مشاوره املاک

چگونه فایل پیدا کنم؟

فایل یابی

فایل‌یابی در شغل مشاور املاک بسیار ضروری است و یک مشاور املاک با فایل‌هایی که به مشتریان ارائه می‌دهد، شناخته می‌شود. به عنوان یک مشاور املاک برای موفقیت در شغل خود باید بتوانید مطابق با سلیقه مشتری فایل‌های مختلفی را به او پیشنهاد دهید.

داشتن فایل‌های مناسب، اعتماد مشتری نسبت به شما را افزایش داده و شما با ارائه فایل‌های مناسب و با استفاده از اصول روانشناسی  می‌توانید مشتری را از مراجعه به دفاتر مشاوره املاک دیگر منصرف نمایید. برای اینکه فایل­های مناسب و متعدد را پیدا کنید، باید از قوانین نانوشته‌ای پیروی کنید. در ادامه مطلب از فایل­ یابی مشاور املاک، نکاتی را برای آموزش فایل یابی املاک ذکر می‌کنیم.

از اسم خودتان و دفتر املاک برای فایل یابی مایه بگذارید

ممکن است جزو نیروهای قدیمی یک بنگاه معاملات ملکی باشید و یا همه شما را بشناسند. بهتر است از اسم و تجربه کاری خودتان برای پیدا کردن فایل استفاده نمایید. شاید از خودتان بپرسید که این کار چگونه امکان‌پذیر است؟ مستقر بودن شما در یک دفتر املاک، برای سال‌های طولانی جایگاه اجتماعی بسیار مهمی میان مغازه‌های اطراف و مشتریان به وجود می‌آورد. به طوری که مشتریان با مراجعه به دفتر مشاوره املاک، اولین جایی که به سراغش می‌روند، میز شماست.

تماس‌ها را به ملاقات حضوری تبدیل کنید

از جمله نکات آموزش فایل یابی املاک این است که به عنوان یک مشاور املاک، بسیار طبیعی است که در طول روز تماس‌های متعددی دریافت کنید. این تماس‌ها به چند بخش خرید، فروش، اجاره و رهن و در دسته‌های گوناگونی از جمله مسکونی، تجاری، اداری و غیره تقسیم می‌شوند. در این مرحله باید بتوانید کسانی که به عنوان فروشنده ملک و یا موجر با شما تماس می‌گیرند را از لحاظ شخصیتی شناسایی نمایید. با کمک ترفندهای جذب مشتری، با تماس‌ گیرنده قرار حضوری بگذارید و در نهایت او را پای میز معامله بکشانید.

در فرایند فایل یابی، از تبلیغات غافل نشوید

نقش تبلیغات در شغل مشاور املاک بسیار حیاتی است و مشاوران املاک نباید آن را نادیده بگیرند. همواره به یاد داشته باشید که در هیچ شغلی با نشستن پشت میز نمی‌توان به موفقیت رسید. اینکه از نبودن مشتری گله کنید، شایسته نیست و باید برای شغل خود به تبلیغات بپردازید. می‌توانید در محله‌ای که دفتر مشاوره املاک شما در آن واقع شده، تراکت تبلیغاتی پخش کرده، یا به چاپ آگهی در روزنامه بپردازید.

در کنار تمام راه‌های تبلیغاتی، نباید دنیای جادویی مجازی را از یاد ببرید. سعی کنید نحوه تبلیغات در فضای مجازی را شناخته و سپس بهترین تبلیغات خود را در آن ارائه دهید. خوب عمل کردن در فضای مجازی و تبلیغات درست و اصولی، موفقیت شما را در شغلتان تضمین می­کند.

بساز و بفروش‌ها را از یاد نبرید

یکی از نکات مهم آموزش فایل یابی املاک، به ارتباط با سازنده‌های مسکن مرتبط می‌شود. فایل ­یابی را از سازندگان املاک محله خود آغاز نمایید. بساز و بفروش‌های محلی که دفتر املاک شما در آن قرار دارد، همواره بهترین گزینه جهت پرکردن دفتر فایل‌های شما هستند. ممکن است آن‌ها برای فروش واحدهای آپارتمانی که ساخته‌اند سراغ شما بیایند.

