مشاوره املاک

پیشبینی بازار مسکن

پیش بینی بازار مسکن

برخلاف آنچه به نظر می‌رسد بازار مسکن امسال فرصت زیادی برای تغییر پیدا نخواهد کرد. تورم مسکن در حال حاضر حدود ۱۳ درصد جلوتر از تورم عمومی است در نتیجه باید از سرعت خود کم کند چرا که تا وقتی مشتریان نتوانند معامله کنند هیچ عدد و رقمی در ذهن فروشنده کارایی ندارد. صاحب خانه‌ها هم باید مراقب باشند چرا که دستمزدها رشد ۲۷ درصدی دارند و در چنین شرایطی بعد از این مدت از سال، بازار مسکن هنوز از خواب بیدار نشده است.

 مبلغ سرمایه گذاری مسکن همچنان به سستی و رخوت خود ادامه می‌دهد. آنچه مشخص است تا نیمه خرداد، این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که  مستاجر و صاحبخانه برای انجام مذاکره اقدام نکنند. برای پیش‌بینی بازار مسکن با ما همراه باشید.

مبلغ سرمایه گذاری مسکن به کجا خواهد رسید؟

عواملی که به طور سنتی روی بازار مسکن تاثیر دارند، نرخ ارز و نرخ تورم هستند. امسال هر دوی این عوامل توان خود را از دست داده و فعلاً کارایی ندارند. سال گذشته تورم حدود ۴۷ درصد و تورم نقطه به نقطه ۵۳ درصد و تورم مسکن در تهران ۶۶ درصد بوده است. بنابراین مبلغ سرمایه گذاری مسکن در پایتخت کشور تا همین الان هم ۱۳ درصد بالاتر از میانگین سایر کالاهای موجود است.

 با توجه به اینکه توان مردم در پایین‌ترین سطح قرار دارد و بیشتر واحدهایی که در شهر تهران برای فروش عرضه می‌شوند، متراژهای بالایی دارند، رشد بیشتر مسکن پیش‌بینی نخواهد شد.

خرید و فروش و پیشبینی بازار مسکن

به طور کلی قشرهای مختلف جامعه با هدف سرمایه‌گذاری مطمئن نسبت به خرید و فروش مسکن اقدام می‌کنند. مسکن از معدود بازارهای جذابی است که بخش اعظمی از سرمایه افراد را جذب کرده و در سال‌های گذشته طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در سنوات گذشته  سود دهی بالای این بازار بیشتر موجب رونق بازار شده است اما با گذشت زمان فراز و نشیب‌های بسیاری در جذب و تمایل افراد برای سرمایه‌گذاری در این بازار به وجود آمده است.

 وضعیت اقتصادی، میزان ساخت‌وساز، درآمد، نرخ تورم و دلار و عوامل دیگر بر رکود و رونق این بازار تأثیرگذار بوده است.

بازار مسکن در سال ۱۴۰۱ چگونه بوده است؟

در این سال از جمله مسائل پر بحث و حاشیه در کشور، پیشبینی بازار مسکن بود. با آغاز سال و رشد اندک مبلغ سرمایه گذاری‌ها، توقع برای رشد این بازار به وجود آمد. بعد از آنکه دولت سیزدهم روی کار آمد و کاهش مبلغ سرمایه گذاری مسکن را نوید داد قطع به یقین رونق خرید و فروش به نیمسال دوم موکول شد. در این میان نوسانات ارز، مبلغ سرمایه گذاری آهن و مقاطع فولادی بلاتکلیفی بیشتری به معاملات داد.

وجه اشتراک دوره‌های رکود بازار مسکن، پایین آمدن قدرت خریدار است. رشد بی‌رویه مبلغ سرمایه گذاری‌ها در ماه‌های متمادی در کنار عدم تغییر وضعیت درآمد مردم خانه‌دار شدن را برای بسیاری از افراد ناممکن کرده است.

منطقی است که تا تغییری در توان خریدار رخ ندهد و مبلغ سرمایه گذاری‌ها کاهش پیدا نکنند، رکود هم به پایان نمی‌رسد. در کنار این مسائل، تلاش دولت برای رفع این مشکلات هم قطعا تأثیرگذار است.

