آکادمی شماره یک آموزش املاک

0 دانشجو

مجله آموزش املاک

نحوه تشخیص ملک جنوبی و شمالی

همه ما بارها و بارها نام ملک جنوبی و شمالی را شنیده‌ایم. این موضوع به خصوص زمانی که قصد خرید ملک داریم، اهمیت خود را نشان می‌دهد. انسان‌ها روحیات و اخلاقیات متفاوتی دارند و بر این اساس بهتر است خانه‌ای را برای سکونت انتخاب کنند که با خلق و خوی آن‌ها سازگاری داشته باشد. اغلب مردم بر این باورند که ملکی که در آن به سمت حیاط باز شود شمالی و خانه‌ای که در آن رو به ساختمان است جنوبی نام دارد. حال باید دید تعریف تخصصی که مشاوران املاک به این اصطلاح اختصاص داده‌اند چیست؟
ملک جنوبی و شمالی

همه ما بارها و بارها نام ملک جنوبی و شمالی را شنیده‌ایم. این موضوع به خصوص زمانی که قصد خرید ملک داریم، اهمیت خود را نشان می‌دهد. انسان‌ها روحیات و اخلاقیات متفاوتی دارند و بر این اساس بهتر است خانه‌ای را برای سکونت انتخاب کنند که با خلق و خوی آن‌ها سازگاری داشته باشد. اغلب مردم بر این باورند که ملکی که در آن به سمت حیاط باز شود شمالی و خانه‌ای که در آن رو به ساختمان است جنوبی نام دارد. حال باید دید تعریف تخصصی که مشاوران املاک به این اصطلاح اختصاص داده‌اند چیست؟

تعریف ملک جنوبی و شمالی

ملک‌ها به انواع جنوبی و شمالی یا شرقی و غربی تقسیم می‌شوند. امروزه گوشی‌های هوشمند جهت جغرافیایی را نشان می‌دهند اما خوب است که مشاور باتوجه به جهت قرارگیری خورشید بتواند ملک‌ها را از هم تفکیک کند. هنگامی که شما داخل یک خیابان هستید به شکلی که دست راست رو به طلوع آفتاب (شرق) باشد، روبروی شما شمال و پشت سر شما جنوب خواهد بود. اگر ساختمانی در روبرو دیدید این ساختمان شمالی (به طور معمول حیاط رو به درب دارند) و اگر در پشت سر شما ساختمانی بود جنوبی (به طور معمول پشت به حیاط هستند) نامیده می‌شود. در ملک شمالی ساختمان از سمت حیاط نور مستقیم و از سمت شمال نور غیر مستقیم دارد.

ویژگی‌های ملک جنوبی و شمالی چیست؟

افراد بر اساس مشخصات ملک تصمیم می‌گیرند کدام مورد با روحیات آن‌ها سازگارتر است. بر اساس مقایسه آیتم‌های زیر ویژگی هریک محرز می‌گردد:

  • نورگیری

در یک ملک شمالی از لحاظ نورگیر بودن، ساختمان‌های شمالی از وضعیت به‌مراتب بهتری نسبت به ساختمان‌های جنوبی برخوردار هستند. البته در ساختمان‌هایی که در یک طبقه تعداد واحدها بیشتر از یکی است فقط واحدهای شمالی رو به خورشید از این مزیت برخوردار هستند. نورگیری ملک جنوبی به طور کلی کیفیت بالاتری نسبت به ملک جنوبی دارد، زیرا از هر دو طرف ساختمان و حیاط نور دارند. خانه‌های شمالی مشرف به نور تا غروب نور زیادی جذب می‌کند.

  • قیمت

در کل ماجرا خانه‌های جنوبی معمولا قیمت بالاتری نسبت به خانه‌های شمالی دارند. بحث نورگیر بودن ملک تاثیر مستقیمی بر ارزش آن دارد اما توجه به سلیقه افراد و نوع زندگی آن‌ها سبب می‌شود هرنوع ملک طرفداران خود را داشته باشد. برای نمونه وقتی همه افراد منزل شاغل باشند و از صبح تا عصر که هوا آفتابی است، کسی در منزل نباشد موضوع نورگیر بودن خانه چندان اهمیتی ندارد ولی وقتی بچه‌ها تمام طول روز در منزل هستند، موضوع نورگیر بودن خانه یک عامل اساسی در انتخاب آن به شمار می‌رود. به طور کلی در منطقه یکسان خانه شمالی قیمت مناسب‌تری دارد.

  • میزان گرما و سرما

به دلیل قرارگیری مستقیم ملک‌های شمالی در معرض گرما و سرما، گرمایش آن‌ها در زمستان و سرمایش آن‌ها در تابستان یک چالش است که البته وجود پنجره‌های چند جداره این مشکل را مرتفع می‌کند.