به منظور فایل­ یابی از طریق سازنده‌ها، همواره باید دو چشم تیزبین داشته باشید. در مسیر خانه به محل کارتان، به ساختمان‌های نیمه کاره و نوساز و در حال تخریب دقت نموده و از کارگران ساختمان سراغ مسئول ساخت و یا صاحب ملک را بگیرید. دوباره به محل مراجعه نموده و با سازنده ساختمان طرح دوستی بریزید. یادتان نرود هر قدر که رابطه شما با صاحب ملک بهتر باشد، به گرفتن فایل نزدیک‌تر شده‌اید.

حواستان به آگهی‌های شخصی باشد

اگر در محل فعالیت دفتر املاک شما خانه خالی وجود دارد به سراغ آن بروید و شماره تماس صاحب ملک را پیدا کرده و با او تماس بگیرید. توجه داشته باشید که بعضی از افراد به هیچ عنوان علاقه‌ای به انجام معامله در بنگاه معاملات ملکی ندارند لذا نباید زیاد به آن‌ها اصرار نمایید.

سری به فایل های قدیمی بزنید

جهت انجام این کار باید به تمام فایل‌های قدیمی خود اشراف داشته و شش دانگ حواستان جمع فایل‌هایتان باشد. مشتریانی را به خاطر بیاورید که ناگهان از انجام معامله پشیمان شده‌اند و هنوز فایل‌شان در دفتر شما باز است. دوباره با آن‌ها تماس گرفته و درباره ملکی که قصد فروش یا اجاره آن را داشتند، صحبت کنید. شاید تماس شما راهی برای انجام مجدد معامله باشد.

مراجعه حضوری را از یاد نبرید

در ادامه مطلب آموزش فایل یابی املاک به عنوان یک مشاور املاک برای اینکه بتوانید فایل‌های مناسب و متعدد را پیدا کنید، باید از وضعیت سکونت در منطقه خود آگاه باشید. علاوه بر این، اگر در روزهای نخستین کار خود هستید، بهتر است برای فایل‌ یابی کوچه به کوچه و محله به محله خیابان‌ها و کوچه‌ها را بگردید. با این کار از املاک خالی از سکنه، تخریب شده و یا در حال ساخت آگاهی پیدا می­کنید. صاحبان املاک را شناسایی کرده و آن‌ها را به دفتر مشاوره املاک خود دعوت نمایید. آرزوی هر مشاور املاکی این است که به وضعیت املاک محله خود اشراف کامل داشته باشد.

مراجعه به سایت‌های فعال در حوزه املاک

سایت‌های فعال در حوزه املاک، معدن اصلی برای شناسایی فایل‌های فعال هستند و فرایند فایل‌یابی را برای مشاوران املاک بسیار راحت کرده‌اند. بسیاری از سایت ها در بخش املاک این امکان را فراهم می کنند که شما با انتخاب محله خود به بهترین فایل‌ها دسترسی پیدا کنید.

سخن آخر

در این مقاله به آموزش فایل­ یابی املاک پرداختیم و ذکر کردیم که مردم مشاوران املاک را به فایل‌هایی که ارائه می‌دهند، می‌شناسند. بنابراین مشاوران باید بتوانند در هنگام مراجعه مشتری، فایل‌های مناسب و مختلف را مطابق سلیقه مشتری در اختیار داشته باشند. برای این کار باید به انجام فرایند فایل‌ یابی بپردازند و آموزش فایل یابی را هم جدی بگیرند.

