آکادمی شماره یک آموزش املاک

0 دانشجو

مجله آموزش املاک

همه چیز درباره مشارکت در ساخت

زندگی آپارتمان نشینی و گسترش ساخت‌وساز سبب شد که این موضوع تبدیل به یک دانش و علم شود. آن‌چه که مسلم است کیفیت ساخت و ارتقای آن از دست مردم عادی ساخته نیست و به متخصص نیاز دارد. نگاه اقتصادی مردم به مقوله ساخت، شغلی به نام سازنده پدید آورد که صفر تا صد ساختمان‌سازی را انجام دهد. اگر واژه مشارکت در ساخت برای شما گنگ و نامفهوم است، پیشنهاد می‌شود با ما همراه باشید تا بدانید مشارکت در ساخت چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ هنگام مشارکت در ساخت به چه نکاتی باید توجه کرد؟
مشارکت در ساخت

زندگی آپارتمان نشینی و گسترش ساخت‌وساز سبب شد که این موضوع تبدیل به یک دانش و علم شود. آن‌چه که مسلم است کیفیت ساخت و ارتقای آن از دست مردم عادی ساخته نیست و به متخصص نیاز دارد. نگاه اقتصادی مردم به مقوله ساخت، شغلی به نام سازنده پدید آورد که صفر تا صد ساختمان‌سازی را انجام دهد. اگر واژه مشارکت در ساخت برای شما گنگ و نامفهوم است، پیشنهاد می‌شود با ما همراه باشید تا بدانید مشارکت در ساخت چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ هنگام مشارکت در ساخت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مشارکت در ساخت به چه معنا است؟

نوعی قرارداد یا توافق دو طرفه راجع به ملک که هر یک از طرفین در آن، آورده‌ای دارند و با توجه به نسبت آورده با هم شریک می‌شوند تا ساختمان‌سازی کنند را مشارکت در ساخت می‌نامند. به عنوان مثال مشتری را در نظر می‌گیریم که صاحب یک زمین یا خانه‌ای کلنگی است و تصمیم دارد آن را تبدیل به یک آپارتمان چند طبقه کند تا هم به یک ملک نوساز برسد و هم بر سرمایه خود بیافزاید. این کار به تخصص و سرمایه نیاز دارد، سازنده زمین فرد را به یک ساختمان چند طبقه تغییر کاربری می‌دهد. این گونه آن‌ها با هم مشارکت کرده‌اند.

مزایا و معایب مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت چه فایده‌ای دارد؟ پاسخ به این سوال را با ذکر چند مورد بررسی می‌کنیم:

  • افزایش مقاومت ساختمان

در مشارکت بافت‌های فرسوده تبدیل به ساختمان‌های جدید مستحکم‌تر می‌شوند. خانه‌های کلنگی بالای 30 سال عمر دارند و مکان مناسبی برای زندگی نیستند. سازمان نظام مهندسی در ساخت‌وسازهای جدید باید نظارت بیشتری اعمال کند تا بناها مثل ساختمان‌های قدیمی و ناامن در برابر عوامل طبیعی چون زلزله نباشد. عدم نشست و پی‌ریزی ساختمان نیز در مشارکت‌های امروزی بیشتر مورد توجه است.

  • زیبا شدن بنا

ساختمان‌های قدیمی هم ظاهر شهر را زشت می‌کنند و هم روی اعتماد به نفس ساکنین اثر مستقیم دارند. پس یکی از مزایای مشارکت داشتن ظاهر زیبای ملک است.

  • امکانات به روز شده

امکانات خانه‌های قدیمی کم است اما در آپارتمان‌های جدید وجود آسانسور و امکانات داخلی منازل سبب سهولت زندگی می‌شود. سیستم گرمایشی و فاضلاب منازل قدیمی معمولا برای خود آن‌ها و همسایگان ایجاد آزار و اذیت می‌کرد.

  • افزایش سرمایه فرد

هنگامی یک فرد خانه کلنگی خود را می‌فروشد، در واقع فقط پول زمین را دریافت می‌کند و برای خرید خانه جدید علاوه بر هزینه آپارتمان ارزش زمین را نیز باید بپردازد و ضرر می‌کند اما با مشارکت در ساخت، سرمایه مشتری افزایش می‌یابد و علاوه بر یک منزل برای سکونت به احتمال زیاد سود بیشتری دریافت خواهد کرد.

  • کاهش استهلاکات

خانه‌های قدیمی هر روز یک ایراد تازه پیدا می‌کنند و هدر‌رفت انرژی زیادی دارند که با تبدیل به ساختمان جدید این قبیل مشکلات حل می‌شود.

حال بهتر است به بررسی عیب مشارکت در ساخت بپردازیم. تنظیم قرارداد اولیه مشارکت ساخت هزینه‌های زیادی در پی دارد. نقش مشاور املاک در این مرحله نیز بسیار مهم است و با تیزبینی اجازه بروز کلاهبرداری و پایمال شدن حق مشتری را نمی‌دهد. همچنین اختلافات مربوط به تقسیم واحدها و سهم طرفین با داوری مشاور حل خواهد شد.

