلات نیز مهم است. در این مقاله به برخی از دلایل سرمایه گذاری نکردن در املاک اشاره کرده و در نهایت راه های رفع خطرات و ریسک ها را برای شما شرح داده ایم.

1.  غیرقابل پیش بینی بودن بازار املاک

از خطرات سرمایه گذاری در املاک، قابل پیشبینی نبودن آن است. در گذشته بسیاری از سرمایه گذاران بر این باور بودند که بازار املاک و مستغلات فقط می تواند در یک جهت حرکت کند، سودآوری و صعود قیمت. فرض اصلی این بود که اگر امروز ملکی را خریداری کردید، بعداً می توانید آن را به قیمت بسیار بیشتری بفروشید.

 

بازار املاک

در حالی که ارزش املاک و مستغلات در طول زمان افزایش می یابد، بازار املاک غیرقابل پیش بینی است و سرمایه شما ممکن است کاهش یابد. عرضه و تقاضا، اقتصاد، جمعیت، نرخ بهره، سیاست ‌های دولت و رویدادهای پیش‌بینی نشده همگی در روند املاک و مستغلات، از جمله قیمت ‌ها و نرخ اجاره، نقش دارند.

راه حل پیشگیری از این مشکل این است که شما می توانید با تحقیق و بررسی دقیق و نظارت بر دارایی های املاک خود، خطر گرفتار شدن در این خطرات را کاهش دهید. املاک و مستغلات یک بازار پویا است و نباید پس از سرمایه گذاری آن را فراموش کنید. شما باید بر سرمایه گذاری های خود نظارت داشته باشید و استراتژی هایتان را در صورت نیاز تغییر دهید.

2.  انتخاب مکان بد

هنگام خرید ملک برای سرمایه گذاری، برای کاهش دادن خطرات سرمایه گذاری در املاک، مکان مناسب ملک باید همیشه اولین اولویت شما باشد. شما نمی ‌توانید خانه‌ ای را به محله‌ ای مطلوب‌ تر منتقل کنید و همچنین نمی ‌توانید یک ساختمان را از یک مرکز خرید متروکه خارج کنید.

مکان مناسب در نهایت عواملی را ایجاد می کند که سبب کسب سود بالاتر می شود. به طور کلی بهترین مکان جایی است که بیشترین بازده را برای سرمایه شما داشته باشد؛ بنابراین برای یافتن بهترین مکان ها باید کمی تحقیق کنید.

نکات منفی سرمایه گذاری در املاک

3.  جریان نقدی منفی

یکی دیگر از خطرات سرمایه گذاری در املاک جریان نقدی منفی است. جریان نقدی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات پولی است که پس از پرداخت تمام هزینه ها، مالیات ها و پرداخت های وام مسکن باقی می ماند. جریان نقدی منفی زمانی اتفاق می‌افتد که پولی که کسب می کنید کمتر از پولی باشد که خرج کرده اید و این بدان معنی است که شما در حال از دست دادن پول و ضرر هستید.

بهترین راه برای کاهش ریسک جریان نقدی منفی این است که حساب های خود را قبل از انجام کارها بررسی و محاسبه کنید. برای محاسبه دقیق (و واقع بینانه) درآمد و هزینه های پیش بینی شده خود وقت بگذارید و سعی کنید مطمئن شوید که ملک خریداری شده در مکان خوبی است.

4.  خالی ماندن ملک و نبود مستاجر

فرقی نمی‌ کند صاحب یک خانه ویلایی باشید یا یک ساختمان چند طبقه، باید آن واحدها را با مستاجر پر کنید تا درآمد اجاره ‌ای ایجاد کنید. متاسفانه، همیشه مشکل نبود مستاجر و خالی ماندن ملک از خطرات سرمایه گذاری در املاک بوده و هست. اگر برای پرداخت وام مسکن، بیمه، مالیات و امثال آن روی درآمد اجاره ای حساب کرده اید، مشکلاتی مانند خال ماندن ملک و نبود مستاجر دردسر ساز است.

