راه اندازی املاک

آموزش تصویری گرفتن کد رهگیری املاک

کد رهگیری

آیا می­دانید کد رهگیری املاک چیست؟ از سال 1387 دولت جمهوری اسلامی ایران برای به دست آوردن آمار دقیق و جامع در حوزه مسکن، ثبت تمام معاملات مسکن را به صورت هوشمند تغییر داد و از آن سال به بعد تمامی قراردادهای دست‌نویس بی‌اعتبار شدند! لذا از آن تاریخ، تمامی خریداران و فروشندگان موظف‌اند تا با ارائه مدارک به یک مشاور املاک، از طریق سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور مشخصات ملک خود را ثبت نمایند.

در این مقاله از سایت آموزش املاک قصد داریم تا شما را با نحوه گرفتن کد رهگیری آشنا سازیم.

همانطور که می­دانید نمونه‌های مختلفی برای کد رهگیری املاک وجود دارد که بر حسب نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند:

 • کد رهگیری برای املاک قولنامه‌ای
 • کد رهگیری برای املاک اجاره‌ای یا کد رهگیری اجاره‌نامه

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد رهگیری املاک

برای دریافت کد رهگیری املاک نیاز به یکسری مدارک دارید که در ذیل به آن­ها اشاره می­کنیم:

 • اصل مدارک هویتی خریدار و فروشنده (شامل کارت ملی هوشمند و شناسنامه، کارت اقامت برای اتباع و…)
 • اصل مدارک مالکیت (شامل سند، قولنامه، بنچاق، وکالت نامه و گواهی انحصار و…)
 • گرفتن تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر (از اداره پست منطقه)
 • الزام به حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همراه مدارک شناسایی)
 • برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (برای مبالغ بالا)
 • پرکردن فرم پیش­ نویس قرارداد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک و مهر مشاور املاک

نمونه کد رهگیری جعلی

پس از مطرح شدن کد رهگیری املاک از سوی دولت برای آمار دقیق‌تر، برخی از افراد با این تصور که کد رهگیری مالیات زیادی را به آن‌ها تحمیل می­کند، از دادن کد رهگیری اصلی خودداری می­ نمایند. همچنین گاها دیده شده است که برخی افراد سودجو به دادن کد رهگیری جعلی هم دست می‌زنند. لذا برای جلوگیری از این مسئله حتما صحت کد رهگیری دریافتی خود را بررسی نموده و از آن مطمئن شوید.

نحوه دریافت کد رهگیری املاک از طریق پیامک

جهت دریافت کد رهگیری از طریق پیام کوتاه، تنها کافی است کد ملی یکی از طرفین قرارداد و کد رهگیری قرارداد خود را با فرمِ «کدملی#کدرهگیری» به شماره 110203001 ارسال نمایید.

کد رهگیری املاک چند رقمی است؟

کد رهگیری املاک در سمت چپ برگه‌ چهارم مبایعه‌نامه آمده است. همچنین بهتر است بدانید که کد رهگیری  13 رقمی بوده و از طریق پیام کوتاه به فروشنده و خریدار ارسال می‌شود.

نحوه بازیابی کد رهگیری املاک چگونه است؟

در صورت فراموشی و یا گم کردن کد رهگیری ملک خود می‌توانید با مراجعه کردن به همان دفتر املاک یا دادن اطلاعات قرارداد به اتحادیه مشاورین، کد رهگیری خود را بازیابی نمایید.

دریافت کد رهگیری املاک در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور

شما می‌توانید با ارائه مدارک لازم برای کد رهگیری املاک به مشاور املاکتان، در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور مشخصات ملک خود را به راحتی ثبت نمایید. لازم به ذکر است که در سمت چپ برگه چهارم مبایعه‌ نامه‌های پرینتی، کد رهگیری قرارداد (املاک) درج شده است.

دریافت وام با کد رهگیری املاک

پس از افزایش بی‌رویه قیمت اجاره خانه در کشور، دولت به فکر تامین تسهیلاتی برای اجاره خانه در نظر گرفت. لذا بهتر است بدانید که عنصر مهم و پیش‌نیاز جهت دریافت وام اجاره خانه، کد رهگیری موجود در قولنامه ملک است که بدون داشتن آن دریافت وام امکان‌پذیر نیست.

چند نکته مهم در گرفتن کد رهگیری املاک

همانطور که پیش­تر نیز اشاره کردیم، دولت برای جلوگیری از کلاهبرداری و فروش چندباره یک ملک، ثبت معاملات در رایانه و ایجاد کد رهگیری و مهر دیجیتال را اجباری کرد. بر این اساس در سامانه ثبت املاک برای هر ملک یک کد رهگیری تعریف شده و در سراسر کشور این کد قابل پیگیری است.  از این رو، از نظر اتحادیه مشاوران املاک و شورای حل اختلاف، تنها معاملاتی معتبر هستند که حتماً در متن مبایعه­نامه کد رهگیری ذکر شده باشد.

