مدیریت و سازماندهی در املاک

از وظایف مدیر املاک چه می‌دانید؟

وظایف مدیر املاک

هر نهاد یا سازمان برای کسب موفقیت نیازمند مدیری آگاه و شایسته است و حیطه مدیریت دارای ابعاد مختلفی است که هر فرد با استفاده از دانش و مهارت خود در حوزه‌ها مختلف می‌تواند مدیریت محل کار خود را بر عهده بگیرد.

یک مشاور املاک باید دارای یک مدیر قدرتمند و باهوش باشد تا بتواند معاملات ملکی موفقیت‌آمیزی با سودآوری بالا ترتیب دهد همچنین بر کسی پوشیده نیست که چنین هدفی بدون کار، تلاش، مطالعه و استفاده از راهنمایی‌ها افراد با سابقه محال خواهد بود.

در این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی ها یک مدیر شایسته آشنا کنیم که چنین شخصی چطور می‌تواند در یک دفتر مشاور املاک به درستی عمل کند و مشتریان خود را با سیاست و آگاهی خود برای جلسه عقد قرارداد حاضر نماید.

قطعا یک مدیر شایسته دفتر املاک می‌تواند برای پیشرفت کاری خود، تمام وظایف و انتظاراتش را در یک فرم بنویسد و آن را به همکاران و سایر مدیران داخلی بدهد تا آن‌ها بتوانند با استفاده از این توصیه‌ها درست عمل کنند و باعث جلوگیری از ضرر کردن در معاملات شوند.

مشاوران املاک چه وظایفی دارند؟

ما در این مطلب قصد داریم شما را با مهم‌ترین وظایف مدیران املاک آشنا کنیم برای اینکه بتوانید با رعایت این نکات راندمان کاری خود را بالا ببرید و به درآمد عالی برسید و این چنین شما و همکاران‌تان، همچنین مشتریان رضایت داشته باشند.

این وظایف اساسی به شرح زیر است:

 1. رعایت صداقت و سلامت در کار و محیط کاری نسبت به مدیران و همکاران، همچنین داشتن تلاش و پشتکار زیاد برای موفقیت در کار.
 2. مدیران املاک برای موفقیت در کار خود باید دارای خصوصیات اخلاقی ویژه‌ای از جمله دلسوزی، وفاداری، امانتداری، مهربانی، برخورداری از پشتکار و تلاش حداکثری، اقتدار، انضباط، معتقد به خدای واحد ودین مبین اسلام وقوانین جمهوری اسلامی ایران باشند.
 3. تمام پرسنل در دفتر مشاور املاک باید خود را موظف کنند تا به قوانین تعیین شده از طرف مدیران املاک عمل کنند این قوانین می‌تواند در مورد تعیین وقت مشتریان، نحوه ارتباط با مشتریان جهت انجام معاملات ملکی، ساعت کاری و حضورشان در دفتر املاک و… باشد.
 4. پرسنل همکاران در دفتر مشاور املاک موظف هستند تا قبل از هرگونه اقدام تمام مسائل کاری را با مدیر املاک در میان بگذارند و مطابق با صلاح دید و تصمیم‌گیری او عمل کنند و از انجام هرگونه کار خودسرانه پرهیز کنند.
 5. مشاوران و مدیران املاک باید آموزش‌های لازم را در حوزه کاری خود فرا گیرند تا بتوانند از هر نظر آماده خدمت‌رسانی به مشتریان باشند آن‌ها باید از روابط عمومی خوبی برخوردار باشند همچنین اطلاعات مفیدی در حوزه قوانین مدنی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشند تا بتوانند درست و قانونی عمل کنند.
 6. مدیران املاک باید بتوانند بر عملکرد سایر پرسنل و همکارانشان در دفتر املاک نظارت مستقیم داشته باشند.
 7. همچنین داشتن نظارت بر نوع ارتباط و برخوردار با مشتریان، مالکین ملک و سایر مشاوران املاک بسیار با اهمیت است و در میزان جذب مشتریان مؤثر خواهد بود.
 8. مدیران املاک باید بر عملکرد پرسنل و میزان مطابقت آن با قوانین وضع شده بر اساس آنچه مدیران تعیین کرده اند نظارت داشته باشند.
 9. مدیران املاک باید بر رفتار و اخلاق و رعایت شئونات اسلامی کارکنان نظارات مستقیم داشته باشند همچنین به ساعت ورود و خروج کارکنان دقت کنند و آن را ثبت نمایند.
 10. اموری مانند استخدام، عزل، نصب، توبیخ، جریمه، تشویق کارکنان و… باید تحت نظارت و با اطلاع کامل مدیران املاک انجام شود.
 11. باید گزارش امور روزانه و معاملات انجام شده و خرید و فروش حتما به مدیران املاک اطلاع داده شود.