همچنین باید مشاوران املاک از تجربه و اسم دفتر خود برای شناسایی فایل‌ها استفاده کنند و تبلیغات مستمر و مداوم انجام دهند. به وضعیت سکونت املاک در محله خود آگاه بوده و مراجعه به سایت‌های فعال در حوزه املاک را فراموش نکنند. در نهایت بمنظور رسیدن به موفقیت، نباید از واکنش‌های مختلف مردم ناامید شوند. پس از انجام فرایند فایل­ یابی مشاورین املاک باید بتوانند با تبلیغات منظم و ارتباط مستمر با مشتریان، این روند را حفظ کنند.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

متخصص املاک

آیا می‌توانم در مشاوری املاک متخصص شوم؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حرفه ی ‌مشاوری املاک متخصصان فراوانی دارد که بسیاری از آنها پس از سالهای زیاد با داشتن مهارت و تجربه ی‌فراوان، به گذراندن دوره‌های زیادی مشغول بودهاند و امروزه رتبه ی ‌یک منطقه ی‌ خود هستند. مشاورین املاک متخصص افرادی هستند که صبورند و منتظر معجزه نیستند. بلکه با درایت و آگاهی فراوان، آنقدر تلاش می‌کنند تا بتوانند از سایر رقبا متمایز شوند.

توضیحات بیشتر »

نام گذاری املاک

اگر شما هم به تازگی وارد حرفه مشاوره املاک شده‌اید حتماً با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنید. اولین قدم برای شروع فعالیت مشاوره املاک، انتخاب نام مناسب است. نامی که نه‌تنها فعالیت شما را به خوبی به مشتری نشان دهد بلکه ویژه و منحصربه‌فرد نیز باشد. این کار به ظاهر ساده می‌آید اما هنگامی که در موقعیت آن قرار می‌گیرید متوجه خواهید شد که کار بسیار سخت و دشواری است.در این مطلب قصد داریم…

توضیحات بیشتر »
فروش در اینستاگرام

فروش ملک در اینستاگرام

در گذشته‌ای نه چندان دور املاک به صورت دفتری به فروش می‌رسیدند و فرد با مراجعه به دفتر مشاوره املاک، ملک موردنظر خود را پیدا و سپس معامله می‌کرد اما با گذشت زمان و ورود اینترنت و اپلیکیشن‌های بسیار معروف به زندگی ما، شیوه‌های فروش ملک به کلی دگرگون شد.
امروزه بسیاری از مردم قبل از اقدام به خرید ملک یا فروش آن، در آگهی‌های اینترنتی یا حتی اپلیکیشن‌های…

توضیحات بیشتر »

66 نظر در “چگونه فایل پیدا کنم؟

 1. Renn گفت:

  Hey there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this write-up
  to him. Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

  My homepage … Anup

 2. Kortny گفت:

  Awesome! Its truly remarkable post, I have got much clear idea concerning from this post.

  My blog – Marla

 3. Shauntavia گفت:

  Quality articles or reviews is the secret to interest the
  viewers to visit the website, that’s what this
  web page is providing.

  Also visit my blog post :: Yasir

 4. Chawn گفت:

  Hey just wanted to give you a quick heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  My page … Parag

 5. Marcquis گفت:

  Thanks in favor of sharing such a fastidious thought, paragraph is good, thats why i have
  read it entirely

  Take a look at my web page Jazz

 6. Jacquia گفت:

  Why visitors still use to read news papers when in this technological
  globe the whole thing is existing on net?

  my blog :: Emanuela

 7. Daylene گفت:

  Hello! I know this is kinda off topic however , I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest writing a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as
  yours and I believe we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

  Here is my website; Tang

 8. Donyea گفت:

  Hello friends, nice piece of writing and nice arguments commented at this place, I am
  in fact enjoying by these.

  Feel free to surf to my webpage – Tex

 9. Shanti گفت:

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we
  communicate?

  Also visit my page: Diamantina

 10. Abubakar گفت:

  Fantastic web site. Plenty of helpful information here. I’m sending it to
  several buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your sweat!

  Here is my blog post Amadeus

 11. Sharen گفت:

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit,
  but other than that, this is great blog. A great read.

