امروزه برخلاف گذشته، مشتریان کارهای خرید یا فروش ملک، اجاره بها و اموری از این قبیل را به کارشناسان ملک می‌سپارند زیرا هم مسئولیت کمتری متوجه خود آن‌ها می‌شود و هم عقیده دارند انجام هر کاری به متخصص ماهر نیاز دارد. یک فرد متقاضی خرید یا اجاره ملکی است به دفاتر مشاور املاک مراجعه می‌کند. فردی که ملک خود را به فروش یا اجاره گذاشته است نیز به بنگاه املاک می‌رود. نکته‌ای که در اینجا قابل توجه است اینکه آیا مشاور املاک باید مدافع حقوق مالک باشد یا خریدار؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

نقش مشاور املاک

ابتدا بهتر است به نقش یک مشاور در پیشبرد معامله بپردازیم. مشاور املاک با ارائه پیشنهادات درست و متصل کردن مالک و خریدار به هم نقش بسیار مهم و تسریع کننده‌ای در روند معامله دارد. مشاور به عنوان یک عامل که در خرید و فروش ملک به مشتریان کمک می‌کند به بررسی شرایط فروش، رفع ابهامات و نوشتن قرارداد می‌پردازد. برخلاف تصور عموم که گاهی نقش مشاور را نادیده می‌گیرند باید گفت شغل مشاور املاک یک حرفه پر پیچ و خم است که به دانش و تخصص نیاز دارد. هنگامی که وظایف مشاور املاک را بدانیم موقعیت او در مقابل مالک و خریدار نیز مشخص می‌شود.

وظایف مشاور املاک

وظایف اصلی یک عضو از یک تیم بزرگ مشاوران املاک مشخص‌کننده مکان و جای درست او در این معامله است. با هم مرور می‌کنیم:

  • انجام معامله

پیدا کردن مشتری و در اصطلاح جوش دادن قرارداد از وظایف یک تیم املاک است. مشاوران تلاش خود را به کار می‌گیرند تا دو طرف مالک و خریدار یا موجر و مستاجر راضی باشند و معامله به سرانجام برسد.

  • قدرت مذاکره

مشاور به قدرت مذاکره آگاه است و با چانه‌زدن برای هر دو طرف و ارائه پیشنهاداتی که به نفع مالک و خریدار، رضایت آن‌ها را به دست آورد. این مرحله برای مشاور انرژی‌بر و وقت‌گیر است.

  • ثبت جزئیات معامله

مدیر املاک و مشاوران او باید متن قرارداد را به طور دقیق تنظیم کنند و همه چیز را برای طرفین روشن و شفاف به مرحله اجرا درآورند. نهایی کردن قیمت، دریافت بیعانه خرید خانه از خریدار، تعیین  وضعیت وام و ضمانت‌های ملک، ثبت جزئیات معامله، قوانین لازم هنگام عقد قرارداد از وظایف مشاور هستند که سبب می‌شود مالک و خریدار هردو از اینکه همه چیز بر طبق قاعده و اصولی پیش می‌رود کمال رضایت را حاصل کنند.

  • کاهش استرس و صرفه‌جویی در وقت

مشتریان با انتخاب مشاور متعهد و خبره از میزان اضطراب خود در معامله می‌کاهند. همچنین از اتلاف وقت و سردرگمی در قانون‌های پیچیده بازار ملک خلاص می‌شوند.

  • داوری درست

یک مشاور املاک منصف، وکیل هیچکدام از منافع شخص مالک یا خریدار به تنهایی نیست بلکه یک داور کاملا بی‌طرف است که با استناد به شرایط معامله روند آن را تسهیل می‌کند. این داور در هر جا احساس کند حق یکی از طرفین زیر سوال برده شده است، به داد او می‌رسد و نمی‌گذارد حقی ضایع شود.

طرفدار مالک باشم یا خریدار؟

پیش‌تر بیان کردیم، انتخاب درست و موفقیت یک مشاور نقش بزرگی در روند معامله دارد. همچنین با مرور وظایف مشاور دیگر می‌دانیم من مشاور در واقع هم طرفدار مالک هستم و هم خریدار اما هرکدام به وقت خود نمود پیدا می‌کند. هر زمان مشاور احساس کرد یکی از طرفین با زرنگی و تیزبینی قصد کلاه گذاشتن بر سر دیگری را دارد پیش‌قدم می‌شود و از بروز مشکل و اختلاف جلوگیری می‌کند و با صداقت، امانت‌داری، عدالت‌جویی و رفتار بی‌طرفانه راهنمایی می‌کند. یعنی مشاوران به صورت منصفانه، بر اقدامات دو طرف قرارداد نظارت می‌کنند و طبق وظایف ذکر‌شده از انجام صحیح قرارداد، انتقال کامل هزینه‌ها و دیگر مسائل جزئی مطمئن می‌شوند.

