آکادمی شماره یک آموزش املاک

0 دانشجو

مجله آموزش املاک

همه چیز در مورد وام مسکن

همه ی ما قطعا تا به حال نام تسهیلات وام مسکن را شنیده‌ایم و تا حد زیادی با آن آشنایی داریم. همانطور که می‌دانید داشتن خانه و کاشانه همیشه مورد توجه انسان بوده‌ است. زیرا که جزو سه رکن اساسی نیازهای اولیه انسان متمدن محسوب می‌شود. اما متاسفانه شرایط در هر جامعه به گونه‌ای نیست که تمام اقشار جامعه بتوانند با اندوخته خود و به صورت تمام نقد، مسکن را برای فراهم کنند. بنابراین در هر جامعه‌ای بنابر...
وام مسکن

همه ی ما قطعا تا به حال نام تسهیلات وام مسکن را شنیده‌ایم و تا حد زیادی با آن آشنایی داریم. همانطور که می‌دانید داشتن خانه و کاشانه همیشه مورد توجه انسان بوده‌ است. زیرا که جزو سه رکن اساسی نیازهای اولیه انسان متمدن محسوب می‌شود. اما متاسفانه شرایط در هر جامعه به گونه‌ای نیست که تمام اقشار جامعه بتوانند با اندوخته خود و به صورت تمام نقد، مسکن را برای فراهم کنند. بنابراین در هر جامعه‌ای بنابر شرایط موجود، بودجه‌ای جهت رفع این‌نیاز فراهم می‌شود تا مردم جامعه را در جهت تهیه مسکن حمایت کنند. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا هر آنچه را که لازم است در مورد این وام بدانید به شما بگوییم.

وام مسکن چیست؟

وام مسکن نوعی تسهیلات است که دولت‌ها بنابر شرایط اقتصادي موجود در کشور، به جهت کمک به اقشار مورد نظر برای خرید خانه قرار می‌دهند  تا این طیف از مردم بتوانند به آرزوی خود دست پیدا کنند. اما این وام ‌تنها شامل خرید مسکن ‌نیست بلکه جهت ساخت، تعمیر و بازسازی مسکن ‌نیز استفاده می‌شود. این تسهیلات، کمک‌ قابل‌توجهی از لحاظ مالی برای مردم می‌باشد تا بتوانند نیاز اولیه خود را به راحتی برطرف کنند.

انواع وام مسکن

باتوجه به توضیحات داده شده که وام مسکن جهت خرید، ساخت و تعمیرات خانه استفاده می‌شود، در نتیجه در این زمینه‌ها انواع مختلف وام موجود است که در ادامه به ارائه توضیحاتی در مورد آنان پرداخته شده است.

  • وام خرید مسکن

در هر شهر و استانی تعداد جمعیت‌ متفاوتی ساکن هستند. وام خرید مسکن از لحاظ مقدار آن بسته به شرایط جغرافیایی و جمعیتی شهر مورد نظر متفاوت است به طوریکه در کلان‌شهرها بیشترین و در شهرستان‌های کوچکتر، کمترین وام‌ مسکن برای خرید اختصاص داده می‌شود. بطوریکه تهران، مشهد ، اصفهان و… بیشترین وام خرید مسکن را به خود اختصاص داده‌اند. وام خرید مسکن تنوع قیمت بسیاری دارد و از ۲۰ تا۴۰۰ میلیون شامل میشود.

  • وام ساخت مسکن

این وام نیز مانند وام مسکن برای خرید با توجه به شرایط جمعیتی و جغرافیایی شهر ‌مورد نظر مشخص شده و بازه و تنوع مختلفی دارد‌. تامین این وام از راه‌های مختلفی مانند صندوق پس انداز مسکن،  صندوق پس انداز مسکن ‌جوانان، اوراق ممتاز، اوراق ویژه و… تامین می‌شود. مبلغ این وام از حداقل ۲۰ تا ۸۰‌ میلیون و حداکثر ۱۰۰ تا ۴۰۰‌ میلیون میباشد.

  • وام تعمیرات مسکن

مقدار وام مسکن برای تعمیرات و بازسازی، در مقایسه با وام های ذکر شده کمتر است که شامل وام ۵ میلیونی که  اعتبار آن از محل سپرده‌گذاری و وام ۴۰ میلیون تومانی که از محل اوراق است، می‌باشد.

علاوه بر انواع وام‌های ذکرشده در بالا، وام‌های مسکن دیگری نیز وجود دارند که به شرح زیر هستند.

  • وام مسکن بازنشستگان

اغلب مردم وقتی کلمه بازنشستگان را می‌شنوند افرادی تنها، گوشه گیر و یا افرادی که در پارک ‌هستند را متصور می‌شوند. آیا این افراد که پس از مدت زیادی خدمت به کشور بازنشسته می‌شوند صحیح است که خانه ای از خود نداشته باشند؟ به همین علت بانک‌های مختلفی ازجمله بانک مسکن تدابیری برای این مورد اتخاذ کرده‌اند که این تدابیر با توجه به شرایط هر شهر متفاوت هستند.

  • وام مسکن جوانان

دولت در  سال‌های گذشته تدابیر محتلفی جهت ترویج‌ ازدواج و آسان‌تر نمودن این امر در نظر گرفته است که یکی از آنان وام مسکن برای جوانان است. زوجین می‌توانند با کمک این وام و مقدار تسهیلات و اقساط آن برای خانه‌دار شدن برنامه ریزی نموده و مسیر  را برای تحقق این‌امر هموار کنند.

  • وام مسکن روستایی

متاسفانه هر کشوری دچار بلایای طبیعی مختلفی می‌گردد که خسارات ناشی از این موارد بیشتر متوجه خانه‌های روستایی می‌شود. دولت برای کمک به مردم روستایی که دچار این بلایا می‌شوند تدابیری اندیشیده است که یکی از این موارد وام مسکن روستایی با سود کم می‌باشد.

از کجا وام مسکن‌ تهیه کنیم؟

همانطور که گفته شد وام مسکن، با توجه به دو شرط اصلی مورد استفاده و شرایط جغرافیایی و جمعیتی آن شهر به اقسام مختلفی تقسیم‌ می‌شود. به‌طور کلی روش تهیه این وام به دودسته اصلی تقسیم می‌گردد که از لحاظ تامین اعتبار متفاوت هستند. دسته اول  از راه  خرید اوراق مربوط به تسهیلات ذکر شده بانک و راه دوم از راه محل سپرده‌‌گذاری بانک مسکن است. هر کدام از وام‌های گفته شده ار بانک‌ها و صندوق‌های مختلفی تهیه می‌شود که بانک‌ ملی و مسکن از شاخص‌ترین بانک‌های دولتی هستند که این کار را انجام می‌دهند. البته بانک‌های غیردولتی نیز این تسهیلات را پاسخگو هستند. بهتر است در هنگام دریافت این تسهیلات به اقساط، مقدار وام، سود وام و… توجه داشته باشید تا بدانید کدام وام برای شما منفعت بیشتری دارد.

وام مسکن

کلام آخر

امروزه وام مسکن را می‌توان کمکی برای تحقق آرزوی انسان دانست. آرزویی که متاسفانه می‌تواند برای هر شخص با توجه به شرایط مختلف مالی‌اش به دشواری تحقق یابد.  اگرچه در شرایط فعلی اقتصادی، دست یافتن به یک مسکن ابدی کاری غیر ممکن به نظر می‌رسد اما می‌توان با شیوه‌های مختلفی مانند استفاده از تسهیلات مسکن هرچند به مقدار ناچیز، خرید یک خانه را برای خود و خانواده عزیزمان محقق کنیم.

سوال داری شمارتو بذار

هر سوالی داری بپرس حداکثر تا پایان وقت اداری امروز بهت زنگ میزنیم

برای دوستات بفرست

مشاور املاک

چگونه باید مشاور املاک شوم؟

هر کار و حرفه‌ای یک سری اصول و قواعد خاص خود را دارد که برای رسیدن موفقیت در آن فرد حتما باید با این اصول آشنا باشد و آن‌ها را به کار گیرد. مشاور املاک نیز یکی از حرفه‌هایی است که شگردهای مخصوص به خود را دارد و افراد زمانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند ابتدا بهتر است از خود بپرسید که چگونه باید مشاور املاک شوم؟ و به دنبال پاسخ آن باشند. بعد از دستیابی به پاسخ…

توضیحات بیشتر »
هدف گذاری مشاور املاک

روش های صحیح هدف گذاری مشاورین املاک برای پیشرفت

هدف گذاری یکی از عناصر کلیدی در موفقیت هر مشاور املاک است. در این صنعت، هدف گذاری می‌تواند به شما کمک کند تا بهبود واکنش به بازار، افزایش فروش و ارتقاء خدمات به مشتریان داشته باشید. در زیر چند روش صحیح هدف گذاری برای مشاورین املاک آورده شده است:

توضیحات بیشتر »
ترفندهای فروش ملک

ترفندهای فروش املاک در فضای مجازی

صنعت املاک در سال‌های اخیر با ظهور اینترنت و عصر دیجیتال شاهد تغییر قابل توجهی بوده است. دورانی که روش‌های بازاریابی سنتی به تنهایی برای آژانس‌های املاک کافی بود تا دامنه خود را گسترش و کسب و کار خود را توسعه دهند، گذشته است. امروزه، بازاریابی آنلاین به ابزاری ضروری برای آژانس‌های املاک تبدیل شده تا به طور موثر فهرست خود را تبلیغ و خریداران یا فروشندگان بالقوه را جذب کنند. در این مقاله، استراتژی‌ها و ترفندهای…

توضیحات بیشتر »

اگر در ارتباط با دوره های آنلاین و حضوری آکادمی سوال داری

شمارتو بذار :