  • امنیت

در خانه‌های جنوبی راه‌های ورود به منزل برای سرقت به طور معمول کمتر است و این مساله امنیت آن را بیشتر می‌کند.

  • اندازه گرد و غبار و سر و صدا

در یک ملک شمالی احتمال ورود غبار، گرد و خاک به منزل به خصوص در کلان‌شهرها بسیار بیشتر از یک خانه جنوبی است. همچنین به دلیل رو به حیاط بودن احتمال شنیدن سر و صدای بیرون در خانه شمالی بیشتر است. البته این دو مشکل با وجود پنجره‌های دوجداره قابل حل است.

نحوه تشخیص ملک جنوبی و شمالی

پیش‌تر دانستیم ملک شمالی، ساختمانی است که ورودی از طرف حیاط دارد و شما از این بخش وارد راهروی ساختمان می‌شوید. یعنی ساختمان خانه در پشت حیاط قرار می‌گیرد. ملک جنوبی نیز ساختمانی است که شما از درب اصلی ساختمان وارد می‌شوید و حیاط پشت ساختمان قرار دارد. به زبان ساده‌تر در هر خیابان خانه‌ها در طرفین وجود دارند، حال وسط کوچه یا خیابان بایستید طوریکه دید شما رو به شمال جغرافیایی باشد، خواهید دید یک ردیف از ساختمان‌ها پشت سر شما قرار دارند و یک ردیف دیگر از ساختمان ها نیز روبه روی شما دیده می‌شوند و سمت چپ و راست شما نیز امتداد کوچه یا خیابان است، خانه‌هایی که بر اساس جهت‌یابی در جهت شمال کوچه یا خیابان قرار دارند شمالی و خانه‌های پشت سر را ساختمان جنوبی می‌گویند. همان‌طور که گفته شد امروزه اکثر گوشی‌ها دارای نرم افزار تعیین جهت است اما یک مشاور به روز قادر است خود به صورت تجربی این دو را از هم تمیز دهد. این روشها به شما کمک می کند که هرچه سریعتر به مشاور املاک حرفه ای تبدیل شوید.

نتیجه‌گیری

در مطلب فوق نکات تشخیص یک ملک شمالی از جنوبی و ویژگی‌های آن‌ها بررسی شد. هنگامی که افراد ملاک‌ها و سلایق خود از یک خانه محبوب خود در اختیار مشاور می‌گذارند، او ملکی را که به روحیات آن فرد نزدیک‌تر است به وی پیشنهاد می‌دهد زیرا از دید برخی خانه شمالی مزایای بیشتری دارد و در نظر بعضی افراد ملک جنوبی مطلوب‌تر است. بودجه فرد و انتظارات او اهمیت انتخاب شمالی یا جنوبی بودن خانه را رقم می‌زند. 

 

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

اموزش املاک

آموزش گام به گام مشاور املاک

حوزه املاک و مستغلات همچون سایر حوزه های علمی و کاربردی دیگر دارای ابعاد متعددی است و افرادی که مایل به کار و کسب درآمد در این حوزه هستند، علاوه بر تجربه بسیار می بایست مباحث نظری را نیز کاملا به درستی بشناسند. از این رو، مبحث آموزش مشاور املاک امروزه به موضوع مهمی تبدیل شده است. در ادامه این مطلب از سایت آموزش املاک تعدادی از مباحث مهم برای آموزش مشاورین املاک و سرمایه گذران برای…

توضیحات بیشتر »
بازدید ملک

7 نکته برای بازدید صحیح ملک

اگر شما هم می‌خواهید به عنوان یک مشاور املاک حرفه‌ای شناخته شوید باید بدانید که چه نکاتی را در بازدید صحیح از ملک رعایت کنید. زمانی که فایلی را آماده رهن، اجاره یا فروش می‌کنید ابتدا باید از آن بازدید کرده و سپس بر اساس مشخصات و امکانات آن قیمت گذاری ملک را انجام دهید.
در صورتی که بازدید ملک را به درستی انجام نداده باشید نمی‌توانید به خریدار یا مشتری خود مشاوره درست ارائه داده و ممکن است در فروش یا اجاره فایل موردنظر با مشکل روبرو شوید

توضیحات بیشتر »

ویژگی های یک مشاور املاک حرفه ای

ویژگی های یک مشاور املاک حرفه ای را می‌دانید؟ چگونه می‌توان یک مشاور املاک موفق و خبره شد؟  حتما برای شما هم پیش آمده که برای خرید و فروش یا ساخت و ساز ملک خود نیاز به یک مشاور املاک داشته باشید. در نگاه اول آنچه جلب توجه می‌کند نحوه لباس پوشیدن و آراستگی ظاهری این شخص است. این مسأله به قدری حائز اهمیت است

توضیحات بیشتر »

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بذار :