در ارائه گزارش باید به موارد مهمی مانند نحوه عملکرد کارکنان، نمودار کارکرد و پیشرفت کاری پرسنل، ارائه پوشه‌ها معاملات انجام گرفته توسط کارکنان، مبلغ کل واریزی‌ها ،عملکرد مالی کارکنان دفتر مشاور املاک  اعم از حساب تمام هزینه‌ها انجام گرفته، وضعیت موجود بازار و پیشنهادات و انتقادات برای پیشرفت کاری برای رسیدن به سود و درآمد بیشتر اشاره شود.

 1. برگزاری جلسات مکالمه و گفت‌وگو بین مشتری و فروشنده و بیان نکات و موارد کلی قبل از انجام معاملات ملکی
 2. ترتیب دادن جلساتی برای آماد‌ه‌سازی طرفین قرارداد قبل از انجام معاملات ملکی.
 3. انجام کارشناسی ملک‌های خواسته شده توسط مشاورین املاک و سایر همکاران در دفتر مشاوره املاک
 4. یک مدیر املاک ماهر باید در مکتوب کردن اخلاقی مسائل حقوقی و هرگونه شرایط در عقد قراردادها مختلف دقت و توجه زیادی داشته باشد همچنین تلاش کند در همه جلسات مشاوره ترتیب داده شده اخلاق کاری را رعایت نماید.
 5. مدیران املاک باید فرم ها نظام‌مند و کاملی را برای انجام امور اداری جهت عقد قرارداد و معاملات ملکی تعیین کنند.
 6. مدیران املاک باید به درستی قراردادها، فرم‌ها، رسیدها، فایل‌ها تعیین شده را بایگانی کنند.
 7. برای پیشرفت و بالا بردن راندمان کاری مدیران املاک باید اقدام به ثبت آگهی‌های مرتبط با اهداف خود نمایند و بر آن‌ها نظارت کامل و مستقیم داشته باشند.
 8. مدیران املاک باید تمام صفحات مربوط به ثبت آگهی ترتیب داده شده را امضا کنند.
 9. مدیران املاک وظیفه دارند تقسیم بندی فایل‌ها مربوط به دفتر املاک را انجام دهند.
 10. مدیران املاک باید برای انجام امور مربوط به مشتریان قدیمی در اسرع وقت تلاش کنند.
 11. برخورد عادلانه مدیران املاک با کارکنان خود در دفتر املاک
 12. در صورت بروز هرگونه اختلاف و مشکل بین کارکنان، مدیران املاک باید اقدام به حل و فصل مشکلات پیش آمده نمایند.
 13. مدیران املاک باید بعد از برگزاری جلسات کاری مختلف با مشتریان و فروشندگان در مورد روند عملکرد و نتیجه حاصل از این جلسات پیگیری‌ها لازم را با 2 طرف معاملات داشته باشند.
 14. مدیران املاک باید به نوعی با کارکنان خود تعامل داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانند با مدیران خود مطرح کنند و به این ترتیب از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری شود.
 15. مدیران باید به نحوی امور مرتبط با دفتر املاک را مدیریت نمایند که روحیه شاد و تیمی کارکنان حفظ شود و فضای رقابتی ناسالم بین آن‌ها شکل نگیرد.
 16. مدیران املاک باید تمام تلاش خود را برای حفظ اموال املاک و نظارت بر آن وتلاش جهت کاهش هزینه‌ها اضافی داشته باشند تا ضمن موفقیت در کارشان بتوانند به سود و درآمد بالا برسند.
 17. برگزاری جلسات هفتگی با کارکنان دفتر املاک و بازگو کردن تمام مسائل و مشکلات موجود در رابطه با کار و حل و فصل کردن آن

نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با ویژگی‌ها و وظایف یک مشاور املاک خوب و متخصص آشنا کنیم اگر شما قصد دارید در این حرفه مشغول به کار شوید توصیه می‌کنیم حتما به مطالعه موارد ذکر شده در این مطلب بپردازید تا با تمام ابعاد و زوایای این حرفه آشنا شوید و با اطلاع از آن‌ها بتوانید موفقیت‌آمیز عمل کنید.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

مشاور املاک

نکات مهمی که هر مشاور املاکی باید بداند

هر مشاور املاکی که مدتهاست در این شغل مشغول به فعالیت است، احتمالا دلش می‌خواهد که در زمینه‌های مختلف یادگیری داشته باشد و بتواند خیلی سریع پیشرفت کند. نکات بسیار زیادی در زمینه‌ی حرفه‌ی املاک وجود دارد که بسیاری از مدیران املاک و مشاورین آن را می‌دانند. اما برخی موارد که بسیاری از آن‌ها نکات کلیدی هم هستند شاید اصلا به گوشتان نخورده باشد و اگر انجامشان بدهید نتایجی فوق العاده شگفت‌انگیز از آنها می‌بینید.

توضیحات بیشتر »
بازسازی ملک

همه چیز درباره بازسازی ملک

بسیاری از افراد به جای پرداخت هزینه هنگفت و خرید خانه جدید، با پرداخت هزینه‌ای کمتر خانه قدیمی خود را بازسازی می‌کنند. برای بازسازی خانه باید به بودجه خود و مکانی که قصد ایجاد تغییر در آن را دارید توجه کنید.
گاهی بازسازی بنا برای افزایش استحکام و امنیت انجام می‌شود. در برخی موارد نیز دکوراسیون داخلی تغییر می‌کند تا فضایی دلنشین‌تر و مدرن‌تر در خانه به وجود آید. در هر دو صورت باید به نکات مهمی توجه کرد

توضیحات بیشتر »
اگهی نویسی

نکات طلایی آگهی نویسی

همان‌طور که خودتان هم می‌دانید، امروزه تغییرات عظیم تکنولوژی توانسته بسیاری از کسب‌وکارها را متحول کند. گفتنی است که مشاورین املاک نیز تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته‌ و فعالیتشان از این قضیه مستثنی نبوده‌ است. معمولا افراد مشغول در این حرفه جهت فعالیت آگهی نویسی از پلتفرم‌های گوناگونی نظیر دیوار استفاده می‌کنند. شاید در ابتدا گمان کنید که نگارش و ثبت آگهی کار ساده‌ای است، اما باید دقت کنید که مشاورین املاک…

توضیحات بیشتر »
  bitokvesnuhin
  2023-11-04
  18:18

  Хотите заказать механизированную штукатурку стен в Москве, но не знаете, где искать надежного подрядчика? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по оштукатуриванию стен механизированным способом, а также гарантируем качество и надежность. bitokvesnuhin

  гостиничные чеки купить
  2023-10-30
  11:59

  Awesome things here. I’m very satisfied to see your article. Thank you so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail? гостиничные чеки купить

  штукатурка стен
  2023-10-26
  20:14

  Оштукатуривание стен всегда было заботой, но не с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Услуги, которые меняют представления о ремонте. машинная штукатурка

  Furfurfriend
  2023-10-21
  20:21

  Now, I will write from the perspective of a woman who found these watches appealing.

