مذاکره و فروش در املاک

پیگیری مشتری های املاک

پیگیری مشتری املاک

اهمیت پیگیری مشتری در کار مشاورین املاک بسیار حائز اهمیت است. در آمریکا مهارت پیگیری مشتریان را فالو آپ کردن مشتری follow up customer می‌نامند. افزایش فروش نیازمند پیگیری و حوصله مشاور املاک است. این بدان معنی خواهد بود که مشاوران املاک پس از ارائه فایل به مشتری و چند بار ملاقات با وی، موظف هستند تا برای ارتباط بیشتر با مشتری و پیگیری روند معامله که منجر به حتمی شدن فرآیند خرید شود، اصطلاحا او را فالو کنند و پیگیر قرارداد باشند. سوالی که در این بحث پیش می‌آید این است که این پیگیری چند بار و چگونه صورت گیرد تا اثر مثبتی در انجام معامله داشته باشد؟

آشنایی با روشهای پیگیری مشتری

برخلاف تصور برخی از مشاوران املاک که فکر می‌کنند اگر مرتب با مشتری خواه مالک یا متقاضی تماس بگیرند نتیجه بهتری را حاصل می‌کنند، این مطلب به صورت عکس عمل می‌کند. پس بهتر است راه‌های پیگیری مشتری را با هم بررسی کنیم:

 • کارشناس خوبی باشید!

یک کارشناس فروش پیش از آنکه به فکر خرید و فروش ملک باشد، باید اعتماد مشتری را به دست آورد، پس بهتر است بدون ایجاد حساسیت در مشتری به طور صمیمی در مورد ملک مورد نظر با او صحبت کنید.

 • شروع سریع اولین پیگیری

همیشه و در هر کاری قدم اول مهم است، برخی از کارشناسان فروش تصور می‌کنند وقتی مشتری ملک را دید، باید صبر کنند تا او خود با دفتر املاک تماس بگیرد اما این راه هم منطقی به نظر نمی‌رسد. مشاور املاک باید گام اول در پیگیری مشتری را در زمان مناسب و پس از اولین دیدار ملک انجام دهد.

 • با مشتری راحت باشید

در تماس‌های اولیه دوستانه از مشتری خود سوال کنید که در چه زمان‌هایی و از چه طریقی می‌توانید با او در ارتباط باشید که برای وی ایجاد مزاحمت نکنید. با این کار شما حس ارزشمندی مشتری را به او انتقال داده‌اید. تماس تلفنی، پیامکی، ایمیل و فضای مجازی راه‌های ارتباطی است که توسط پرسش از خود مشتری به بهترین آن دست پیدا می‌کنید.

 • مفید باشید

برای پیگیری مشتری هنگام مکالمات تلفنی یا برقراری هر نوع ارتباط از مکالمات کوتاه و مفید استفاده کنید. در تماس از زیاده‌گویی بپرهیزید.

 • متکلم وحده نباشید

یک مشاور املاک با تجربه هنگام پیگیری مشتری به هیچ عنوان نظر خود را به او تحمیل نمی‌کند و از بحث‌های احتمالی دوری می‌کند. او همیشه اولویت را صحبت و خواسته مشتری در نظر می‌گیرد.

 • محتوای تماس مشخص باشد

حتی اگر مشتری شما راه‌های ارتباطی زیادی پیش پای شما گذاشته است، باز بی‌دلیل و صرف داشتن تماس با او ارتباط برقرار نکنید. حتما برای تماس خود دلیل مشخص و حاوی نکته خبری داشته باشید.

نکات مربوط به پیگیری مشتری

در این بخش به بررسی نکاتی که در ظاهر ساده و بی‌اهمیت به نظر می‌آید اما از حساسیت بالایی برخوردار است می‌پردازیم:

 • ‌ یک دفتر برنامه‌ریزی داشته باشید که در آن نام و مشخصات ملک مشتریانی که یک بار به دفتر شما مراجعه کردند و از ملکی بازدید نموده‌اند را در آن یادداشت کنید. سپس سعی کنید تا 20 روز یا کمی بیشتر اما قطعاً نه هر روز و هر زمانی، با مشتری تماس برقرار کنید یا سعی کنید اطلاعات بیشتری به او منتقل کنید تا نهایتاً نظر او جلب گردد. هنگام پایان مکالمه حتما با مشتری در مورد فیکس کردن قرار بعدی صحبت کنید.
 • پیگیری مشتری تنها مخصوص مشتریانی که هنوز هیچ خریدی انجام داده‌اند نیست بلکه پیگیری مشتریان موفقی که اقدام به خرید ملک کرده‌اند چند فایده دارد. اول اینکه این کار املاک شما را به یک برند با سابقه در ذهن مشتری تبدیل می‌کند و دوم آنکه پیگیری کردن مشتریان قبلی، بازگشت مجدد آنان به سوی شما را در پی خواهد داشت.