مبلغ سرمایه گذاری مسکن در سال ۱۴۰۲ به چه عواملی بستگی دارد؟

در سال ۱۴۰۲ عواملی چون انتظارات تورم، نقدینگی، رکود عرض خانه، بورس تهران، هزینه‌های مربوط به ساخت، بازار ارز، تورم عمومی و ریسک غیر اقتصادی بر مبلغ سرمایه گذاری مسکن تاثیرگذار هستند. در این میان رشد نقدینگی و نقش تورم مسکن بسیار اهمیت دارند. بر اساس معادلات اقتصادی هرچه نقدینگی رشد کند تقاضای خرید تحریک شده و در نتیجه مبلغ سرمایه گذاری‌ها هم رشد می‌کنند.

عوامل کلی تاثیرگذار بر پیش‌بینی بازار مسکن

با افزایش روزافزون جمعیت و توسعه شهرنشینی، فعالیت‌های ساختمانی هم گسترش پیدا کرده‌اند تا جایی که بخش مهمی از اشتغال کشور معطوف به این صنعت است و در واقع این بازار بخش اعظمی از سرمایه را به خود اختصاص می‌دهد.

 با توجه به اتفاقاتی در سال‌های گذشته در خصوص هزینه‌های خانه‌دار شدن در تهران و سایر شهرهای کشور اتفاق افتاده است، انتظارات پیش‌بینی مبلغ سرمایه گذاری مسکن متفاوت شده است. بازار ریسک‌پذیر مسکن، سرمایه‌گذاری را هم تحت تاثیر قرار داده است.

در چند سال اخیر رشد مبلغ سرمایه گذاری مسکن موجب شده است تا افراد با تفکر اینکه هر معامله‌ای در این بازار باعث منفعت است، سرمایه خود را وارد این بازار کنند. اما باید بدانید که بدون داشتن تجربه و اطلاعات کافی نمی‌توان به نتیجه مثبت دست پیدا کرد. عوامل مؤثر بر مبلغ سرمایه گذاری‌گذاری بازار مسکن شامل موارد زیر می‌شود:

 نرخ تورم، قدرت خرید مشتریان، اقتصاد کلان، تعداد ساخت‌وسازهای انجام شده، وضعیت بازارهای موازی مانند ارز و طلا و…

سخن آخر

 خرید و فروش مسکن در گذشته‌ مانند زمان حال نبوده است. در واقع به علت پیشرفت بازارهای موازی و گردش پول، تعداد متغیرهای که بر پیش‌بینی بازار مسکن و مبلغ سرمایه گذاری آن تأثیرگذار هستند افزایش پیدا کرده است.

با توجه موارد گفته شده اگر قصد خرید مسکن را دارید ابتدا اطلاعات کافی را کسب کنید، با متخصصین مربوطه مشورت کنید تا بتوانید یک خرید مطمئن داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از راهنمایی‌های کارشناسان ما می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

رنج کاری

رنج کاری مشاور املاک چیست؟

منظور از رنج کاری، تقسیم‌بندی و به عبارتی دیگر شاخه‌های متفاوت آن کار است. مشاور املاک به سطوح مختلفی تقسیم می‌شود که شامل رهن و اجاره، فروش و مشارکت در ساخت است. هر سطح قواعد، اصول و ویژگی‌های متفاوت خود را دارد و باید افرادی کار بلد و متخصص استخدام شود تا بهترین خدمات و سود برای مشاورین املاک به ارمغان بیاید…

توضیحات بیشتر »
مشاور املاک تهران

دوره های آموزشی مشاور املاک تهران

حرفه مشاوره املاک برخلاف تصورات آنقدرها هم ساده نیست و نیازمند یادگیری یکسری اصول و دانشهای رفتاری و فنی دارد. در اینجاست که آموزش مشاور املاک اهمیت زیادی پیدا میکند. همانطور که میدانید در هر رشته و زمینه‌ای روز به روز مطالب و دانش بیشتری اضافه می‌شود که در این بین فردی به موفقیت می‌رسد که هر روز بیشتر از دیروز به دانش خودش بیفزاید. اما آموزش مشاور املاک به درد چه کسانی می‌خورد و چه مزایایی دارد؟

توضیحات بیشتر »
روانشناسی فروش

افزایش فروش با یادگیری روانشناسی فروش

بزرگ‌ترین هدف مشاوران املاک در زمینه‌ فروش انواع ملک یا مستغلات رسیدن به قله‌های موفقیت است. آن‌ها طی این مسیر با چالش‌های زیادی رو‌به‌‌رو می‌شوند. همچنین به روش‌های متفاوتی مشتری را با ملک مورد نظر آشنا می‌کنند تا بتوانند آن‌ را بفروشند. یادگیری روانشناسی فروش برای مشاورین املاک تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. امروزه رقابت زیادی در بین صاحبان املاک وجود داشته…

توضیحات بیشتر »

کامنت