دلایل سرمایه گذاری نکردن در املاک

راه اصلی برای جلوگیری از ریسک اجاره نرفتن ملک، خرید خانه و سرمایه گذاری در شرایط و محیط پرطرفدار است؛ یعنی خرید ملک در یک مکان خوب. همچنین می‌توانید این مشکل را به روش های زیر حل کنید:

  • اجاره خود را در محدوده بازار و منطقه قیمت گذاری کنید
  • املاک خود را بازاریابی و تبلیغ کنید و توجه داشته باشید که مستأجر مورد نظر شما اغلب در کجا به دنبال اطلاعات ملک ها هست (به عنوان مثال، در روش های سنتی توسط بروشور و روش های نوین توسط تبلیغات آنلاین)
  • به محض اینکه یکی از مستاجران فعلی اطلاع داد که در حال ترک خانه است، جستجوی مستاجران جدید را آغاز کنید
  • مطمئن شوید که ملک شما تمیز و مرتب است و به خوبی نگهداری می شود
  • ملک خود را به چند مشاور املاک شناخته شده بسپارید

5.  روبه رو شدن با مستاجرین مشکل دار

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند خالی نماندن ملک، اغلب افراد همواره به دنبال مستاجر هستند و بیشتر آن ها را می پذیرند‌؛ اما این می تواند سبب نوع دیگری از خطرات سرمایه گذاری در املاک شود: مستاجران مشکل دار. یک مستاجر بد ممکن است بیشتر از این که ملک خالی باشد برای شما ضرر مالی ایجاد کند.

معایب سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

از جمله مشکلاتی که مستاجرین بد ایجاد می کنند عبارتند از:

  • به موقع پرداخت نکردن یا اصلاً پرداخت نکردن اجاره (که می تواند منجر به یک فرآیند طولانی، پرهزینه و آزاردهنده شود)
  • آسیب رساندن به ملک و ایجاد هزینه بیشتر برای تعمیر آن ها
  • آوردن تعداد زیادی مهمان یا هم خانه به ملک

در حالی که از بین بردن ریسک های داشتن یک مستاجر مشکل دار غیرممکن است، می توانید با اجرای یک فرآیند، یک مستاجر خوب برای ملک خود پیدا کنید. برای این منظور، مطمئن شوید که یک بررسی از مدارک اعتباری و سوابق هر متقاضی انجام دهید. همچنین، با مالکان خانه های قبلی هر متقاضی تماس بگیرید تا مشکلاتی مانند تأخیر در پرداخت‌ها و آسیب رساندن به ملک را متوجه شوید‌.

همچنین توصیه می شود که سابقه کار مستاجر را بررسی کنید. مطمئن شوید که آنها حقوق ثابتی دارند که بتوانند هزینه های اجاره را پرداخت کنند. بدین ترتیب تا حد ممکن می توانید خطرات سرمایه گذاری در املاک را کم کنید.

خطرات سرمایه گذاری در املاک

چگونه خطرات سرمایه گذاری در املاک را به حداقل برسانیم؟

خطرات سرمایه گذاری در زمینه املاک و مستغلات نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورها مانند ترکیه و یا کشورهای اروپایی نیز وجود دارد. آگاهی از این مشکلات و روش های جلوگیری از آن ها می تواند یک سرمایه گذاری موفق را برای شما به ارمغان بیاورد.

روش های گفته در بالا، راه حل های موثری هستند که می توانید برای مقابله با خطرات سرمایه گذاری در املاک و مستغلات انجام دهید‌. همچنین شرکت در دوره های آموزشی آموزشگاه املاک امید ابراهیمی نیز یک انتخاب عالی برای آشنایی با هر آنچه که نیاز دارید در حوزه املاک بدانید است.

این کلاس های آموزشی در تمامی سطوح مبتدی و حرفه ای برگزار می شود و برای تمامی علاقه مندان مناسب است. یکی از دوره های جذاب این آموزشگاه، بیزینس کوچینگ املاک است که برای هر مشاور املاک ضروری است. همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره در زمینه کلاس های آموزشی و دوره ها با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

این مقاله برایتان مفید بود؟
4.2/5 - (5 امتیاز)
این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Pinterest
Email
لینک کوتاه مقاله
https://amozeshamlak.com/?p=14005

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *