آکادمی شماره یک آموزش املاک

0 دانشجو

مجله آموزش املاک

موقعیت مکانی ملک

یکی از نکاتی که در ارائه فایل به مشتری و همچنین در ثبت آگهی آنلاین بسیار حائز اهمیت است، لوکیشن و موقعیت مکانی ملک بوده اما متأسفانه برخی از افراد سودجو و کلاهبردار به دنبال فایل دزدی هستند، پس ارائه موقعیت مکانی منزل، بسیار مهم و نیازمند تفکر زیاد است. گروه املاک با ارائه این مطلب قصد دارد تا ثبت لوکیشن و موقعیت مکانی ملک را برای شما تسهیل ببخشد البته قبل از آن لازم است که با دو عنصر مکانی ملک آشنا شوید.

یکی از نکاتی که در ارائه فایل به مشتری و همچنین در ثبت آگهی آنلاین بسیار حائز اهمیت است، لوکیشن و موقعیت مکانی ملک بوده اما متأسفانه برخی از افراد سودجو و کلاهبردار به دنبال فایل دزدی هستند، پس  ارائه موقعیت مکانی منزل، بسیار مهم و نیازمند تفکر زیاد است.

گروه املاک با ارائه این مطلب قصد دارد تا ثبت لوکیشن و موقعیت مکانی ملک را برای شما تسهیل ببخشد البته قبل از آن لازم است که با دو عنصر مکانی ملک آشنا شوید.

موقیعت ملک و موقعیت مکانی ملک

این دو تیتر با یکدیگر متفاوت هستند، در واقع موقعیت مکانی ملک، همان آدرس دقیق ملک است که شامل نام خیابان، شماره کوچه، پلاک، طبقه و واحد می‌باشد اما موقعیت مکانی در واقع جهت بنا را نشان می‌دهد که در ادامه به انواع آن می‌پردازیم:

موقعیت ملک

ملک و بناهای ساخته شده دارای موقعیت های مختلفی هستند که در ادامه با آن آشنا می‌شوید:

 • شمالی یا جنوبی: بطور کلی ساختمان‌هایی که حیاط یا پیلوت آن در ابتدای سازه، یعنی دقیقا بعد از درب ورودی قرار دارد، دارای موقعیت شمالی هستند و برخلاف آن سازه‌هایی که حیات پس از آپارتمان و در ضلع جنوبی آن قرار دارد، سازه جنوبی محسوب می‌شوند.

در ساختمان‌های جنوبی، حیاط نورگیر مناسبی نیست و در واقع حیاط خلوت محسوب می‌شود اما در عوض آن ملک جنوبی(خود واحد) نورگیر خواهد بود.

 • ملک شرقی، غربی: ممکن است هنگام خرید یا دریافت فایل، با ملکی روبرو شوید که موقعیت شرقی، غربی دارد، اگر سازه در راستای کوچه و یا خیابان باشد و جهت شمال، رو به روی آن قرار گیرد، ملک شرقی غربی است. اگر سازه سمت راست کوچه باشد، شرقی و اگر سمت چپ باشد، غربی خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که املاک شرقی در ساعات اولیه روز تا نزدیکی ظهر، نورگیر عالی‌ دارند و برخلاف آن، املاک غربی، در ساعات پایانی روز یعنی ظهر به بعد نورگیر خواهند بود.

 • موقعیت دوبر یا چند بر: به آن دسته از املاک خاصی گویند که معمولا در خیابان‌های اصلی ساخته شده‌اند و در اطراف آن‌ها سازه زیادی وجود ندارد و به همین خاطر نورگیر بی‌نظیری دارند.

نکته: درواقع اصلی‌ترین اطلاعات حاصل از موقعیت ملک، نورگیر آن است که زیاد بودن آن ضمن کاهش مصرف برق در منزل، باعث افزایش قیمت ملک نیز می‌شود.

موقعیت مکانی ملک

همانطور که در ابتدا گفتیم، موقعیت مکانی ملک همان آدرس دقیق است اما نکته حائز اهمیت در مورد آگهی آن، این بوده که نگذاریم فایل دزدان به لوکیشن و خانه شما دست یابند. در ادامه چند نکته برای درج آگهی امن آنلاین را شرح می‌دهد:

 • محدوده: اولین قدم برای ثبت لوکیشن در آگهی، بیان محدوده آن است، (مثلا بگویید در منطقه هاشمیه) اما قاعدتا خریدار باید منطقه و کوچه خیابان‌های ملک را بازرسی کند.
 • ثبت آدرس از روی نقشه: با این کار در واقع شما کوچه و خیابان ملک را در دسترس مشتری قرار خواهید داد، اما این آرامش خاطر را دارید که ملک مورد نظر شما به دست رقبا نخواهد افتاد.
 • بازدید نهایی: سعی کنید در ابتدای کار مشتری را تنها به محدوده و لوکیشن ملک بفرستید تا پس از مشاهده عکس و فیلم ملک و پسند لوکيشن گفته‌ شده، اگر تمایلی به بازدید حضوری داشت، در آن زمان به بازدید و معرفی دقیق موقعیت ملک بپردازید.