  Oh wow, I just had to share this incredible find with you all! I was online, searching for a gift for my brother, when I came across this amazing [url=https://furfurfriend.com/]watch for men low price[/url] on Furfurfriend. I was genuinely surprised by the elegant designs and the quality that’s being offered at such reasonable prices.

  And for those who are tech-savvy and love staying connected, there’s something for you too. I also discovered this stylish [url=https://furfurfriend.com/collections/smart-watches]android smart watch[/url] that is absolutely to die for! It’s sleek, functional, and so chic – the perfect amalgamation of technology and style. I can totally imagine it being a stylish and handy companion, making daily life just that bit more convenient.

  I’m super impressed with the collection and the affordability. It’s not every day that you come across such gems – stylish, quality timepieces that don’t cost a fortune. So if you’re on the lookout for something classy and functional, or know someone who is, I highly recommend checking out Furfurfriend. It’s a delightful experience for both your style and your wallet! Happy shopping!

  شهر
  Austin, Texas
  RichardSnubs
  2023-10-23
  00:21

  In the world of endless choices, finding the [url=https://telegra.ph/Unleashing-the-best-deals-your-ultimate-guide-to-buying-watches-online-10-22]watch low price[/url] can be a journey. We make it simple by offering a range of watches where sophistication meets functionality. Every design, every detail, is crafted to echo your stature, ensuring that you don’t just wear a watch, but an emblem of elegance.

  شهر
  Austin, Texas
  стяжка пола
  2023-10-23
  22:05

  Хотите получить идеально ровный пол в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола в Москве и области, а также гарантируем качество работ и доступные цены. стяжка пола под ключ

  Онлайн казино
  2023-10-05
  15:33

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка. Онлайн казино

  механизированная штукатурка москва
  2023-10-05
  17:17

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. машинная штукатурка в москве

  онлайн казино
  2023-10-05
  19:04

  Открыв Яндекс в поисках казино на деньги, я был приятно удивлен увидеть сайт caso-slots.com на первом месте. Там представлено много различных казино с игровыми автоматами, предлагаются бонусы на депозит и даже есть статьи с рекомендациями, как играть правильно, чтобы выиграть.

  loans near me
  2023-10-07
  12:30

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers but this piece of writing is actually a pleasant article, keep it up. loan near me

  online television
  2023-10-09
  08:50

  Hurrah! After all I got a website from where I be able to actually get helpful information regarding my study and knowledge. online television

  online television
  2023-10-10
  13:04

  I got this web site from my friend who informed me concerning this web site and now this time I am visiting this web site and reading very informative articles or reviews at this place. online television

  online television
  2023-10-11
  02:35

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! online television

  гостиничные чеки мск
  2023-10-13
  10:21

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail. сделать чеки на гостиницу в москве

  займ быстро
  2023-10-14
  22:14

  В мире, где финансовая гибкость становится все более ценным качеством, возможность получения быстрых и надежных займов без процентов и отказов – это не просто удобство, но и необходимость. WikZaim гордится тем, что предлагает вам уникальную платформу, где собраны лучшие предложения от проверенных МФО.

  Наши партнеры готовы предоставить вам [url=https://wikzaim.ru/]микрозаймы на карту[/url] на выгодных условиях. Никаких скрытых комиссий, затянутых проверок или отказов. Ваш финансовый комфорт – наш главный приоритет, и мы делаем все возможное, чтобы каждый пользователь мог получить необходимую сумму в нужный момент.

  Одно из уникальных преимуществ WikZaim – это наша способность адаптироваться к индивидуальным потребностям каждого клиента. Мы понимаем, что каждый случай уникален, и поэтому предлагаем широкий спектр займов без процентов. Это возможность не только справиться с временными финансовыми трудностями, но и сделать это максимально выгодно.

  Мы верим, что доступ к кредиту должен быть максимально простым и удобным. На WikZaim мы исключили бюрократические преграды и упростили процесс оформления займа до нескольких шагов. Все, что вам нужно, – это выбрать подходящее предложение, заполнить заявку онлайн и получить одобрение. Да, все так просто!