مشاور املاک مالک و خریدار را از دردسرها نجات می‌دهد. او کاملا بی طرف به سخنان مالک و خریدار گوش می‌دهد و درک کاملی از قوانین دارد. حتی اگر احساس کند این معامله یک‌طرفه است باید به طرف دیگر اعلام کند برخی از ابهامات وجود دارد که یا باید حل شوند یا معامله فسخ شود و با این کار بر اعتماد مشتری نسبت به خود بیافزاید.

سخن پایانی

یک تیم حرفه‌ای متشکل از اعضای با سابقه و متعهد قبل از رفتن پای میز معامله و تنظیم قرارداد نهایی تمام زیر و بم وضعیت ملک را روشن و سازماندهی کرده است زیرا او در واقع مدافع و طرفدار حقوق هر دو طرف مالک و خریدار است. با این عمل او از بروز اختلافات احتمالی و امکان آسیب یکی از طرفین جلوگیری می‌کند. مالک و خریدار هر دو با امید و انگیزه هرکدام به نحوی سرمایه خود را برای معامله رو کرده‌اند و نقش مشاور به عنوان امین و داور جلب رضایت هر دو است. داشتن رابطه صمیمانه و برخورد درست از گام اول، می‌تواند به روند کار مشاوران کمک کند و درنهایت تمام اعضای سه راس مثلث معامله یعنی مشاور، مالک و خریدار احساس پیروزی داشته باشند.

 

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

مالک یا خریدار

طرفدار مالک باشم یا خریدار؟

امروزه برخلاف گذشته، مشتریان کارهای خرید یا فروش ملک، اجاره بها و اموری از این قبیل را به کارشناسان ملک می‌سپارند زیرا هم مسئولیت کمتری متوجه خود آن‌ها می‌شود و هم عقیده دارند انجام هر کاری به متخصص ماهر نیاز دارد. یک فرد متقاضی خرید یا اجاره ملکی است به دفاتر مشاور املاک مراجعه می‌کند. فردی که ملک خود را به فروش یا اجاره گذاشته است نیز به بنگاه املاک می‌رود. نکته‌ای که در اینجا قابل توجه است اینکه آیا مشاور املاک باید مدافع حقوق مالک باشد یا خریدار؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

توضیحات بیشتر »
نیاز مشتری

چجوری نیازهای مشتری رو پیدا کنم؟

نیاز مشتری در واقع همان عاملی است که او را راغب و وادار به درخواست خدمت از شما می‌کند. حال آن خدمت ممکن است خرید یا فروش ملک باشد. تصور کنید مشتری با انگیزه و هدف، از شما به عنوان یک کارشناس، درخواست پیدا کردن یک ملک مناسب دارد. حال اگر نتوان در زمان مناسب و با کیفیت لازم خواسته فرد را مرتفع کرد، ذوق مشتری کور و از تقاضای خود صرف نظر خواهد کرد. پس مشاور املاک باتجربه، باید نیاز اصلی مشتری را شناسایی و در کوتاه‌ترین زمان، آن را به سرمقصد برساند.

توضیحات بیشتر »
معایب شغل املاک

معایب شغل مشاور املاک چیست؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که شغل مشاور املاک، شغلی است که صاحبان آن بدون کمترین زحمت و دردسر بیشترین درآمد را داشته و معتقدند این حرفه تنها در یک بنگاه، خط تلفن و میز و صندلی خلاصه شده و مشاوران تنها زحمتی که می کشند، گرفتن حق کمیسیون از طرفین معامله ملک است! درست است که شغل مشاور املاک درآمدزا و جذاب است، اما در عین حال شغلی پر از استرس، سختی و ریسک است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با معایب شغل مشاور املاک صحبت کنیم.

توضیحات بیشتر »
سبد خرید

در مورد دوره‌ها سوال داری

شمارتو بزار :

Call Now Button