آکادمی شماره یک آموزش املاک

0 دانشجو

مجله آموزش املاک

قیمت گذاری ملک

امروزه با وجود مشکلات اقتصادی در جامعه، خرید ملک که قسمت عمده‌ آن خانه است کمی سخت شده است. وقتی یک فرد یا خانواده قدرت خرید پیدا می‌کند، اولین دغدغه‌ای که مدنظر دارد قیمت منصفانه است. در واقع هر فردی چه خریدار، چه فروشنده و حتی کسی که قصد خرید و فروش ندارد قیمت اصلی ملک برایش اهمیت دارد. دلیل این مهم به این بر‌می‌گردد که فرد گاها با تمام سرمایه و اندوخته‌ یک عمر زندگی وارد معامله می‌شود و نگرانی مربوط حق اوست.
قیمت گذاری ملک

امروزه با وجود مشکلات اقتصادی در جامعه، خرید ملک که قسمت عمده‌ آن خانه است کمی سخت شده است. وقتی یک فرد یا خانواده قدرت خرید پیدا می‌کند، اولین دغدغه‌ای که مدنظر دارد قیمت منصفانه است. در واقع هر فردی چه خریدار، چه فروشنده و حتی کسی که قصد خرید و فروش ندارد قیمت اصلی ملک برایش اهمیت دارد. دلیل این مهم به این بر‌می‌گردد که فرد گاها با تمام سرمایه و اندوخته‌ یک عمر زندگی وارد معامله می‌شود و نگرانی مربوط حق اوست. قیمت گذاری ملک، با توجه به شرایط بازار به یک کارشناس خبره و مورد اطمینان نیاز دارد تا آگاهی لازم را داشته باشد.

 این موضوع در مورد اجاره‌ ملک نیز مصداق دارد، یعنی یک فرد باید از لحاظ قیمت بر اوضاع واقف باشد و بداند چگونه وارد معامله شود، خواه مالک باشد، خواه مستاجر. در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه‌ قیمت گذاری ملک

برخلاف تصور بعضی از افراد با استناد به مثل معروف: چهار دیواری اختیاری، که گمان می‌کنند قیمت گذاری ملک دست خودشان بوده باید گفت، این تصور کاملا اشتباه است. این کار به متغیرهای مختلفی وابسته می‌باشد، بنابراین به یک روش حرفه‌ای و دقیق نیاز داریم که به یک قیمت منصفانه برسیم.

کارشناسی ملک یعنی مجموعه‌ تخصص، تحقیق، تجربه، وجدان کاری و در جریان اخبار به‌روز ملک بودن، از عهده‌ فردی متعهد و مدیر بر‌می‌آید. وظیفه کارشناسی و قیمت گذاری ملک بر عهده مشاور املاک است، زیرا فروشنده و خریدار هردو سرمایه‌‌ خود را هرچند در جریان قیمت باشند، باز در اختیار املاک می‌گذارند.

آشنایی با نکات مهم در قیمت گذاری ملک

در قیمت گذاری ملک، عوامل و متغیرهای مختلفی دخیل هستند، در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

موقعیت ملک

موقعیت، محله یا لوکیشن ملک تاثیر خود را بدین گونه روی قیمت ملک می‌گذارد که، اگر دو ملک از هر لحاظ شرایط یکسانی داشته اما در دو لوکیشن متفاوت باشند، تفاوت قیمت از زمین تا آسمان می‌شود. به عنوان مثال موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی، در محله‌ شلوغ و پرترافیک بودن، نزدیک بودن مسجد، مدرسه یا بیمارستان نزدیک آن ملک، ویژگی‌ها و سطح مردم آن منطقه، حتی شرایط کوچه‌ای که ملک در آن قرار دارد بر قیمت تاثیرگذار است.

سند ملک

یکی از آیتم‌هایی که در اولین قدم بعد از پیشنهاد یک ملک برای خرید به چشم می‌‌خورد، نوع سند آن است. یعنی اگر ملک دارای سند است، آیا نوع آن شخصی ششدانگ، اوقافی، تعاونی، مشاع و … است؟ هرکدام از انواع سند تاثیر مستقیم بر قیمت ملک دارد.