مشتری های املاک را چند بار پیگیری کنیم؟

یکی از ابعاد مهم هنگام پیگیری مشتری انتخاب زمان مناسب برای انجام این کار است. در این رابطه پاسخ یکسان و الگوی هماهنگی وجود ندارد زیرا برای هر فرد زمان اوقات فراغت با دیگری تفاوت خواهد داشت. به طور کلی هر 3 الی 4 روز یکبار و به مدت چهار هفته در بازه زمانی حدود عصر تا سر‌شب می‌توان بدون اینکه مشتری خود را ناراحت کرد، به پیگیری فایل مربوط به او پرداخت.  معمولا در این مسیر، مشاور متوجه خواهد شد که تا چه حد مجاز به پیگیری روند معامله است و این مهم با توجه به شخصیت هر مشتری کمی متفاوت خواهد بود. در صورتیکه مشتری پاسخگوی تماس شما نبود، تماس بعدی را به حداقل 2 روز بعد موکول کنید.

پیگیری مشتری

نتیجه‌گیری

با توجه به گسترش راه‌های ارتباطی بین مردم همچون پیامک و ارسال پیام در فضاهای مجازی و نرم‌افزارهای گوناگون، نیاز نیست که برای پیگیری مشتری مرتب با او تماس گرفت. مرز بین جذب یا از دست دادن مشتری بسیار باریک است، سایت به‌روز املاک با مجموعه‌ای از کارشناسان و مشاوران املاک زبده ضمن راهنمایی مشاوران دفاتر املاک، خدمات مفیدی برای ارائه به مشتریان معرفی می‌کند.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

جملات ممنوعه قرارداد

جملات ممنوعه در قرارداد

کلمات و جمله‌هایی که مشاوران املاک به هنگام آشنایی با مشتریان و نشان دادن موارد خرید و فروش، همچنین هنگام عقد قرارداد بر زبان می‌آورند، نقش بسیار مهمی در سرانجام معامله دارد. در بسیاری از قراردادها به‌خاطر استفاده از جملات یا قول و قرارهای اشتباه، شانس انجام معامله خرید و فروش از دست می‌رود. مشاوران املاک حرفه‌ای مراقب هستند از جملات ممنوعه در قرارداد که ریسک فسخ معامله را افزایش می‌دهد، استفاده نکنند.

توضیحات بیشتر »
خرید ملک

آموزش خرید و فروش املاک

آیا شما هم به دنبال یک راه حل موثر و تصمیمی هوشمندانه برای خرید یک ملک هستید؟ اگر پاسخ شما بله است باید بگوییم نحوه خرید ملک، یکی از تصمیمات مهم در زندگی افراد است که نیازمند دانش و آگاهی فراوان در زمینه املاک می‌باشد. از این رو برای خرید ملکی که تمامی نیازهای شما را برآورده کند باید به اهمیت آموزش مربوط به نحوه خرید ملک و یادگیری روش‌‌ها و تکنیک‌‌های مهم در امر خرید و فروش املاک پی ببرید…

توضیحات بیشتر »
مدیریت تا رهبری

 از مدیریت تا رهبری، ویژه مدیران املاک

مدیران املاک چه مهارت‌هایی باید داشته باشند؟ سه دسته مهارت‌های انسانی، ادراکی و فنی وجود دارد که هر مدیر املاکی می‌بایست از آن‌ها برخوردار باشد. مدیری موفق است که بتواند مهارت‌های ذکر شده را به خوبی ایفا نماید.‌ اقدام کردن به موقع و موثر از‌مهم‌ترین فواید داشتن مهارت‌های ذکر شده می‌باشد. در این مقاله به بررسی نقش مدیر و چگونگی رسیدن به رهبری می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهارت‌های مدیر املاک بیشتر آشنا شوید.‌

توضیحات بیشتر »

4 نظر در “پیگیری مشتری های املاک

 1. رُهام محمودیان گفت:

  بی نهایت بی نهایت بی نهایت سپاسگزارم آقا امید ابراهیمی عزیز استاد بزرگوارم
  وسپاس از تمامی کسانی که زحمت این مطالب پر از محتوا را کشیدن و در اختیار دوستان مشاور گذاشتن
  ❤️❤️❤️❤️❤️🌹🌹🌹🌹🌹💯💯💯💯💯💯
  رُهام محمودیان مشاور امور ملکی منطقه یک تهران بزرگ و شهر نمونه گردشگری و توریستی شهمیرزاد🌟

 2. You are a true webmaster; the site loads incredibly quickly and it appears as though you are using some kind of special technique. The contents are excellent; you have done a fantastic job on this subject.

 3. Bnvxmo گفت:

  best allergy medicine without antihistamine allergy pills for adults 3rd generation antihistamines list

 4. Somebody essentially lend a hand to make significantly articles Id state That is the very first time I frequented your website page and up to now I surprised with the research you made to make this actual submit amazing Wonderful task

نظرات بسته شده اند.