 • قانون کد رهگیری املاک برای خریدار و فروشنده ملک

خریدار و فروشنده باید با امنیت خاطر اقدام به انجام معامله نمایند و این امر از طریق ارتباط با سامانه ثبت محقق می­شود بدین صورت که با وارد نمودن پلاک ثبتی می­توان از شرایط سند مورد نظر مطلع شد. این امر از بروز تخلفات جلوگیری نموده و از طریق ارتباط با سازمان ثبت احوال هویت فرد را شناسایی و از جعل جلوگیری می‌گردد. همچنین افراد می‌توانند در هنگام خرید، با استعلام از شهرداری شهر خود از واقع شدن ملک در طرح‌هایی همچون مترو، فضای سبز و… آگاهی پیدا نمایند.

 • مالیات کد رهگیری املاک

بسیاری از مستاجران برای دریافت کد رهگیری ملک خود با دردسرهای زیادی مواجه می­شوند چرا که برخی از مالکان برای فرار از مالیات در این مورد همکاری لازم را ندارند. اما در نهایت این کار به ضرر هر دو طرف تمام شده و عدم دریافت کد رهگیری برای موجر و مستاجر درسرهای زیادی بهمراه خواهد داشت.

 • اطلاعاتی که با دریافت کد رهگیری ملک به دست می‌آید

جالب است بدانید که با استفاده از این طرح می‌توان از میزان بدهی صاحب ملک به بانک مطلع شد، حتی میزان بدهی مالیاتی صاحب ملک نیز از طریق سامانه ثبت معاملات ملکی قابل تشخیص است. در کنار سامانه ثبت معاملات املاک، جعبه سیاهی وجود دارد که در زمانی که مشاور املاک با رمز عبور و شناسه صنفی خود وارد سامانه می‌شود، هرگونه استعلامی که توسط وی انجام گیرد، در سامانه به ثبت می‌رسد. لذا اگر ملک مورد نظر هیچگونه مشکلی نداشته باشد، سامانه آن را به عنوان یک معامله سالم ثبت کرده و برای آن کد رهگیری صادر می­نماید.

کد رهگیری املاک

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با نحوه دریافت کد رهگیری املاک آشنا سازیم. شما می­توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت و استعلام کد رهگیری ملک مورد نظر خود به سایت آموزش املاک مراجعه نمایید. دریافت کد رهگیری املاک و انجام امور حقوقی به صورت صحیح، به شما کمک می کند که بتوانید به عنوان مشاور درجه یک در منطقه خود شناخته شده و موجب جلب اعتماد مشتریانتان شوید.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

دسته بندی فایل املاک

دسته بندی فایل های املاک

مشتریان به دنبال یک مشاور املاک خبره هستند که قادر باشد، برای آن‌ها ملک خوبی پیدا کند. یک مشاور املاک باید تمامی اطلاعات و مدارک مربوط به ملک را جمع‌آوری کند تا بتواند پاسخگوی نیاز مشتری باشد. فایل‌های املاک، روند کار کارشناس فروش را هموار می‌کند و او می‌تواند در اسرع وقت نیاز مشتری خود را بررسی کند. نظم به مشتریان حس اعتماد می‌دهد و همچنین به افزایش احتمال موفقیت در فرآیند خرید و فروش کمک می‌کند.

توضیحات بیشتر »
راه اندازی دفتر املاک

برای راه اندازی یک دفتر املاک مدرن به چه چیزهایی نیاز داریم؟

امروزه یکی از مشاغل پردرآمد املاک است و افراد زیادی به فعالیت در آن روی آورده‌اند. برای ورود به این شغل ابتدا از تمام جهات آن را بررسی کرده سپس برای آن اقدام کنید. راه اندازی دفتر املاک منوط به داشتن مجوز و اقداماتی دیگر بوده که باید تمامی مراحل طی شود. فرد شاغل در این شغل مشاور املاک نامیده می‌شود که در زمینه ملک تخصص و دانش بالایی دارد. مشاور املاک ملک‌های مناسب را پیدا کرده و…

توضیحات بیشتر »
فایلینگ اجاره

فایلینگ اجاره چیست؟

برای این که در هر کسب‌وکاری موفق بوده و بهترین عملکرد را داشته باشید، باید اطلاعات زیادی کسب کرده و ابزار موردنیاز را به دست آورید. در حرفه مشاور املاک نیز باید علم کافی و آموزش حرفه‌ای را کسب کرد تا بتوان در رقابت با سایر مشاوران املاک و رقبا پیروز شد. فایلینگ اجاره از ابزارهایی است که شما با به دست آوردن آن می‌توانید در شغل مشاور املاک به صورت حرفه‌ای عمل کنید. یک مشاور املاک عادی از فایلینگ اجاره…

توضیحات بیشتر »

4 نظر در “آموزش تصویری گرفتن کد رهگیری املاک

 1. zoritoler imol گفت:

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

  https://www.zoritolerimol.com

 2. tlovertonet گفت:

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

  http://www.tlovertonet.com/

 3. kkslot777 گفت:

  Woh I like your posts, saved to bookmarks! .

 4. Bom88 گفت:

  You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most persons will agree with your site.

نظرات بسته شده اند.