ظاهر ملک

ظاهر ملک، خود دارای بخش‌های مختلفی است، اگر ملک مورنظر ساختمان یا خانه باشد، نکات زیر قابل اهمیت است:

  • متراژ: مساحت یک ملک عامل تاثیرگذار در قیمت آن است. به زبان عامیانه چندمتری بودن ملک اهمیت دارد.
  • سال ساخت: بسته به اینکه چند سال از ساخت یک ساختمان می‌گذرد قیمت تغییر می‌کند و بنای کلنگی قیمت کم‌تری دارد. در آپارتمان‌های قدیمی‌ساز که حدود 15 سال به بالا از عمر آن‌ها می‌گذرد، به دلیل استهلاک، ساخت واحد مورد توجه نیست و میزان سهم واحد از کل عرصه یا زمین مهم‌تر است.
  • خریدار باید ملک را از بابت خوش نقشه بودن، متریال ساخت، نورگیر بودن، تراس، چشم انداز، درب ورود و خروج، ‌طبقه‌ چندمی بودن و فاکتوهای دیگر بررسی کند و تک تک این عوامل برقیمت تاثیرگذار هستند.
  • مشاعات: بَر ملک (یا همان عرض زمین) که حاشیه‌ ملک محسوب می‌شود و هرچه بیشتر باشد ملک خوش‌فروش‌تر است. آسانسور، پارکینگ، نمای ساختمان، انباری در صورت وجود، بسته به کیفیت در قیمت دخیل هستند. قسمت‌های مشترک دیگر مثل راه پله، پشت بام به‌طور غیرمستقیم در فروش ملک تاثیر دارند.

باید دقت داشت که اگر ملک موردنظر زمین، باغ، مغازه یا خانه‌ ویلایی باشد، به صورت کلی در قیمت گذاری از مواردی که ذکر شد برای خرید و فروش استفاده می‌گردد.

قیمت گذاری ملک

نتیجه گیری

حال که نکات تاثیرگذار در قیمت ملک را می‌دانیم، سوال این است مجموعه‌ این عوامل چگونه قیمت نهایی را مشخص می‌کند؟ اطلاعات جمع‌ آوری شده از عوامل درونی و بیرونی دخیل در ملک و روش‌های تخمین قیمت به کارشناس این امکان را می‌دهد که، به تحلیل و تفسیر بپردازد. معمولا قیمت ملک نوساز استخراج و تمام فاکتورهای ملک موردنظر در آن اعمال، سپس نتیجه با بازار واقعی مقایسه و قیمت نهایی مشخص می‌شود.

تیم حرفه‌ای مشاور املاک، همواره در تلاش است تا دغدغه‌ به حق افراد، در مواجهه با خرید یا فروش ملک را مرتفع کند. این تیم همچنین می‌تواند موارد خرید متنوع و قابل اطمینانی را به خریدار پیشنهاد دهد. مشاور املاک با توجه به شرایط کلی اقتصادی جامعه، بهترین مشاوره‌ تخصصی در خصوص قیمت گذاری ملک را توسط تخصص خود ارائه می‌دهد.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

بنگاه املاک

آموزش بنگاه داری املاک

همانطور که می دانید کار کردن در بنگاه املاک فضایی است که رقابت در آن زیاد بوده و صاحبان این حرفه برای رسیدن به بیشترین سود و جذب مشتری، کوشش زیادی می کنند. یقینا داشتن شرایط بنگاه داری به تنهایی کافی نیست و باید یکسری اصول اصلی را در این حوزه فرا بگیرید. در این مطلب از سایت آموزش املاک به برخی از ویژگی ها و فوت و فن های لازم برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک موفق برای بنگاه داری میپردازیم.

توضیحات بیشتر »
معاملات مشاورین املاک

راحت‌ترین روش های معاملات املاک

بزرگ‌ترین دغدغه افرادی که قصد فروش ملک را دارند، یافتن راه‌هایی مطمئن و راحت برای فروش ملک است. معمولاً روش های فروش ملک مختلفی وجود دارد که افراد با استناد به آن‌ها می‌توانند ملک خود را به راحتی بفروشند. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در مورد راحت‌ترین روش‌های معاملات املاک در فروش ملک هستید حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. روش‌های متعددی برای فروش ملک وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود هستند…

توضیحات بیشتر »
مشاور موفق

تفاوت های مهم مشاورین املاک موفق و ناموفق

با توجه به گسترش و پیشرفت خرید و فروش و سرمایه‌گذاری مردم در زمینه ملک به خصوص در سال‌های اخیر، فعالان حوزه ملک یعنی مشاوران املاک می‌توانند از موفقیت و پیشرفت شغلی ویژه‌ای بهره‌مند شوند به شرط آن که بیهوده وقت خود و مشتری را به هدر ندهند. یعنی مسئولیت‌پذیر باشند و از نکاتی استفاده کنند که کار و شغل آن‌ها را به سمت پیشرفت هدایت کند. در واقع شناخت تفاوت‌های بین مشاور املاک موفق و ناموفق مشخص‌کننده عاقبت شغلی حرفه مشاور املاک است.

توضیحات بیشتر »

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بذار :