نکات حقوقی مشارکت در ساخت ملک

هر معامله و تجارتی فراز و نشیب‌های خود را دارد. برای امر مشارکت در ساخت رعایت نکات حقوقی از بار مشکلات کار کم می‌کند. سهم مالک و سازنده معمولا به صورت درصدی و مالک 55 و سازنده 45 درصد محاسبه می‌شود که این مقدار با توجه به شرایط قابل تغییر است. تغییرات قیمت در بازار ملک و نرخ تورم از عوامل تاثیرگذار بر این فرآیند هستند. در ابتدای پروژه حتما باید ارزش اولیه ملک و ارزش نهایی با استفاده از فرمول ویژه سود مشخص گردد. همچنین مشاور نظارت داشته باشد که فهرستی از کلیه مصالح ساختمانی با نوع برندها و تعداد کارگران کار به طور دقیق و تمامی لوازم مورد نیاز مکتوب و ضمیمه قراداد شود.

در قراردادهای مشارکت برای ساخت‌وساز باید مسئولیت‌ها و وظایف مالک و سازنده توسط داور یا همان مشاور زبده به دقت تعیین و ذکر شود. در قرارداد باید مکتوب شود که هر کدام از طرفین به تعهدات خود عمل نکند طرف دیگر قادر خواهد بود معامله را فسخ و ضرر و زیان خود را طلب کند. از نظر حقوقی نیز تمام امکانات آپارتمان از قبیل پارکینگ، انباری، انتخاب طبقات و حتی ترتیب آن‌ها مشخص و تعیین شده باشد. حواستان باشد که بر این نکات مسلط باشید تا بتوانید به بهترین مشاور املاک تبدیل شوید.

مشارکت در ساخت

کلام آخر

در این مقاله سعی شد همه چیز در باب مشارکت در ساخت بیان شود، با توجه به آن که به نظر می‌آید محسنات مشارکت بیشتر از معایب آن است می‌توان با مشاوره یک کارشناس باتجربه که صفر تا صد قضایا را زیر نظر داشته باشد، اقدام به تبدیل ملک کلنگی به آپارتمان نوساز کرد. با این تصمیم مشتریان شما از شر مشکلات خانه‌های قدیمی نجات پیدا کرده و ضمن به دست آوردن خانه جدید بر سرمایه خود می‌افزایند. یکی از دوره های آکادمی آموزش املاک ابراهیمی، دوره مشارکت در ساخت است که در آن به صورت تخصصی درباره تمام مباحث حقوقی این موضوع مسلط می شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان ما در آکادمی در ارتباط باشید. 

 

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

ترفندهای فروش ملک

ترفندهای فروش املاک در فضای مجازی

صنعت املاک در سال‌های اخیر با ظهور اینترنت و عصر دیجیتال شاهد تغییر قابل توجهی بوده است. دورانی که روش‌های بازاریابی سنتی به تنهایی برای آژانس‌های املاک کافی بود تا دامنه خود را گسترش و کسب و کار خود را توسعه دهند، گذشته است. امروزه، بازاریابی آنلاین به ابزاری ضروری برای آژانس‌های املاک تبدیل شده تا به طور موثر فهرست خود را تبلیغ و خریداران یا فروشندگان بالقوه را جذب کنند. در این مقاله، استراتژی‌ها و ترفندهای…

توضیحات بیشتر »

رازهای مهم درآمد مشاورین املاک

در همین ابتدا از راز بزرگ پولسازی شغل املاک پرده برمی داریم. راز کسب درآمد مشاوران املاک در ارتباط خوب با مشتریان، حرفه‌ای بودن در قوانین معاملات ملکی، استفاده از اطلاعات صحیح حقوقی، گوش دادن به نیازهای مشتریان و به‌روز بودن بازار است. جهت مشاوره و راهنمایی برای موفقیت در کسب و کار املاک کافی است برای آموزش حرفه‌ای مشاورین و مدیران املاک از دوره‌های آکادمی آموزش املاک ابراهیمی استفاده کنید.

توضیحات بیشتر »

رازهای مهم درباره بازدید ملک که مشاورین املاک باید بدانند   

یکی از وظایف مهم مشاوران املاک نشان دادن ملک به خریدار است. کارشناس فروش به هنگام بازدید ملک توسط مشتری باید مجموعه‌ای از نکات را که در فرآیند تصمیم‌گیری خریدار تاثیر دارد، رعایت کند. نداشتن اطلاعات کافی مشتریان و عدم شناخت آنان از ابعاد مختلف ملک، سبب می‌شود که آنان مشاور املاک را به عنوان فرد مورد‌اعتماد و وکیل خود بدانند. پس مشاور باید رازهای مهم درباره بازدید از ملک را که عمل به آن به نفع طرفین معامله است بشناسد. با ما در این مقاله همراه باشید.

توضیحات بیشتر »

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بذار :