  Каждая МФО, представленная на нашем сайте, тщательно проверена на соответствие высоким стандартам качества и надежности. Мы заботимся о вашей финансовой безопасности и гарантируем, что каждая транзакция будет максимально защищена.

  Опробуйте WikZaim уже сегодня и убедитесь на собственном опыте, что получение займа может быть максимально простым, быстрым и надежным. Ваша финансовая независимость начинается здесь!

  شهر
  Россия, -, Устюг
  снять квартиру в Минске на сутки
  2023-09-27
  23:22

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!! аренда квартиры на сутки

  חשפניות
  2023-09-28
  01:20

  It’s great that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this place. חשפניות

  חשפניות
  2023-09-29
  02:16

  What’s up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that’s truly fine, keep up writing. חשפניות

  חשפניות
  2023-09-30
  05:25

  I am extremely inspired with your writing talents and alsowell as with the layout on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.. חשפניות

  חשפניות
  2023-09-30
  21:41

  Truly no matter if someone doesn’t know after that its up to other people that they will help, so here it occurs. חשפניות

  sphynx kitten
  2023-10-01
  01:10

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We could have a link change contract among us sphynx cat for sale

  חשפניות
  2023-10-01
  03:57

  I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Thanks! חשפניות

  sphynx kitten
  2023-10-02
  00:18

  If you wish for to improve your familiarity simply keep visiting this website and be updated with the most up-to-date news posted here. sphynx kitten

  חשפניות
  2023-10-03
  06:42

  When someone writes an article he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is great. Thanks! חשפניות

  Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа
  2023-09-21
  18:52

  This web site really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

  Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  2023-09-21
  18:21

  This website truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

  чеки на гостиницу
  2023-09-21
  07:28

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Cheers сделать чеки на гостиницу в москве

  infoda4nik.ru
  2023-09-20
  20:45

  Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you provide. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account. infoda4nik.ru

  сделать чеки на гостиницу
  2023-09-20
  11:23

  I’m now not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be looking for this information for my mission. гостиничные чеки куплю

  speed upindex backlinks
  2023-09-16
  23:27

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites. indexation site

  гостиничные чеки
  2023-09-16
  14:35

  Hello there! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your website for more soon. купить чеки на гостиницу в москве

  ogorodkino.ru
  2023-09-14
  07:08

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, what about the conclusion? Are you positive about the source? ogorodkino.ru

  купить гостиничный чек в москве
  2023-09-12
  13:14

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing! купить гостиничный чек в москве

  сделать чеки на гостиницу
  2023-09-11
  07:37

  Hi mates, good article and nice arguments commented here, I am actually enjoying by these. купить гостиничные чеки с подтверждением

  прием цветного металла в спб
  2023-11-04
  00:48

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. ярославль цена меди лома

  Заказать SEO продвижение
  2023-11-03
  19:28

  Заказать SEO продвижение

  glavdachnik.ru
  2023-11-03
  14:57

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such subjects. To the next! Kind regards!! glavdachnik.ru

  Заказать SEO продвижение
  2023-11-02
  22:01

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? Заказать SEO продвижение

  Stabilizator_waEl
  2023-11-01
  20:24

  Закройте глаза на проблемы с напряжением — подключите стабилизатор!

  стабилизаторы напряжения http://stabrov.ru.

  شهر
  Moscow
  snabzhenie-obektov.ru
  2023-10-24
  18:12

  снабжение объектов стройматериалами snabzhenie-obektov.ru

  watch for men low price
  2023-10-21
  06:11

  Now, I will create a straightforward text advertisement incorporating these anchor texts.

  Discover a world where elegance, precision, and affordability intersect. At Furfurfriend, we believe that a quality timepiece is an essential accessory for every modern man, a silent testament to his style and elegance. That’s why we invite you to [url=https://furfurfriend.com/]buy mens watches online[/url] from our exquisite collection, where each piece is a meticulously crafted work of art, designed to offer unmatched style without compromising on quality.