  I will certainly be back.

  Also visit my page :: Yasmin

 12. Calvina گفت:

  Good day! I simply wish to give you a huge thumbs up for your excellent
  info you’ve got right here on this post. I’ll be returning to your
  blog for more soon.

  Feel free to visit my blog; Marnell

 13. Isabelle گفت:

  The other day, while I was at work, my cousin stole
  my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Also visit my blog :: Shunte

 14. Yahaira گفت:

  I simply could not depart your web site before suggesting that
  I really enjoyed the standard info a person supply to your guests?
  Is gonna be back incessantly to check up on new posts

  Here is my homepage … Marshon

 15. Rashonda گفت:

  When some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available
  that in detail, thus that thing is maintained over here.

  my web site :: Trammell

 16. Gayle گفت:

  Very good article. I am experiencing some of these issues as well..

  Also visit my blog post: Mariavictoria

 17. Keyetta گفت:

  whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the great work!
  You realize, a lot of individuals are searching around for
  this info, you can aid them greatly.

  Also visit my web-site Gray

 18. Keelia گفت:

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s
  tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a
  year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard good things about blogengine.net. Is
  there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

  Here is my website; Teala

 19. Major گفت:

  Very quickly this site will be famous amid all blog viewers, due to it’s nice posts

  Here is my web site … Jimy

 20. Sophie گفت:

  Now it is a trusted operator where you can play all types of on the net casino games.

  Take a look at my web-site … Online Casino Slots

 21. Rachelle گفت:

  Hello, just wanted to mention, I enjoyed this article.

  It was funny. Keep on posting!

  Feel free to visit my blog post – Yanira

 22. Danny گفت:

  Undeniably imagine that that you stated. Your favorite justification seemed to be at the web the simplest thing to keep in mind of.
  I say to you, I definitely get irked whilst folks think about issues that
  they plainly don’t understand about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out
  the whole thing with no need side effect , other folks could take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

  My web site: Leon

 23. Sarh گفت:

  It’s nearly impossible to find educated people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

  newzero2.com

 24. Dewey گفت:

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I like to write a
  little comment to support you.

  My website :: Denisha

 25. Lynda گفت:

  This piece of writing is really a fastidious one it assists new web visitors, who
  are wishing for blogging.

  Feel free to surf to my web blog :: Stephania

 26. Gail گفت:

  Greetings! Very helpful advice in this particular
  post! It is the little changes that make the most important
  changes. Thanks for sharing!

  Here is my page: Isobel

 27. Star گفت:

  I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

  Here is my homepage: Antonetta

 28. Brianna گفت:

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.

  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

  Also visit my webpage; Jared

 29. Monroe گفت:

  This paragraph is actually a fastidious one it helps
  new the web viewers, who are wishing for blogging.

  My web-site; Irvin

 30. Devin گفت:

  After looking into a number of the blog articles on your website, I truly appreciate your
  technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and
  will be checking back in the near future. Please visit my website
  too and let me know what you think.

  Also visit my page Launa

 31. Sheri گفت:

  Nice blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. Thank you

  Here is my web blog Monroe

 32. Everette گفت:

  Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads
  a lot quicker then most. Can you recommend a good
  hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!

  Also visit my web site Margo

 33. Enrique گفت:

  These are in fact impressive ideas in concerning blogging.
  You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.

  Also visit my web site :: forum bb21

 34. Carmen گفت:

  This comes down to two very simple factors—how you fund your account, and how you withdraw any possible winnings.

  My website … https://josuecb.blogstival.com

 35. Nickolas گفت:

  Now, you can deal with the chips and set the amount you wish to bet.

  Also visit my web site – Website link

 36. Joanna گفت:

  Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author.I
  will make sure to bookmark your blog and definitely will come back
  later in life. I want to encourage continue your great
  writing, have a nice weekend!