مشتری واقعی

قطعا شمایی که اراده بر خواندن این مقاله را داشتید، ترس از مشتری‌های دروغین دارید پس لازم است که راه و روش تشخیص خریدار و فروشنده واقعی را به شما آموزش دهیم:

خریدار واقعی

خریدار واقعی یعنی، شخصی که قصد ندارد مستقیما با مالک ارتباط بگیرد و مشاور خود را دور بزند، این شخص دارای دو ویژگی اساسی است

 • داشتن اراده خرید
 • داشتن پول

گاهی اوقات خریدار پول کافی برای خرید ملک را دارد، اما اراده و تصمیم قوی‌ برای این کار ندارد، اینگونه اشخاص معمولا یا رقبایی هستند که به دنبال فایل می‌گردند و یا افرادی‌اند که در پی دیزاین مناسب و منزل خود و یا دریافت نرخ بازار هستند. توجه داشته باشید، افرادی که اراده برای خرید دارند، از بازدید پرهیز نمی‌کنند و از روی بی‌میلی این کار را انجام نمی‌دهند، فرد دارای اراده خرید دائما در تکاپوی برای یافتن ملک است و با مشاور خود در ارتباط می‌باشد.

فروشنده واقعی

فروشنده‌های واقعی نیز دو ویژگی دارند:

 • توقع مشخص در مورد پروسه پرداخت
 • در صورت پیدا شدن مشتری در جلسه قولنامه و مذاکره شرکت می‌کنند.

قطعا کسی که فروشنده واقعی ملک باشد، قصد دارد پول حاصل از آن را صرف کاری مشخص کند، درنتیجه نحوه پرداخت برای شخص کاملا مهم و حیاتی است.

در وهله دوم، کسی که فروشنده واقعی باشد برای شرکت در جلسات قولنامه بهانه تراشی نمی‌کند بلکه خود را نیز مشتاق نشان می‌دهد چراکه پروسه فروش ملک بازه زمانی نسبتا زیادی را در برمی‌گیرد و کسی که واقعا فروشنده باشد، در صورت پسند مشتری سریعا اقدام به شرکت در جلسه قولنامه می‌کند.

انواع خریدار

در واقع خریداران ملک به 4 دسته تقسیم می‌شوند

 • مشاوران و رقبا: این افراد در اصطلاح، فایل دزد هستند و قصد دور زدن شما و ارتباط با مالک را دارند.
 • افراد بی‌کار: این افراد یا برای تفریح و گردش در خانه‌های لوکس و یا برای دریافت قیمت بازار به آژانس املاک مراجعه می‌کنند.
 • قصد خرید دارند اما پول کافی ندارند: برای این افراد باید وقت زیادی صرف کنید که در اخلاق حرفه‌ای بسیار کار شایسته‌ای است.
 • خریدار واقعی و بی‌درد سر: هم پول کافی هم قصد خرید دارند.

موقعیت مکانی

سخن پایانی

این مطلب توسط گروه حرفه‌ای املاک، پیشتاز در آموزش نکات مختص مشاورین املاک، طراحی شده بود و به ارائه موقعیت مکانی و موقعیت ملک پرداختیم. توجه داشته باشید که این واژه، مجموعه‌ای از اطلاعات فراوان است که می‌تواند شما را در تصویر سازی ذهنی از یک فایل یاری کند.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

اگهی نویسی

نکات طلایی آگهی نویسی

همان‌طور که خودتان هم می‌دانید، امروزه تغییرات عظیم تکنولوژی توانسته بسیاری از کسب‌وکارها را متحول کند. گفتنی است که مشاورین املاک نیز تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته‌ و فعالیتشان از این قضیه مستثنی نبوده‌ است. معمولا افراد مشغول در این حرفه جهت فعالیت آگهی نویسی از پلتفرم‌های گوناگونی نظیر دیوار استفاده می‌کنند. شاید در ابتدا گمان کنید که نگارش و ثبت آگهی کار ساده‌ای است، اما باید دقت کنید که مشاورین املاک…

توضیحات بیشتر »

هر وقت از شغل املاک خسته شدی این مقاله رو بخون

کمترین مدت زمانی که یک مشاوره املاک به درآمدزایی می‌رسد، ۳ سال متوالی است. پس اگر تا ۳ سال نتوانستید درآمد دلخواه خود را به دست آورید، ناامید نشده و دست از تلاش برندارید. ما به کسانی که می‌خواهند به شغل مشاوره املاک رو بیاورند پیشنهاد می‌کنیم، سرمایه‌ای برای چند سال اول شروع کار خود داشته باشند.

توضیحات بیشتر »
مدیریت دفتر املاک

مدیریت دفتر املاک

طبیعتا هر شغل و صنف کاری، جهت ارتقا و پیشرفت، نیازمند حضور یک مدیر و سرگروه است. آژانس املاک نیز از این قاعده مستثنی نیست، حضور یک مدیر مجرب در دفتر املاک ضمن تضمین فرایند معاملات به سود باعث ایجاد روحیه کار تیمی در مشاورین دفتر می‌شود. همچنین مدیر با بررسی دقیق هر مشاور و دریافت اطلاعاتی در مورد احساسات و تمایلات آن‌ها، می‌تواند هر مشاور را در جایگاه مناسب خود قرار دهد.

توضیحات بیشتر »

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بذار :