  If you’re looking for something specific, something that exudes elegance and offers exceptional value, we have curated a special collection just for you. Explore [url=https://furfurfriend.com/]watches 400 dollars[/url], where luxury meets affordability. Every watch in this range is a harmonious blend of traditional craftsmanship and contemporary design, ensuring that you make a statement without uttering a word.

  Dive into our world, where every tick of the clock is a celebration of style, every piece a journey through the meticulous art of watchmaking. Your perfect timepiece, encapsulating the pinnacle of design, precision, and affordability, awaits. Don’t just keep time, celebrate it with Furfurfriend. Your journey to unmatched elegance and style begins with a click. Welcome to a world where every second counts. Welcome to Furfurfriend.

  شهر
  Austin, Texas
  адвокат по разделу имущества супругов
  2023-10-19
  17:51

  Адвокат по семейным спорам advokat-karbanov.ru

  Никому не известно, когда может пригодиться помощь юриста. Потому, хотим представить Вам адвокатское бюро Карбанов и партнеры, которое оказывает все виды юридических услуг. На сайте advokat-karbanov.ru Вы найдете все подробности, список услуг, контакты.

  По части [url=https://advokat-karbanov.ru/advokaty-po-moshennichestvu/]юрист по мошенничеству[/url] Вы попали по верному адресу. Пётр Карбанов – главный управляющий партнер нашей компании, популярный эксперт на тв и радио. Адвокат, который может решить практически любые юридические вопросы. Ещё у нас профессиональная сильная команда, работающая над делами любого характера.

  Позвоните на нашу горячую линию по телефону +7(495)642-53-39 или закажите обратный звонок на сайте advokat-karbanov.ru уже сейчас. Оставьте свой номер и имя и мы Вам тут же перезвоним. Либо можно связаться с нами в популярных мессенджерах. Наша команда имеет колоссальный опыт в юридическом деле, ведь лишь образования не достаточно, основное это опыт в жизни. Ещё на стадии знакомства с Вашим делом, наши юристы могут понять его перспективы и вероятный исход.

  Если Вы хотели найти [url=https://advokat-karbanov.ru/advokaty-po-moshennichestvu/]адвокат по 159[/url] в сети интернет, то быстрее заходите на наш портал. Там Вы увидите полный список наших услуг. Именно: представительство в арбитражном суде, неосновательное обогащение, жилищный юрист, трудовые споры, автоюрист, наследственные споры, исполнительное производство, земельные споры, взыскание долгов и многое другое.

  Находимся по адресу: 115088, Москва, ул. Угрешская, д.2, стр.1, оф. 403. Работаем поэтапно: для начала нужно оформить заявку или осуществить звонок нам. Далее мы выбираем дату и время консультации, бесплатно. Согласование юридической позиции по вашему делу и озвучивание стоимости услуг, оформление договора, подготовка документации и представительство в суде. Действуем строго по плану и рассчитываем только на благополучный итог по делу. Звоните и мы непременно Вам окажем помощь.

  شهر
  Живу, в, Москве
  online television
  2023-10-18
  03:32

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept online television

  купить чек на гостиницу в москве
  2023-10-17
  17:19

  We stumbled over here from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page yet again. сделать чеки на гостиницу в москве

  История покупки сумки на микрозайм без процентов
  2023-10-17
  08:25

  Иногда жизнь ставит перед нами финансовые вызовы, когда срочно требуются дополнительные средства. Именно в таких ситуациях я всегда рекомендую сайт [url=https://mikro-zaim-online.ru/]mikro-zaim-online.ru[/url]. Личный опыт пользования этим ресурсом показал его высокую эффективность и надежность. Я бы хотел поделиться своей историей, чтобы вы поняли, почему я настоятельно рекомендую этот портал.

  Несколько месяцев назад я столкнулся с непредвиденными расходами. Моя стиральная машина вышла из строя прямо перед долгожданным отпуском, и для ее ремонта мне срочно потребовалось 7 000 рублей. В это время мои финансы были ограничены, и я начал искать способы получить микрозайм.