  My web blog … http://Zonalendir.site/

 37. Iesha گفت:

  Thanks for finally writing about > چگونه فایل پیدا کنم؟ – آکادمی آموزش
  املاک [https://lendirabg.xyz lendirabg

 38. Andreas گفت:

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of
  hard work due to no backup. Do you have any methods
  to stop hackers?

  Take a look at my web-site :: erocafe

 39. Steve گفت:

  DraftKings Sportsbook hhas established itself as a dominant force in the online sports betting world.

  Look into my webb blog; Online Betting

 40. Ashli گفت:

  This is by far and away the most well-liked way to deposit cash into your sports betting
  account.

  Also visit my blog: Online Gamble

 41. Raymundo گفت:

  In this example, no matter what takes place with
  your sporting occasion bet.

  Take a look at my web blog: Best Online Betting Site

 42. Nereida گفت:

  Some bookies do nnot even have that numerous deals on their
  whole internet site, let alone for a single sport.

  my web-site UK betting sites

 43. Hermine گفت:

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about
  my difficulty. You’re amazing! Thanks!

  Take a look at my page – kendra lust onlyfans porn

 44. Sheree Garo گفت:

  Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

  http://www.vorbelutrioperbir.com

 45. Antje گفت:

  Pulling out your credit card may possibly not appeaar like the most
  effective thought if you’re in debt or unemployed.

  Here is my blog post; best online loans instant approval

 46. Margie گفت:

  A “soft pull” doesn’t affect your individual
  credit rating or score.

  My web blog :: online loans for bad credit

 47. Jaimie گفت:

  One trick to lowering you credit utilization ratio is calling your
  credit card issuerds and requesting an inncreased credit limit.

  Check out my site … online loans for bad credit

 48. Shannan گفت:

  If you want to preserve points as uncomplicated as probable, look at a robo-advisor.

  my blog … online loans same day

 49. Sergio گفت:

  If your state permits it, our lenders will lend you $100, $200, $500, $1,000, $two,000, $5,000,
  orr far more.

  My homepage; legit online loans guaranteed approval

 50. Alvin گفت:

  CashUSA’s representatives ill then take it from
  there and get back to you in two-four days.

  Here is my blog post … online loans with monthly payments

 51. Jessika گفت:

  Lender’s typically basee rates off of creditworthiness — a borrower’s
  overall credit health.

  My blog … online loans with monthly payments

 52. Jamaal گفت:

  Pick out to spend back thee loan over 7 or 14 days with
  quick paymejt plans.

  Feel free to visit my blog – best online loans instant approval

 53. Kandy گفت:

  To start consolidating debt, apply for a personal loan by way of your bankk or an addirional lender.

  my webpage; online loans for bad credit

 54. Alfred گفت:

  When you sell your house, the investor gets its funds back, adjusted
  up or down bby a share of the alkter inn your home’s worth.

  my homepage :: online loans same day

 55. Valeria گفت:

  Exactly where an Illustrative APR is displayed it is
  thee lowest price out there for the selected lan amount.

  Also visit my web blog – loan places near me

 56. indian porn گفت:

  I could not refrain from commenting. Well written!

 57. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think
  I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I will try to get the
  hang of it!

 58. tlover tonet گفت:

  I truly appreciate this post. I¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 59. I was wondering if you ever considered changing the structure of your
  blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 60. indian porn گفت:

  I blog frequently and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest.
  I am going to bookmark your blog and keep checking for new details
  about once a week. I opted in for your Feed too.

 61. Good day! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept talking about this. I will forward
  this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 62. Na wszystkie usługi wystawiamy rachunek bez taxes, jesteśmy firmą LTD założoną w Londynie, działającą nieprzerwanie overdose 2013.

 63. Ostateczne projekty z wst pazy projectowania stworzenia internetowej wersji
  stazy naszym tymczasowYM serwerzeinscenizacyjnyM.

 64. Nichol گفت:

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let
  alone the content!

 65. Bom88 گفت:

  Hi there, You’ve performed a great job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 66. It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

نظرات بسته شده اند.