  Мой поиск привел меня на сайт [url=https://mikro-zaim-online.ru/]mikro-zaim-online.ru[/url], и я был приятно удивлен удобством и простотой использования платформы. Огромное количество МФО было представлено на сайте, и каждый мог выбрать подходящий вариант с учетом своих потребностей и возможностей. Меня особенно порадовало наличие компаний, предоставляющих микрозаймы без процентов!

  Я заполнил онлайн-заявку, указал необходимую сумму и срок. Процесс был настолько прост и быстр, что через несколько минут я уже получил подтверждение. Деньги были мгновенно переведены на мою банковскую карту, и я смог оплатить ремонт стиральной машины без лишних хлопот.

  Благодаря [url=https://mikro-zaim-online.ru/]mikro-zaim-online.ru[/url] я избежал ненужного стресса и смог насладиться своим отпуском. Я уверен, что этот ресурс станет незаменимым помощником для всех, кто сталкивается с неожиданными финансовыми трудностями и нуждается в срочных средствах. Невероятно удобный, быстрый и надежный — вот что делает [url=https://mikro-zaim-online.ru/]mikro-zaim-online.ru[/url] идеальным решением для получения микрозайма онлайн!

  механизированная штукатурка стен в москве
  2023-10-05
  02:07

  I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and want to know where you got this from or what the theme is called. Cheers! механизированная штукатурка москва

  быстрый выкуп
  2023-10-04
  21:21

  Мой Volkswagen уже достаточно старая, и я хотел быстро продать эту тачку. На автофоруме нашел ссылку на skupkavto.ru. Оценку сделали по цене рынка, приехали и забрали машину в тот же день.

  شهر
  Москва, -, Столица
  гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  2023-09-25
  18:44

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. сделать чек на гостиницу

  купить чеки на гостиницу в москве
  2023-09-25
  08:22

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing! чеки на гостиницу в москве

  zoritoler imol
  2023-09-24
  18:58

  Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!

  https://www.zoritolerimol.com

  sadovoe-tut.ru
  2023-09-07
  01:55

  Now I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read more news. sadovoe-tut.ru

  agrosadovnik.ru
  2023-09-07
  01:56

  wonderful issues altogether, you just won a logo new reader. What may you suggest in regards to your submit that you made a few days ago? Any positive? agrosadovnik.ru

  краска для ткани
  2023-11-09
  05:03

  Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept краска для ткани

  buy autocad
  2023-11-10
  15:10

  Hey very interesting blog! autocad

  https://crazysale.marketing/
  2023-11-16
  21:40

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often! https://crazysale.marketing/

  реабилитация алко и наркозависимых
  2023-11-17
  19:36

  This is the right site for anybody who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for many years. Great stuff, just excellent! клиника госпитальная психиатрическая

  вызвать сантехника краснодар
  2023-11-25
  21:03

  I was able to find good info from your blog posts. ремонт сантехники краснодар

  автозапчасти интернет
  2023-11-26
  04:26

  fantastic issues altogether, you just won a emblem new reader. What might you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any sure? магазин автозапчастей

  ковры 3 на 4 в москве
  2023-11-27
  07:45

  Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations? ковры 3 на 4 в москве

  seo оптимизация на сайтове
  2023-11-28
  22:20

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! seo услуги

  лиственное дерево шесть букв на п
  2023-11-30
  23:34

  I believe what you postedwrotesaidthink what you postedtypedbelieve what you postedwrotethink what you postedtypedsaidWhat you postedtyped was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might peek at Yahoo’s home page and see how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a video or a related pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier. цветок домашний фото

  Emerson Lingberg
  2023-12-03
  15:52

  F*ckin’ tremendous things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

  http://www.vorbelutrioperbir.com

  Autode kokkuost
  2023-12-04
  05:54

  It’s great that you are getting ideas from this article as well as from our argument made at this place. Скупка авто Таллинн

  тренинги по развитию бизнеса
  2023-12-07
  06:05

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot эксперт по стратегическому планированию

  ипотека квартиры в новостройках
  2023-12-10
  11:29

  Good post. I’m going through some of these issues as well.. ikki xonali uylar narxi

کامنت